Powiat kielecki na wakacje

6 Lipca 2021

Atrakcji podczas dwumiesięcznej wakacyjnej przerwy w powiecie kieleckim nie zabraknie dla nikogo. A my postaramy się, by o jak największej ich liczbie Państwu opowiedzieć. Zaczynamy cykl „Powiat kielecki na wakacje”. Powiat kielecki na wakacje

OSADA ŚREDNIOWIECZNA W HUCIE SZKLANEJ

Na początek Osada Średniowieczna i akcja „Świętokrzyski Free Tour”, czyli zwiedzanie z przewodnikiem, przy czym usługa przewodnicka jest bezpłatna. W programie wycieczki m. in. poznawanie osady, wejście na Łysą Górę i zwiedzanie zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu - najstarszego sanktuarium w Polsce.

plakat Osady

ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH

Zamek Królewski w Chęcinach kusi turystów nocnym zwiedzaniem warowni, które w wybrane piątki będzie odbywać się aż do września.

plakat Nocne zwiedzanie

Obiekt zaprasza również najmłodszych do wzięcia udziału w grach terenowych, które odbywać się będą równocześnie w zamku oraz w Zabytkowej Kamienicy "Niemczówka".

plakat gry terenowe

PARK ROZRYWKI I MINIATUR SABAT KRAJNO

Atrakcje na wakacje przygotował również Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. W każdą sobotę lipca będzie się tu odbywać nocne zwiedzanie Alei Miniatur.

plakat Sabat

- Aleja Miniatur Cudowny Świat wybierana jest naszą główną atrakcją, wybiera ją 80% odwiedzających, następnie dużą popularnością cieszy się Lunapark, Park Linowy i Kino 6D. w tym roku udało się uruchomić nową atrakcję, Nawadnianą pontonową zjeżdżalnię - złożoną z dwóch stumetrowych torów, udało się również odnowić już 2 budowle, a renowacja kolejnych 5 jest zaplanowana. Dodatkowo jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli również w tym roku Aleja Miniatur wzbogaci się o kolejną budowlę - informuje Daniel Kozioł manager marketingu w Parku Rozrywki i Miniatur SabatKrajno.

Według danych za ostatnie cztery lata, w okresie wakacyjnym park rozrywki odwiedza nawet 100-150 tysięcy osób.

ZOO LEŚNE ZACISZE

116 gatunków zwierząt, łącznie ponad 480 sztuk. Ogród zoologiczny „Leśne zacisze” w Lisowie wciąż wzbogaca w kolejne okazy rzadko spotykanych zwierząt. Choć nie było łatwo, przetrwali czas lockdownu i teraz znów są otwarci dla zwiedzających.

- To był bardzo dziwny i trudny czas, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich, którzy nas wspierali jakoś przetrwaliśmy - wspomina zamknięcie z powodu epidemii właściciel ogrodu, Paweł Zawadzki.

Teraz, gdy sytuacja się ustabilizowała, turyści znów mogą odwiedzać „Leśne Zacisze” i podziwiać okazy rzadko spotykane nie tylko w Polsce, ale i Europie.

- Afrykański bawół leśny, który jest u nas, jest jedynym egzemplarzem w Polsce. Mamy również blesboki-antylopy. Jest to też jedyna para w Polsce. Z ogrodu zoologicznego z Wrocławia przyjechało do nas arui libijskie. W Europie są tylko trzy ogrody, które posiadają w swojej kolekcji te zwierzęta. Pozyskaliśmy także małpy - koczkodana Monę, który jest tylko w 12 ogrodach w Europie i mangaby rudaczelne, też do obejrzenia w zaledwie kilkunastu ogrodach Europy - informuje Paweł Zawadzki.

Jak przyznaje właściciel, ogród ciągle się powiększa, jest stale rozbudowywany i wciąż wzbogacany w nowe gatunki zwierząt. Choć bez wątpienia niekwestionowanym królem jest tu Simba - 2,5-letni, ważący około 140 kg lew, który dorastał w ogrodzie. Dziś jest już w pełni dojrzałym przedstawicielem swojego dumnego gatunku.

Fot. Leśne Zacisze

CENTRUM NAUKI LEONARDO DA VINCI

Obiekt wzbogacił się w nowe eksponaty, w tym interaktywną encyklopedię. Jak informuje centrum, korzysta się z niej za pośrednictwem monitora dotykowego, na którym, za pomocą animacji 3D, wyjaśniane są m.in. przyczyny zjawisk fizycznych, zasady działania przedmiotów czy urządzeń, detale budowli, tajniki biologii, fizyki, chemii. Animacje budowane są na zasadzie „pudełek w pudełkach”: oglądając np.: animację dotyczącą chińskiego muru, możemy uruchamiać kolejne jej warstwy - dotyczące historii budowli, jej przeznaczenia, szczegółów architektoniczno-budowlanych. „Encyklopedia” zawiera ponad 1200 różnych animacji, w Centrum umieszczona dwa takie eksponaty.

Nowe eksponaty

 

 

 

centrum jest również holograficzny wyświetlacz, pozwalający poznać etapy rozwojowe człowieka.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów