O remontach i budowach

13 Marca 2019
 

Dyskusja o drogach, zmianach w budownictwie i przepisach o prawach jazdy zdominowała obrady Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa.

Posiedzenie komisji otworzył przewodniczący Krzysztof Soboń, który oddał głos członkowi Zarządu Powiatu w Kielcach Cezaremu Majcherowi oraz dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg Zbigniewowi Wróblowi. W posiedzeniu uczestniczyła skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przedstawiła radnym zmiany w budżecie powiatu kieleckiego na 2019 rok i zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego.

- Ogłosiliśmy przetargi na bieżącą konserwację nawierzchni bitumicznych dróg powiatowych - poinformował radnych Cezary Majcher. Członek Zarządu odniósł się także do współpracy z gminami w zakresie wspólnych remontów dróg. - Staramy się realizować te zadania, które są najważniejsze i poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Analizujemy stan dróg, które są proponowane przez gminy.

Dalej, członek Zarządu poinformował radnych o pozyskanych z ministerstwa pieniądzach. - 1 mln 375 tys. zł otrzymał powiat kielecki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. To duży zastrzyk pieniędzy dla powiatu kieleckiego na prace remontowe – powiedział

Powiat kielecki otrzymał dofinansowanie na realizację trzech zadań: remont czterystumetrowego odcinka drogi powiatowej Sosnówka - Osiedle Górne – Włochy. Drugie zadanie to przebudowa drogi powiatowej Bodzentyn Celiny - Wola Szczygiełkowa - Dębno –Jeziorko. Długość inwestycji to 1100 metrów kw. Trzecie – największe zadanie obejmuje remont drogi powiatowej Porąbki - Huta Podłysica - Huta Szklana wraz z rowami z poboczami i przepustami zjazdowymi na dwóch odcinkach o łącznej długości 4 kilometrów.

Radny Zdzisław Zapała dopytywał o dwie zeszłoroczne inwestycje drogowe, zgłoszone w ubiegłym roku. - Inwestycje nie są zagrożone. Czekamy na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, z którego możemy uzyskać dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji. Nie możemy ogłosić przetargów przed podpisaniem umowy z wojewodą – wyjaśniał Cezary Majcher.

 Zmiany w komunikacji

Henryk Stróżecki, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu poinformował o sytuacji w wydziale, gdzie w ubiegłym roku załatwiono 341 tys. 667 spraw. - Zimą odnotowywaliśmy mniejsze zainteresowanie rejestracją pojazdów. Natomiast od kilku dni zauważyliśmy tendencję zwyżkową, jest więcej klientów, niż my możemy wydać numerków. Podobnie jest z prawami jazdy, tutaj trafia do nas bardzo dużo wniosków o wydanie prawa jazdy.

4 marca weszły w życie nowe przepisy co do wydawania prawa jazdy. Teraz prawo jazdy ma zmieniony wzór, dokument jest ważny przez 15 lat i - co najważniejsze - w prawie jazdy nie ma adresu zamieszkania.

- Wydane wcześniej prawa jazdy nadal są ważne – dodaje naczelnik. - Od 1 października nie konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia przy sobie. Nie dostanie się za to mandatu.

Przewodniczący komisji, Krzysztof Soboń zaproponował, by kolejne komisje były wyjazdowe. Ich daty zaplanowano na 21 marca (obwód Stachura), 26 marca (obwód Łagów) i 29 marca (obwód Celiny).

Radny Andrzej Michalski dopytywał naczelnika Wydziału Budownictwa Marcina Pabjana jakie są terminy realizacji wniosków w podległym mu wydziale.

- Maksymalny, ustawowy termin wydania pozwolenia na budowę to 65 dni. Pod warunkiem, że wniosek nie zawiera braków formalnych i prawnych. W chwili obecnej nasi pracownicy na rozpoznanie wniosku potrzebują około czterech tygodni.

Obrady Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa Obrady Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa
6

Obrady Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów