Kultura w powiecie kieleckim

15 Czerwca 2020
 

Niezwykłym bogactwem naszego powiatu jest jego muzyka ludowa. Na kulturalnej mapie powiatu od 13 lat rozsławia nasz region Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, prezentujący oryginalne bogactwo ludowej muzyki, porywającego tańca, rytmicznego śpiewu, obrzędów i zwyczajów.

  – Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie jest stowarzyszeniem, istnieje od 2007 roku. Założycielem i prezesem stowarzyszenia jest Alina Buczyńska – opowiada Władysław  Klimkiewicz. – Od początku naszym celem było podtrzymywanie i krzewienie kultury ludowej wśród młodego pokolenia, aby następne pokolenia wiedziały, jak ich babcie i dziadkowie tańczyli i śpiewali. Upowszechniamy tradycję ludową regionu nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, ale na terenie całego kraju i za granicą. Spotykamy się w Świetlicy Wiejskiej w Wincentowie, gdzie mamy próby, spotkania integracyjne nie tylko dla zespołu, czego dowodem jest  Biesiada Kulturalna w Wincentowie nie tylko dla mieszkańców gminy, ale dla całego regionu, jaką zorganizowaliśmy w sierpniu 2019 roku. Przypominamy dawne obrzędy, takie jak kiszenie kapusty, wieczór panieński czy leczenie ziołami.

Wincentowianie są wizytówką nie tylko gminy Piekoszów, ale całej ziemi świętokrzyskiej. Zespół od początku istnienia zdobywa laury na wielu konkursach, przeglądach i obrzędach ludowych. Te najważniejsze to: 2. miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych (2007), 1. miejsce w IX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku (2008), 2. miejsce na Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem (2013),  2. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (2015) czy I miejsce na Przeglądzie Obrzędów Ludowych w Piekoszowie (2015). Dużym wyróżnieniem i przeżyciem dla zespołu było zaproszenie do Lwowa z okazji Kozackiego Święta, gdzie prezentowali folklor ziemi świętokrzyskiej.

– Jesteśmy zapraszani na różnego rodzaju uroczystości miejscowe i regionalne. Uczestniczyliśmy między innymi w Dożynkach Wojewódzkich w Jędrzejowie, w Dymarkach Świętokrzyskich, Chałupkowych Garncynkach. Bawiliśmy publiczność w Stąporkowie, Smykowie, podczas Święta Śliwki w Szydłowie, święta Świętej Tekli w Rakowie, w Biłgoraju, gdzie przedstawialiśmy taniec i śpiew ziemi świętokrzyskiej. Dużą uwagę przywiązujemy do kultury i tradycji ludowych oraz obrzędu. W scenerii wiejskiej chaty podczas obrzędu kiszenia kapusty czy zielarka opowiadamy o dawnych sposobach leczenia ziołami oraz o wykorzystywaniu ich w tradycyjnej kuchni.

Nie sposób wymienić wszystkich  miejscowości i imprez kulturalnych, na których wystąpili Wincentowianie. Śpiewają piosenki z dawnego okresu, opisując Nasze Świętokrzyskie, czy o miłości, jak i aktualnie tworzone.

  – Czas spędzony na próbach i występach jest czasem wielkiej radości i wzajemnej życzliwości, bo choć lata swoje mamy, to tańczymy, śpiewamy i nadzieję ciągle mamy, że to, co najlepsze w naszym życiu, jeszcze przed sobą mamy – opowiada Alina Buczyńska.

Znajdź zespół na FB:

http://www.facebook.com/wincentowianie.wincentowianie.

 

Słowa piosenki o ziemi piekoszowskiej:

Ziemia Piekoszowska, ładno okolica,

historia tej ziemi, wciąż wszystkich zachwyca.

Nasze Sanktuarium w całej Polsce słynie,

Przyjedźcie, zobaczcie tę Naszą Maryję.

Kto do niej przyjedzie, zostawia swe troski,

odjeżdża szczęśliwy od tej Matki Boskiej.

Zobaczycie u nas Wieczny Pałac Tarłów,

poznacie historię naszego regionu.

Nie sposób opisać wszystko w paru słowach,

Przyjedźcie, zobaczcie region Piekoszowa.

 

Kultura w powiecie kieleckim Kultura w powiecie kieleckim
4

Kultura w powiecie kieleckim

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów