Czytanie NOWEL POLSKICH, lektury Narodowego Czytania 2019 w Ciekotach

5 Września 2019
 

Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Masłowie zapraszają do wspólnego czytania NOWEL POLSKICH, lektury Narodowego Czytania 2019.

Finał tegorocznej edycji odbędzie się „Szklanym Domu”, w dniu 6 września 2019 roku (piątek)  w godzinach 17.00 - 19.00.

Podczas tegorocznej (ósmej) akcji czytane będzie osiem lektur:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka,
Katarynka – Bolesław Prus,
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
Orka – Władysław Stanisław Reymont,
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski,
Sachem – Henryk Sienkiewicz,
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu  z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…)” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Zwieńczeniem Narodowego Czytanie będzie koncert fortepianowy w wykonaniu  Eryka Parchańskiego, uzdolnionego, młodego artysty urodzonego w  2002 r. w Bielsku - Białej. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie   w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki  w Bielsku - Białej pod okiem pani mgr. Małgorzaty Surowiak - Then. Obecnie jest uczniem IV kl. II st. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, w klasie fortepianu pana dyrektora mgr. Artura Jaronia.

Laureat wielu nagród konkursów pianistycznych, min.Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” 2018 w Wiedniu,  II nagrody na XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „ Chopinowskie Interpretacje Młodych”- Konin - Żychlin 2018,  II nagrody na XV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego Płock 2018,III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin dla najmłodszych" Antonin 2019.
Za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2017- 2018 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas koncertu wysłuchamy utworów: K. Szymanowskiego, M. Moszkowskiego, F. Chopina, A. Malawskiego, I. J. Paderewskiego, S. Moniuszki i K. Szymanowskiego

Słodki poczęstunek przygotują panie z koła „Czarcie Babki”, najmłodszego Koła Gospodyń Wiejskich, które zawiązało się na poczatku sierpnia tego roku.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów