Święto polskiego munduru

15 Sierpnia 2011

 

Żołnierzy  walczących o wolność ojczyzny oraz tych, którzy bronili i bronią jej suwerenności wspominano podczas poniedziałkowego Święta Wojska Polskiego.

W uroczystościach uczestniczyli ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka, wicestarosta ? Zenon Janus oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu ? Jan Cedro i Renata Janik.

Uroczystości wojewódzkie rozpoczęły się od mszy świętej w intencji wszystkich żołnierzy, która w kieleckim kościele garnizonowym została odprawiona pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Diecezji Kieleckiej ? ks. Kazimierza Ryczana. Ordynariusz zaapelował o szacunek dla żołnierzy, którzy przez wieki bronili naszej ojczyzny, a dziś stoją na straży jej niepodległości.

Po mszy zgromadzeni przeszli ulicą Ogrodową pod pomnik Czynu Legionowego, gdzie odbył się apel poległych i złożono kwiaty. Pułkownik Janusz Falecki - dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce podkreślił  w swoim wystąpieniu, że żołnierze stoją na straży bezcennego dobra jakim jest wolna i niezawisła Polska. Przywołał on także pamięć takich bohaterów związanych z naszym regionem jak Jan Piwnik ?Ponury?, Antoni Heda ?Szary? czy powstaniec styczniowy - Marian Langiewicz. Pamięć o takich postaciach zobowiązuje nas do szacunku do munduru.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r.

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów