W trosce o dzieci

5 Września 2019
 

Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach spotkał się z przedstawicielami prowadzącymi placówki opiekuńczo-wychowawcze.

W powiecie obecnie funkcjonują cztery placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego: w Podkonarzu w gminie Bodzentyn, w Zabłociu i Jaworzu w gminie Zagnańsk oraz w Wójtostwie w gminie Daleszyce.

Spotkanie służyło zapoznaniu się z codziennym funkcjonowaniem tych całodobowych ośrodków rodzinnych, które tworzą jedną wielodzietną rodzinę dla dzieci w różnym wieku oraz licznych rodzeństw.

Jak podkreślił członek Zarządu Stefan Bąk, placówki opiekuńczo-wychowawcze funkcjonujące na terenie powiatu odznaczają się wysokim standardem opieki. - Obecnie w tych czterech ośrodkach zapewniamy 27 miejsc dla dzieci, którym nie znaleziono rodziny zastępczej lub przyspasabiającej. Opieka nad dziećmi, które czekają na miejsce w rodzinie zastępczej lub przysposabiającej jest bardzo ważna – mówi samorządowiec.

W placówkach zamieszkują wychowankowie w różnym wieku, w tym dorastający i usamodzielniający się. Specyfiką placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego jest to, że jej mieszkańcy tworzą jedną, wielodzietną rodzinę. Możliwie jest tu wspólne wychowanie licznego rodzeństwa.

W placówce w Wójtostwie obecnie przebywa obecnie 12 dzieci. – Tworzymy jedną wielką rodzinę. Jest wesoła ale pracy też mamy sporo – przyznaje Ewa Woźniak.

W placówce w Wójtowstwie prowadzonej przez Mariannę i Mirosława Osuchów obecnie przebywa ośmioro dzieci w wieku od 10 do 18 lat. Natomiast w Zabłociu, w domu u Agaty Moćko przebywa pięcioro dzieci, a dwoje w placówce Jaworzu.  – 27 września zostanie zlikwidowany ośrodek w Jaworzu. Wiąże się to z tym, że dyrektor placówki Grażyna Grudziecka odchodzi na emeryturę – wyjaśnia Stefan Bąk.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego:wychowuje dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i usamodzielniające się,umożliwia wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu; współpracuje z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i asystentem rodziny, realizuje przygotowany we współpracy z asystentem rodziny plan pomocy dziecku; umożliwia kontakt dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskimi; podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny; zapewnia dziecku dostęp do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;obejmuje dziecko działaniami terapeutycznymi; zapewnia korzystanie z przysługujących świadczeń zdrowotnych.

W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego można umieścić, w tym samym czasie łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej jeżeli uczą się, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza współpracuje w zakresie wykonywanych zadań z sądem, powiatowym centrum pomocy rodzinie, rodziną dziecka, asystentem rodziny, organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej oraz z innymi osobami i instytucjami, które podejmują się wspierania działań wychowawczych placówki opiekuńczo-wychowawczej, w szczególności w zakresie przygotowania dziecka do samodzielnego życia lub powrotu dziecka do rodziny biologicznej.

 

 

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów