• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Szkolne schroniska młodzieżowe wznowiły działalność

Po ponad dwóch miesiącach wszystkie filie Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach ponownie otwarte dla turystów.

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju, stopniowo uruchamiana jest praca schronisk młodzieżowych. Były one zamknięte od połowy marca bieżącego roku przez wprowadzenie w naszym kraju stanu epidemii. Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Zainteresowanie jest. Pierwsi turyści pojawili się już w filii w Bodzentynie. Nie są to grupy zorganizowane, lecz indywidualne osoby. Rezerwacje na najbliższe dni są w schroniskach w Nowej Słupi i Łagowie – mówi Magdalena Chrabąszcz z Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach.

Dla turystów otwarte są wszystkie cztery filie powiatowego szkolnego schroniska młodzieżowego w Bodzentynie, Mąchocicach Scholasterii, Łagowie i Nowej Słupi. Nieczynne pozostaje schronisko „Na górce” w Chęcinach. –  Obecnie w schronisku w Chęcinach prowadzone są prace modernizacyjne, mające na celu oddanie do użytku sześciu pokoi z łazienkami o podwyższonym standardzie. Planowane zakończenie robót przewidziano na początek czerwca i dopiero wtedy placówka zostanie udostępniona na potrzeby turystów – wyjaśnia Robert Skrobot, dyrektor PSSM Chęciny.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości i pracowników obowiązują nowe zasady na terenie powiatowych obiektów. Wdrożono odpowiednie procedury na podstawie nowego Regulaminu, który będzie obowiązywał do czasu zakończenia pandemii COVID-19. - Wszystkie placówki zostały zaopatrzone w środki dezynfekujące, maseczki, przyłbice, rękawice jednorazowe, a pracownicy zostali zapoznani z nowym Regulaminem oraz zadaniami wynikającymi z jego wprowadzenia – dodaje Robert Skrobot.

Powiatowe schroniska posiadają łącznie 385 miejsc noclegowych, jednak ze względu na obostrzenia sanitarne wynikające z pandemii, ilość ta skurczyła się zdecydowanie. Obecnie liczba  przyjmowanych turystów, w poszczególnych schroniskach, uzależniona jest od ilości pomieszczeń sanitarnych w danej placówce. Każda osoba (rodzina) korzystająca z noclegu w schronisku będzie miała przydzieloną osobną kabinę prysznicową i WC.

W schroniskach w Bodzentynie i Mąchocicach Scholasterii można maksymalnie zakwaterować po 25 osób, natomiast w schroniskach w Łagowie i Nowej Słupi po 20 osób.

- Do dyspozycji gości są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Na terenie pomieszczeń wspólnych schroniska goście są zobowiązani do noszenia maseczek zakrywających nos i usta – mówi dyrektor Skrobot.

Ponadto osoby nocujące w schronisku mogą korzystać z czajników bezprzewodowych, będących na wyposażeniu kuchni samoobsługowej oraz z własnych jednorazowych naczyń, sztućców. Niestety, ze względu na ogólne obostrzenia sanitarne, nie można w placówkach samodzielnie przygotowywać posiłków.