Mirosław Gębski starosta kielecki zaprasza na rocznicowe obchody

10 Czerwca 2022

Uroczysta Msza Święta, złożenie kwiatów w miejscach pamięci, a dzień później debata, tematyczna wystawa i okolicznościowy koncert. Już na początku przyszłego tygodnia, 13 i 14 czerwca w Kielcach odbędą się wojewódzkie obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Patronat honorowy nad nimi objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. - Trwają ostatnie przygotowania - informuje starosta kielecki Mirosław Gębski i zaprasza do udziału w tych uroczystościach. Wstęp na zaplanowane wydarzenia jest wolny. Mirosław Gębski z Kornelem Morawieckim

W najbliższy poniedziałek wojewódzkie obchody, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, rozpoczną się o godz. 11.00 od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka.

Po nabożeństwie w bazylice katedralnej, uczestnicy obchodów spotkają się przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz przed tablicą upamiętniającą Stanisława Raka - ofiarę stanu wojennego z Kielc. W obu tych miejscach zostaną złożone kwiaty.

We wtorek, 14 czerwca rocznicowe obchody będą kontynuowane po południu. W sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach o godzinie 17.00 rozpocznie się debata dotycząca ogólnopolskich i regionalnych struktur Solidarności Walczącej. O tej formacji będą rozmawiać: Mirosław Gębski starosta kielecki oraz historycy dr Łukasz Kamiński z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki z delegatury IPN Kielce.

Podczas debaty poruszone zostaną zarówno zagadnienia ogólnopolskie, dotyczące istoty działania i powstania Solidarności Walczącej, jak i kwestie związane z województwem świętokrzyskim. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak kształtowała się opozycja w regionie, na terenie Kielc i innych miast województwa.

- Po debacie przekażę do zasobu kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oryginalny transparent z napisem „Solidarność”, z którym występowano na wiecach i manifestacjach w latach 80. Już dzisiaj wiemy, że nie będzie to jedyna archiwalna pamiątka dotycząca działalności opozycyjnej, która podczas tych obchodów zostanie przekazana do instytutu - mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Spotkaniu będzie towarzyszyć ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowana „Solidarność Walcząca”. W jej tematykę wprowadzi dr Łukasz Kamiński, autor wystawy.

Wojewódzkie obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej zwieńczy koncert „Bardowie Niepodległości”. Przed publicznością zgromadzoną w sali widowiskowej WDK-u o godzinie 19.00 wystąpią Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski. Obaj artyści znani są z wykonywania poezji śpiewanej.

Warto dodać, że w skład komitetu honorowego powołanego do organizacji rocznicowych uroczystości weszli: Mirosław Gębski starosta kielecki, dr Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Lipiec poseł na Sejm RP, Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego, Waldemar Bartosz przewodniczący NSZZ "Solidarność" w regionie świętokrzyskim, Paweł Perchel przewodniczący Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Solidarność Walcząca to podziemna organizacja antykomunistyczna, która została założona w czerwcu 1982 roku z inicjatywy Kornela Morawieckiego. Urodził się on 3 maja 1941 roku w Warszawie. Po przymusowej emigracji, 30 sierpnia 1988 roku wrócił do kraju i ponownie przejął przywództwo w SW. Zmarł 30 września 2019 w Warszawie.

Solidarność Walcząca działała w latach 1982 - 1992. W tym roku przypada okrągła, 40. rocznica jej powstania. Patronat honorowy nad wojewódzkimi obchodami objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Wstęp na wszystkie części obchodów jest bezpłatny.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów