Specjalne programy pomagają zmniejszyć bezrobocie

11 Czerwca 2024

Bezrobocie w powiecie kieleckim spada i na koniec maja 2024 wynosiło 6,7 procent. To o pół punktu procentowego mniej niż w kwietniu tego roku. Takie dane przedstawiono podczas posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Posiedzenie PRRP

Z danych przedstawionych przez Magdalenę Karwat - Kasińską, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że na koniec maja, w rejestrach widniało 4 055 osób bez pracy, czyli o 326 mniej niż przed rokiem.

Starosta Kielecki, Tomasz Pleban pozytywnie ocenia działalność PUP. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, instytucja zajmowała ostatnie miejsca w ogólnopolskich rankingach efektywności „pośredniaków”. - Zmiany wprowadzone w działalności urzędu przez poprzedniego dyrektora, a kontynuowane przez obecny zarząd instytucji przyniosły pozytywny efekt. Najważniejsza okazało się ulepszenie oferty PUP. Przestawienie się na nowego klienta, czyli pracodawcę przyniosło oczekiwane skutki, czyli efektywną walkę z bezrobociem - powiedział starosta. Jak dodał, równie ważna jest restrukturyzacja urzędu. Zmniejszenie zatrudnienia o ponad 70 osób nie zmniejszyło efektywności działania, a przyniosło poważne oszczędności w budżecie powiatu.

Mimo dobrej sytuacji na rynku, PUP wciąż podejmuje działania, służące wsparciu osób poszukujących zatrudnienia. Instytucja realizuje m.in. trzy programy specjalne, skierowane do konkretnych grup bezrobotnych. Jeden z nich, pod nazwą „Zielone kompetencje” polega na szkoleniu w poszukiwanych na rynku zawodach: instalatora pomp ciepła i instalatora systemów fotowoltaicznych. Umiejętności zawodowe zdobyło dzięki niemu 16 osób. Kolejny, to „Sięgaj po więcej”. Grupa 15 osób przeszła szkolenie poświęcone wykorzystaniu social mediów w biznesie. 14 osób otrzyma też wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej. Z kolei, projekt „40-tki na start” został opracowany z myślą o bezrobotnych kobietach w wieku 40+ z terenów wiejskich i miejsko - wiejskich. Uczestniczki programu brały udział m.in. w warsztatach ze stylistą i sesji zdjęciowej do dokumentów aplikacyjnych. Otrzymały też bony do wykorzystania na poprawę wizerunku. To nowatorskie działania, przygotowane przez Powiatowy Urząd Pracy.

Uczestnicy obrad podkreślali wagę kształcenia zawodowego. Ich zdaniem, niezwykle ważne jest, aby zmienić nastawienie uczniów i ich rodziców do szkół branżowych. Może w tym pomóc bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników.

do góry
Specjalne programy zmniejszają bezrobocie Święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Muzyka ludowa zabrzmi w niedzielę w Jaworzni Kadra dowódcza 1. Dywizji Piechoty Legionów w starostwie Na zalewie w Cedzynie ma być bezpieczniej Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Szpital przy Prostej wykonuje badania prenatalne Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów