Epidemia a rynek pracy

19 Sierpnia 2020
 

Kogo poszukują pracodawcy w powiecie kieleckim w czasie epidemii koronawirusa?

Obecna sytuacja na rynku pracy bardzo się różni od tej, którą obserwowaliśmy przez ostatnie lata. - Nastąpił spadek ofert pracy w porównaniu do ubiegłego roku w kwietniu, maju, czerwcu o około 50 procent. Obecnie widzimy wzrost, chociaż i tak tych ofert jest mniej niż w poprzednim roku – mówi Magdalena Karwat-Kasińska, zastępca dyrektora ds. Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy wciąż nie brakuje atrakcyjnych ofert. Według danych PUP w Kielcach najczęściej oferowane stanowiska pracy od 1 kwietnia bieżącego roku to: monter instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, pracownik ogólnobudowlany, sprzedawca, robotnik gospodarczy oraz magazynier. Na brak ogłoszeń nie mogą również narzekać kosmetyczki, fryzjerzy, kucharze, pomoce kuchenne, tokarze. Poszukiwani są też pracownicy biurowi, opiekunki środowiskowe, hydraulicy, mechanicy urządzeń przemysłowych czy elektromonterzy instalacji elektrycznych.

Podobna sytuacja rysuje się w województwie świętokrzyskim. Najwięcej wolnych miejsc pracy zgłoszono dla pracowników usług (fryzjerów, kosmetyczek, kelnerów) i sprzedawców, robotników przemysłowych i rzemieślników, pracowników biurowych i wykonujących proste prace. W skali kraju najlepiej radzą sobie dwa sektory: e-commerce (handel internetowy) i logistyka.  

 Źródło: kielce.praca.gov.pl, wup.kielce.pl, www.pracuj.pl

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów