Legioniści wkroczyli do Kielc

12 Sierpnia 2011

Uczestnicy 46 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wkroczyli do Kielc. Wśród witających ich był starosta kielecki Zdzisław Wrzałka.

Tegoroczny marsz zgromadził blisko 400 uczestników: kombatantów, młodzieży ze Związku Strzeleckiego ?Strzelec?, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego.
Tradycyjnie, tak jak każdego roku w sierpniowe przedpołudnie uczestnicy marszu, po kilkudniowej wędrówce z krakowskich Oleandrów, dotarli do Kielc. Po przejściu  ulicami -  Husarską i Ściegiennego stawili się na Cmentarzu Wojskowym, gdzie  złożyli kwiaty na grobach legionistów Józefa Piłsudskiego. Następnie przy kapliczce przy ul. Krakowskiej złożyli meldunek o przybyciu marszu. Kilkanaście minut później rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Czynu Legionowego, w których uczestniczył starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka.

- To wspaniały widok,  gdy patrzy się na tych młodych i starszych ludzi, którzy  maszerowali przez cały tydzień szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego. Oni wszyscy są pięknym świadectwem tego, że wartości patriotyczne są wciąż żywe - mówił starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, który  złożył wiązankę pod pomnikiem "Czwórki Legionowej".

Gościem honorowym uroczystości były Karolina Kaczorowska ? wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej ? prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim oraz ich córka - Jadwiga. Pani Prezydentowa w swoim wystąpieniu podkreśliła jak ważne jest kultywowanie dzieła Józefa Piłsudskiego, którego największym pragnieniem była wolna Polska. 

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem "Czwórki Legionowej" uczestnicy marszu przeszli ulicą Jana Pawła II przed Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie odbył się Apel Poległych.

6 sierpnia 1914 roku garstka zaledwie 160 żołnierzy na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów, by walczyć przeciwko Rosji Carskiej, a ich marsz na Kielce okazał się wielkim sukcesem. Była to pierwsza od czasów powstania styczniowego zorganizowana, zbrojna grupa, która wystąpiła przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego, wyzwalając po drodze kolejne miejscowości. 12 sierpnia legioniści dotarli do Kielc. Inicjatywa upamiętnienia marszu zrodziła się w 1924 r. , ale tradycję tę przerwała II wojna świtowa i powojenne lata komunistycznej Polski. Do idei marszu wrócono dopiero w 1981 r., ale do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy poddawani byli szykanom ze strony SB.


do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów