Ruszyło przełączanie numeru 998 do CPR dla powiatu kieleckiego

4 Maja 2021

We wtorek, 4 maja o godzinie 10.00 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach rozpoczęło się przekierowywanie wywołań z numeru 998. Oznacza to, że osoby dzwoniące na ten numer alarmowy będą łączone z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. operator numeru 112

- Z punktu widzenia osoby dzwoniącej nic się nie zmienia. Jej zgłoszenie zostanie przyjęte, tyle, że nie przez dyżurnego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, a operatora numeru alarmowego 112. Dla Państwowej Straży Pożarnej korzyścią z przekierowania połączeń będzie ograniczenie liczby zgłoszeń złośliwych i fałszywych, bo niestety nadal dzwonią do nas osoby dla żartu lub żeby przetestować, czy ich telefon prawidłowo działa - informuje bryg. Piotr Sokól z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Z ubiegłorocznych danych dla powiatu kieleckiego wynika, że wśród 11 tysięcy 719 połączeń na numer 998, aż blisko 2 tysiące (1972) było fałszywych lub złośliwych. Statystyki z zeszłego roku pokazują również, że coraz częściej potrzebując pomocy strażaków, wybieramy numer 112. - 2334 zgłoszenia skierowane na numer alarmowy 112 wymagały interwencji straży pożarnej. Ten proces „społecznego przechodzenia” na numer 112 trwa. Policja i pogotowie ratunkowe są już przełączone, teraz pora na straż pożarną - mówi Piotr Sokól z KM PSP.

Proces ten pozwoli na jednoczesne i automatyczne powiadomienie służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Przełączenie połączeń z numeru 998 na 112 dla powiatu kieleckiego zakończy się 7 maja. Numer 998 nie zostanie zlikwidowany, ale zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów