do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

25 sierpnia zapraszamy na Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów. W sobotę, 24 sierpnia Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.15-15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
14 marca
2019

Kolarze z Daleszyc - duma i sportowa wizytówka powiatu kieleckiego

 

Sportowcy z Kolarskiego Szkolnego Klubu Sportowego Vento Bike Team Daleszyce nie mają sobie równych. W plebiscycie na najlepszych sportowców 2018 roku, organizowanym przez redakcję „Echo Dnia” wspólnie z Radiem Kielce, TVP Kielce i „Gazetą Wyborcząˮ, zdobyli tytuły: najlepsza drużyna, najlepszy trener i najlepsze talenty.

Po raz 67 wybierano Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu w kilku kategoriach. W pierwszym, powiatowym etapie Trenerem Roku został Jan Baćkowski, w kategorii Talent Roku trzy pierwsze miejsca zajęli kolejno: Gabriela Kaczmarczyk, która także zdobyła drugie miejsce w województwie, Kuba Dziurski i Roksana Barchan. Najlepszą Drużyną Roku okazała się KSKS Vento Bike Team Daleszyce.

Kim są KSKS Vento Bike Team Daleszyce?

– To 33-osobowa grupa młodych adeptów kolarstwa, niezwykle charyzmatyczna i waleczna – opowiada trener Jan Baćkowski.

Grupa kolarska działa od 2015 roku pod wodzą Jana Baćkowskiego oraz z pomocą Krzysztofa Baćkowskiego, Moniki Baćkowskiej-Barchan i Dariusza Ungiera. Dla trenera Baćkowskiego kolarstwo to życiowa pasja, którą zaraził swoich bliskich oraz podopiecznych szkółki. Tutaj nie sposób nie wspomnieć o samej osobie trenera. Jan Baćkowski to utytułowany reprezentant Polski w kolarstwie, dziewięciokrotnie startował w Tour de Pologne. Był zawodnikiem Lechii Kielce, SHL Kielce i Korony Kielce, reprezentantem Polski, zwycięzcą Małopolskiego Wyścigu Górskiego, Kryterium Asów w Katowicach i ogólnopolskiego wyścigu w Płocku, był uczestnikiem wyścigów Dookoła Maroka i Dookoła Anglii, w których reprezentacja Polski zajęła drużynowo drugie miejsce.

– Zależało mi, by upowszechniać kolarstwo wśród dzieci i młodzieży. Początki w szkółce były bardzo skromne – wspomina trener. – Zaczynaliśmy od 7 rowerów, które otrzymaliśmy z programu współorganizowanego przez Polski Związek Kolarski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki pn. „Narodowy Projekt Kolarstwaˮ. Dofinansowany był z Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce. Do szkółki należało 15 dzieci, a rowerów mieliśmy tylko 7. Dzieciaki były tak zdeterminowane do uprawiania kolarstwa, że część z nich przyjeżdżała na swoich rowerach.

Nie sposób o nich nie wspomnieć, to oni są sercem tej szkółki i to od nich zaczęła się pisać nowa historia kolarstwa w Daleszycach. A są to; Szymon Maciejewski, Kacper Kozieł, Kuba Dziurski, Bartosz Ungier, Jędrzej Szpakowski i Roksana Barchan. Siedziba klubu mieści się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Daleszycach.

Sezon w kolarstwie zaczyna się w grudniu i trwa do listopada. W tym jednym miesiącu następuje „roztrenowanie”. Kolarze muszą stracić formę, by za chwilę ją odzyskać. Zimą zawodnicy trenują w szkole na sali gimnastycznej. Biegają, korzystają z siłowni, grają w koszykówkę, siatkówkę. I tak jest do końca stycznia. W tym czasie nie mają styczności z rowerem. Od 1 lutego wychodzą na rowery. Budują formę na kolejne zawody i starają się utrzymać ją do października.

– Mamy wielu utalentowanych kolarzy oraz kolarek, którzy również zdobywają dobre miejsca na arenie krajowej i w wyścigach międzynarodowych – mówi Jan Baćkowski. – Od samego początku widziałem w moich sportowcach ogromny potencjał. I nie pomyliłem się. Dziś mamy już 33-osobową grupę młodych i zdolnych kolarzy, którzy mają chęci i wielką motywację do uprawiania tego sportu.

Nic dziwnego, mają wspaniałe wzorce, przy tym mocne zaangażowanie całej załogi trenerskiej, rodziców, sponsorów i przyjaciół kolarstwa. Dzięki tym czynnikom szkółka kolarska się rozwija, dzieci mają szansę ścigać się na nieco lepszym sprzęcie i brać udział w wyścigach w całej Polsce.

– Ścigamy się już nie tylko na MTB i szosie, ale również bierzemy udział w wyścigach przełajowych oraz na torze. Nasi kolarze na wyścigach zawsze plasują się w ścisłej czołówce. Jesteśmy jedną z najlepszych szkółek kolarskich w Polsce, a jest ich aż 200 w całym kraju – dodaje z dumą Jan Baćkowski.

Trener konsekwentnie dopisuje do sukcesów drużyny kolejne. Na swoim koncie mają wiele zwycięstw. Młodzi kolarze z daleszyckiej szkółki uczestniczą w wielu wyścigach w Polsce, osiągając rewelacyjne wyniki i zawsze zajmując zaszczytne miejsca na podium.

– Od 2015 do końca 2018 roku zdobyliśmy blisko 420 pucharów, w tym niezwykle zaszczytne najwyższe miejsca w najważniejszych wyścigach, czyli mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas (szosa), wicemistrzostwo Polski w kolarstwie górskim Family Cup, trzy razy wicemistrzostwo Polski w kolarstwie torowym. Jesteśmy również mistrzami województwa świętokrzyskiego na szosie, mistrzami i wicemistrzami makroregionu – jazda indywidualna na czas, jazda parami, ze startu wspólnego, MTB, szosa. Nasi zawodnicy są zwycięzcami Świętokrzyskiej Ligi Szkółek Kolarskich MTB we wszystkich pięciu edycjach, mistrzami i wicemistrzami makroregionu.

– Młodzież w szkółce pokazuje pazura i chęć do rywalizacji – dodaje trener. – Warto zachęcić dzieci do przygody z rowerem.

Szkółka kolarska KSKS Vento Bike Team Daleszyce ściśle współpracuje z Dek Meble Cyclo Korona Kielce, gdzie trenerem jest Ryszard Kwaśniewski. – Z dumą obserwuję moich podopiecznych, którzy zostali powołani do kadry wojewódzkiej, gdzie z powodzeniem reprezentują województwo świętokrzyskie, zdobywają mistrzowskie tytuły w zawodach międzywojewódzkich (makroregion) – opowiada trener.                                                                          

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner