Tłumy wzięły udział w Papieskiej Drodze Krzyżowej w Masłowie

8 Kwietnia 2019
 

W 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w Masłowie odbyła się Papieska Droga Krzyżowa organizowana na pamiątkę wydarzeń z 2 kwietnia 2005 roku. Za krzyżem szły tłumy.

To już tradycja, że w kolejne rocznice śmierci papieża Polaka obchodzone są w Masłowie w sposób szczególny. To przecież tu na lotnisku 3 czerwca 1991 roku św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą, a słowa homilii o miłości do matki, ojca i rodziny do dziś są cennym elementem nauki papieża.

W 14. rocznicę śmierci w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odprawiono mszę świętą, której przewodniczył ks. biskup Marian Florczyk, który w swojej homilii odnosił się do nauk papieża Polaka i jego postawy. - Pamiętamy słowa Ojca Świętego broniące pokrzywdzonego, słowa ulgi wobec cierpiącego i prześladowanego oraz nadziei dla każdego, ale tak naprawdę bardzo często był sam i mógł liczyć tylko na Jezusa  - mówił biskup. W słowach skierowanych do wiernych nie zabrakło przywołania zarówno papieskiej homilii wygłoszonej w Masłowie, w której papież bronił rodziny, ale też odwołania do symboliki ostatniej drogi krzyżowej, w jakiej uczestniczył św. Jan Paweł II oglądając w swojej kaplicy tranmisję z Kolloseum.

O szczególną oprawę mszy świętej zadbał Chór Masłowianie pod kierunkiem Michała Kopcia.

Po mszy świętej  rozpoczęło się nabożeństwo drogi krzyżowej za organizację, którego odpowiadał ks. Piotr Motyka, proboszcz masłowskiej parafii. Zostało ono poprowadzone specjalnym szlakiem Papieskiej Drogi Krzyżowej, która sprzed kościoła prowadzi pod pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się tuż obok lotniska.  Od stacji do stacji krzyż nieśli przedstawiciele zespołów, strażacy ochotnicy, harcerze. Rozważania czytali reprezentanci zespołów ludowych i grup działających na terenie gminy Masłów.  Pieśni wielkopostne zaśpiewali zarówno członkowie zespołów ludowych jak i scholi z parafii w Masłowie i Brzezinkach. Papieska Droga Krzyżowa zakończyła się przed pomnikiem św. Jana Pawła II ustawieniem krzyża z płonących lampionów oraz odśpiewaniem "Barki". To również pamiątka po wielkim krzyżu, jaki 2 kwietnia 2005 roku ustawiano na lotnisku.

W uroczystościach udział wzięło wiele osób nie tylko z gminy Masłów, ale również z Kielc. Wśród nich był również senator Krzysztof Słoń i wójt Tomasz Lato. - W gminie Masłów pamięć o św. Janie Pawle II jest ciągle żywa. Mamy szkołę noszącą Jego imię, plac z pięknym pomnikiem autorstwa Michała Pronobisa, czy tę tradycyjną już drogę krzyżową. Tu też zaczyna się Szlak Papieski wiodący przez Góry Świętokrzyskie. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom tego modlitewnego spotkania za obecność i wspólne przeżywanie przygotowań do Wielkanocy. Już dziś zapraszam w Wielką Sobotę do Ciekot, gdzie o godz. 12 odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego - mówi wójt Tomasz Lato.

W masłowskiej tradycji jest też czerwcowe spotkanie niepełnosprawnych nie tylko z diecezji kieleckiej, którzy od lat przyjeżdżają na lotnisko w Masłowie, by uczestniczyć we mszy świętej. Inicjatorem tych spotkań jest ks. biskup Marian Florczyk.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów