Folklor łączy pokolenia na Jarmarku Świętokrzyskim

14 Maja 2024

Muzyka, taniec i śpiew znów wypełnią Jarmark Świętokrzyski, który odbędzie się 26 maja na Świętym Krzyżu. To wydarzenie pokazujące dorobek i potencjał kulturowy powiatu kieleckiego, dlatego każdego roku nie może zabraknąć tradycyjnej ludowej muzyki, Zespoły śpiewacze z Gminy Bielinyale także wyśmienitych regionalnych smakołyków i rękodzieła artystycznego.

Na plenerowej scenie, na przyklasztornych błoniach zaprezentują się, między innymi wspaniali ludowi artyści z Gminy Bieliny: Zespół śpiewaczy „Makoszanki”, Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” i „Śwarne Kakonianki”.

- Na jarmarku będziemy promować piękny folklor świętokrzyski, który w swoich występach ciągle chronimy od zapomnienia - mówi kierownik zespołu "Makoszanki", Maria Skrzyńska. - Zaśpiewamy w pięknych strojach ludowych, piosenki ludowe, które kiedyś śpiewali nasi przodkowie. Są to stare piosenki, które zaśpiewamy czystą gwarą bielińską z akompaniamentem instruktora zespołu Rafała Żebrowskiego. „Jonku mój Jonku”, „Śpiewom ja se śpiewom”, czy „Gwiozdeczki”- wylicza.

Na tegorocznym Jarmarku Świętokrzyskim zespół Echo Łysicy zaprezentuje zupełnie nowy repertuar, ale jak zwykle ludowe utwory zaśpiewa gwarą świętokrzyską. - Będzie to między innymi autorski utwór „A łot Świętego Kzyza", do którego słowa napisała członkini zespołu Bożena Ołubiec, a muzykę skomponował i zaaranżował Grzegorz Michta - mówi Małgorzata Kowalska z zespołu. Z kolei inny ludowy utwór pt. „A w Bielinach na Skale”, który zabrzmi ze sceny w wykonaniu „Echa Łysicy” będzie nawiązywał do malowniczego, skalnego wzgórza bielińskiego nazywanego przez mieszkańców Skałą.

„Śwarne Kakonianki” śpiewem będą promowć na Jarmarku, między innymi swoją urokliwą miejscowość Kakonin. - Zaśpiewamy ludową piosenkę o wymownym tytule - „Pod samą Łysicą”, bo nasza wioska Kakonin jest właśnie pod samą Łysicą. Będziemy śpiewać o tym jaka jest piękna, czym się zajmujemy, my mieszkańcy - mówi Bożena Winiarska z zespołu. - Nasze utwory promują naszą piękną, ludową tradycję i kulturę - dodaje.

Gminę Bieliny na scenie będą reprezentować zespoły śpiewacze, a na stoisku promocyjnym gminy, smakołyki regionalnej kuchni zaserwują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie. - Na jarmark szykujemy trzy rodzaje pierogów: z mięsem, grzybami i ruskie, a także bigos z młodej kapusty i tradycyjne ciasta, takie jak sernik, jabłecznik. Będzie można też spróbować naszego specjalnego produktu, żelków na naturalnych sokach owocowych, w tym oczywiście truskawkowym, bo przecież Bieliny słyną z truskawek. Te żelki nabijamy na patyczki jak szaszłyki - tłumaczy Barbara Bęben, przewodnicząca KGW w Belnie. Inny specjałem do skosztowania będą wyjątkowe lemoniady. - Z dodatkiem pąków sosny i jodły, słodzone naturalnym miodem - opowiada. Panie z KGW w Belnie zapowiadają też, że ich stoisko będzie wyróżniać się specjalnie przygotowaną na Jarmark dekoracją. - Nie zabraknie pasiaków świętokrzyskich, ręcznie wydzierganych serwetek, ale też kwiatów piwonii zrobionych ze wstążek, czy wiszących truskawkowych dekoracji - wylicza Barbara Bęben.

 

Zespół Śpiewaczy „MAKOSZANKI”
Zespół powstał w 2008 r. Kierownikiem Zespołu jest Pani Maria Skrzyńska. W repertuarze zespołu możemy znaleźć piosenki ludowe śpiewane czystą gwarą, jak również kolędy i pieśni wielkopostne.
Należy wspomnieć, że zespół od początku swojego istnienia uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych na szczeblu gminnym oraz w wielu prestiżowych wydarzeniach powiatowych i wojewódzkich.
Instruktorem i akompaniatorem zespołu jest Rafał Żebrowski.

Zespół śpiewaczy „ECHO ŁYSICY”
„Echo Łysicy” to zespół śpiewaczy powstały w 2008 r. z inicjatywy Zofii Pierzak oraz zafascynowanych folklorem mieszkanek Gminy Bieliny. Początkowo charakteryzował się wykonawstwem muzyki ludowej a capella w stylu in crudo z dbałością o oryginalne symptomy twórczości regionalnej, przekazywanej drogą pokoleniową, jednocześnie wzbogacając kulturę polską i pielęgnując tożsamość narodową. W 2012 roku grupa wokalna postanowiła nawiązać współpracę z wykwalifikowanym muzykiem Grzegorzem Michtą, która była podyktowana chęcią zgłębiania wiedzy w aspekcie muzycznym, scenicznym oraz doskonalenia aparatu wokalnego. Nieustępliwa fascynacja sztuka muzyczną, poszerzanie repertuaru i przemyślenia dotyczące interpretacji krystalizowały ich formę. W rezultacie wykreowało to własny styl w dziedzinie folkowej zatrącając nutą słowiańską, noszący znamiona kultury Świętokrzyskiej. W roku 2015 zespół postanowił zarejestrować swoją dotychczasową twórczość, wydając płytę z utworami ludowymi w opracowaniu artystycznym pt.: „Łoj dana, dana Łysico kochana”. O wysokim poziomie i kunszcie wykonawczym zjednoczonej grupy, świadczą bardzo liczne nagrody i wyróżnienia, otrzymywane również za autorskie utwory, do których słowa pisze Bożena Ołubiec (członkini), a muzykę komponuje Grzegorz Michta.

Zespół śpiewaczy "ŚWARNE KAKONIANKI"
Zespół powstał w 2014 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich o tej samej nazwie. Panie śpiewają pieśni ludowe gwarą z naszego regionu, układają swoje utwory tematycznie związane z różnymi uroczystościami. Teksty utworów pisze członkini KGW - Teresa Mazur.Panie uczestniczą we wszystkich uroczystościach kulturalnych na terenie gminy Bieliny. Biorą udział w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Poprzez swoje występy wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Hospicjum w Ostrowcu Świętokrzyskim i inne akcje. Koło nawiązało współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Łochowie, na którego zaproszenie 24 czerwca 2018r. wzięło udział w "Łochowskiej Biesiadzie Muzycznej" - Noc Świętojańska. Instruktorem zespołu jest Grzegorz Michta.

Źródło i fot: Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

Zespoły śpiewacze z Gminy Bieliny (1) Zespoły śpiewacze z Gminy Bieliny (1)
4

Zespoły śpiewacze z Gminy Bieliny i KGW

 

 

do góry
W piątek (31.05) Starostwo Powiatowe w Kielcach nieczynne dla interesantów Trwa nabór do Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Starostwo Powiatowe będzie pracować dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów