Kulinarna uczta w Ciekotach

3 Października 2022

„Kaszę pod leśną pierzynką” autorstwa KGW Dąbrowianki z gminy Masłów uhonorowano Złotą Patelnią Starosty Kieleckiego Mirosława Gębskiego w kategorii „Jak to drzewiej jadano - dania świętokrzyskie” podczas niedzielnego II Festiwalu Smaków Babiego Lata zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i gminę Masłów. Najlepsze smaki lata z owoców i warzyw zamknęły w słoikach KGW  Strawczynek oraz KGW Sasanki.Festiwal Smaków

Tego dnia było jesiennie, kolorowo i choć pogoda się zmieniała, to było słonecznie. Na naszych gości czekało przepyszne jedzenie i ogromna porcja wiedzy o gotowaniu przekazywana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Festiwal Smaków był wyjątkową okazją do wypróbowania specjałów, których nie znajdziemy na co dzień w sklepach czy restauracjach. Imprezie towarzyszyła świetna zabawa i najpiękniejsza muzyka płynąca z serca gór świętokrzyskich. A to wszystko się działo w mieniącym się jesiennymi barwami Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Kieleckie starostwo wraz z gminą Masłów zorganizowało dwa konkursy: „Smaki lata zamknięte w słoiku” w kategorii Owoce i Warzywa oraz Złota Patelnia Starosty Kieleckiego w kategorii „Jak to drzewiej jadano - dania świętokrzyskie”. W kulinarne szranki stanęły 24 podmioty z 10 gmin, które przygotowały aż 59 potraw. A dnia oceniało jury w składzie starosta kielecki Mirosław Gębski, kucharz Michał Markowicz, redaktor Radia Kielce Marzena Smoręda dziennikarz TVP 3 Kielce Katarzyna Prędotka.

Jury oceniało estetykę i formę podania, sposób prezentacji, walory smakowe i nawiązanie potrawy do tradycyjnej kuchni dawnych lat.

-  Chodzi tu o potrawy, które jadano na ziemi kieleckiej. Bardzo się cieszę, że tu do Ciekot przybyło tylu mieszkańców powiatu. Życzę udanych smaków babiego lata - powitał gości starosta Mirosław Gębski. Jak zaznaczył starosta, konkurs ma na celu, przypominać te smaki, które królowały w naszym regionie w przeszłości.

- Poprzez tego typu konkursy chcemy promować stare, może nieco już zapomniane przepisy. Kuchnia naszych babć była nie tylko ekologiczna, ale i zdrowa - mówi.

Gości ze sceny powitał także wójt gminy Tomasz Lato, który podkreślił, że impreza odbywa się po raz drugi w gminie Masłów. - Żeromszczyzna i dworek Stefana Żeromskiego to idealne miejsce do promowania zdrowej i regionalnej żywności.

W imprezie wzięło udział wielu gości, a ze sceny wszystkich powitali: poseł Krzysztof Lipiec, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Henryk Milcarz. Obecni byli wójtowie: Strawczyna - Tadeusz Tkaczyk, Bielin - Kopacz Sławomir, Mniowa - Piotr Wilczak, Rakowa - Damian Szpak.

Obecny był radny powiatowy Wojciech Kózka.

Krzysztof Lipiec pozdrowił wszystkich, którzy przybyli na Żeromszczyznę. - Tego typu wydarzenia doskonale wpisują się w kultywowanie kultury i tradycji ludowej. Dzięki gospodyniom możemy dowiedzieć się, co dawniej jadano. Cieszę się także Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty otrzymał wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych strojów ludowych.

Kiedy panie dwoiły się i troiły, by zaprezentować się jak najlepiej, sceną zawładnęli artyści. W pięknych ludowych strojach zaprezentowały się: Dąbrowianki, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Kapela Adaśki, Kapela Typowy Janus.  

Po dwóch godzinach jury wybrało najlepszych z najlepszych. - Panie podniosły poprzeczkę bardzo wysoko. Jestem pod wielkim wrażeniem ich kulinarnego kunsztu. Na każdym stoisku było wydać profesjonalizm. To była prawdziwa podróż przez smaki z naszego dzieciństwa. I co mnie cieszy, produkty były przygotowane metodami tak jak gotowały nasze babcie, co mnie jako zawodowego kucharza cieszy najbardziej. Gratuluję wysokiego poziomu - mówił szef jury Michał Markowicz.  

Złotą Patelnię Starosty Kieleckiego Mirosława Gębskiego w kategorii „Jak to drzewiej jadano - Dania świętokrzyskie” otrzymało KGW Dąbrowianki (gmina Masłów) za potrawę „Kasza pod leśną pierzynką”. Drugie miejsce przypadło KGW Płucki (gmina Łagów) za „Babcine byki w sosie kurkowym”, a trzecie  KGW Raków za „Kapustę z grochem i ziemniakami”.

Wyróżnienia otrzymały: KGW Sadków (gmina Łagów) „Zalewajka z grzybami na żeberkach”, KGW Chełmowianie (gmina Nowa Słupia) za „Żelazne Kluski” i KGW Dary Lasu (gmina Zagnańsk) za „Roladki wołowe po kielecku w sosie własnym”.

 

„Smaki Lata zamknięte w słoiku” w kategorii owoce:

  1. KGW Strawczynek (gmina Strawczyn) za „Śliwki z huty oblęgorskiej do wędlin”,
  2. KGW Florianki (gmina Zagnańsk) za „Jarzębinową słodycz”,
  3. Śwarne Kakonianki (gmina Bieliny) „Powidła Śliwkowe”.

Wyróżnienia: KGW Żurawinki (gmina Mniów) za powidła z dyni, KGW Piekoszowianie (gmina Piekoszów) za jabłkowa galaretkę, KGW z Lisowa (gmina Morawica) za „Frużelina z borówki amerykańskiej”.

 

„Smaki Lata zamknięte w słoiku” w kategorii warzywa:

  1. KGW Sasanki (gmina Mniów) za „Czosnek z grzybami i majerankiem w marynacie”,
  2. KGW Piotrów (gmina Łagów) „Papryka z grilla”
  3. KGW Aktywna Brynica (gmina Piekoszów) za „Napój Życia”.

 Wyróżnienia dla KGW Ciekoty (gmina Masłów) „Sałatka warzywna” i KGW Jezioraneczki gmina (Nowa Słupia) „Zaskoczenie”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama, Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów