Szkolą przyszłych specjalistów

11 Marca 2021
 

Od 2019 roku Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku współpracuje z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach. Firma objęła swoim patronatem uczniów, którzy uczą się na kierunku technik pojazdów samochodowych.

– Kształcimy przyszłych fachowców w dziedzinie serwisowania autobusów. Zawód ten cieszy się dużym zainteresowaniem, łącznie mamy pięć klas o tym profilu. Oprócz umiejętności obsługi i diagnostyki pojazdów uczeń poznaje też proces prowadzenia przedsiębiorstwa. Ta wiedza może mu się w przyszłości przydać. Po ukończeniu szkoły absolwent znajdzie zatrudnienie w firmie transportowej lub może prowadzić swoją firmę świadczącą usługi naprawcze, np. silników autobusów – mówi dyrektor szkoły Sławomir Wójcik.

40 procent godzin to nauczanie praktyczne zawodu u pracodawcy. Zajęcia odbywają się w sposób łączony: teoria i praktyka. Ich organizacja zależy od tego, czy to klasa po gimnazjum (raz w tygodniu siedem godzin zajęć, w tym dwie godziny teorii i pięć godzin praktyki), czy klasa, której są absolwenci szkół podstawowych (cztery godziny praktyki i jedną godzinę teorii). Uczniowie są dowożeni z Chmielnika do Kielc. Wszystko się odbywa w reżimie sanitarnym.

- Mówiąc o szkolnictwie zawodowym powinniśmy pamiętać, o tym, jak istotna jest praktyka, a nie tylko teoria. Już prawie 10 lat organizujemy zagranicznie staże. Uczniowie wyjeżdżają na 4-tygodniowe praktyki, w których trakcie nie tylko poznają specyfikę zawodu, kulturę pracy, ale mają też możliwość przełamać bariery kulturowe i językowe. Zapewniamy naszym podopiecznym nocleg, wyżywienie, opiekę oraz organizujemy w czasie wolnym wycieczki tematyczne, dzięki którym poznają atrakcje i kulturę danego kraju – opowiada dyrektor PZS w Chmielniku. Praktyki organizowane są we Włoszech i Austrii. Odbywały się również w Anglii.

Uczeń, przed wyjazdem na staż, uczestniczy w zajęciach przygotowawczych, np. z języka niemieckiego zawodowego. Ponadto stażyści otrzymują dodatkowe materiały dydaktyczne oraz kieszonkowe.

Ważnym punktem w nauczaniu zawodu jest odpowiednio przygotowana baza dydaktyczna. – Posiadamy jedną z najlepiej wyposażonych w województwie świętokrzyskim, w której działają pracownie nowych technologii i nowoczesna hala maszyn. Są tu także dwie pracownie samochodowe, gastronomiczne, fryzjerska oraz nowoczesna pracownia spawalnicza – wylicza dyrektor PZS.

- O tym, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze, możemy się przekonać w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku. Atrakcyjne praktyki w kraju i poza jego granicami, klasy patronackie, wyposażenie pracowni w nowoczesne pomoce dydaktyczne, pozyskiwanie środków zewnętrznych – to tylko niektóre z działań wspierających nauczanie zawodowe w szkole – uważa wicestarosta Tomasz Pleban.

zdjęcia: Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku

Szkoli przyszłych specjalistów - PZS w Chmielniku Szkoli przyszłych specjalistów - PZS w Chmielniku
15

Szkoli przyszłych specjalistów - PZS w Chmielniku

Miniatury galerii 15 zdjęć z praktyk uczniowskich.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów