IPN zaprasza na film o wyjątkowym przyjacielu Polaków

12 Czerwca 2024

Film „Ostatni Marszałek” zostanie zaprezentowany w czwartek 13 czerwca w Sali konferencyjnej kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Obraz opowiada historię Beli Vargi, katolickiego księdza, który odegrał niezwykle istotną rolę w historii Węgier XX wieku, ale miał też silne więzi z Polakami. Spotkanie odbędzie się w 13 czerwca o godzinie 17.00 w nowej sali konferencyjnej Delegatury przy al. Na Stadion 1. Wstęp jest wolny. "Ostatni Marszałek"

Żyjący w latach 1903 - 1995 Bela Varga, to duszpasterz, który był ostatnim przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego okresu koalicyjnego (1946-1947). Przez dziewięć dekad swojego życia ratował prześladowanych, a także sam był prześladowanym.

Dokument kładzie nacisk na pracę księdza na rzecz pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej, jego funkcję jako przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego i Partii Drobnych Rolników, lata emigracji do Stanów Zjednoczonych i jego powrót na Węgry po upadku komunistów w 1990 roku.

Reżyserem filmu jest Anna Koltay, a obraz powstał dzięki wsparciu Fundacji Wacława Felczaka z Budapesztu.

Pokaz został zorganizowany przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

do góry
Ważna droga w Daleszycach do remontu Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Rada Seniorów na pierwszym posiedzeniu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów