Depresja - choroba wstydliwa

26 Listopada 2019
 

W siedzibie kieleckiego starostwa odbyła się konferencja połączona z warsztatami pod hasłem: „Depresja u dzieci i młodzieży – co powinno nas niepokoić? Kiedy reagować? Gdzie szukać pomocy?”

Konferencję zorganizował Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki kieleckiego starostwa w ramach „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022”.

Gości powitali starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wicestarosta Tomasz Pleban. Obecni byli nauczyciele, wychowawcy, rodzice i przedstawiciele różnych instytucji współpracujący z dziećmi i młodzieżą. Obecne były także osoby niezwiązane zawodowo z problematyką depresji. Gościem konferencji był Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty.

 - Depresja stanowi czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Jak wynika z danych światowej organizacji zdrowia, depresja dotyka blisko 10 procent populacji. Dla wielu z nas jest to często problem niedostrzegalny – powiedział Tomasz Pleban. - Celem konferencji jest zmiana stereotypów towarzyszących diagnozowaniu i leczeniu depresji oraz chorób psychicznych, a przede wszystkim przełamanie schematów w ich postrzeganiu. Specjaliści, którzy będą prowadzić zajęcia, pomogą nam rozpoznać pierwsze symptomy tej choroby. Opowiedzą, kto jest najbardziej narażony na depresje, jakie zachowanie powinno nas niepokoić, kiedy reagować i gdzie szukać pomocy.

Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji pani Karoliny Hanszke na temat - Wczesne diagnozowanie  depresji  i zapobieganie samobójstwom u dzieci i młodzieży oraz pani Arlety Kempki – Depresja a uzależnienia. Warsztaty miały odpowiedzieć też na inne pytania, jak co czuje osoba, cierpiąca na depresje. Jak można żyć, pracować i funkcjonować w codziennym życiu z depresją.

Głos w sprawie zabrał także Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, który docenił przedsięwzięcie kieleckiego starostwa. - Mówiło się, że depresja dotyczy ludzi dorosłych, ludzi w podeszłym wieku. Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi jest narażonych na depresje. Jest to trudna choroba, często niezrozumiała dla otoczenia, a nawet dla samych nauczycieli – powiedział kurator.

Konferencja składała się także z warsztatów dla uczniów, nauczycieli i rodziców, prowadzonych przez specjalistów: psychologów i pedagodów. Warsztaty dla rodziców przygotowała Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Bodzentynie „Warsztaty umiejętności wychowawczych – jak rozpoznać depresję u dziecka”. Warsztaty dla uczniów przygotowała Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Chmielniku „Jak zachować równowagę w labiryncie emocji i zadbać o swoje zdrowie psychiczne”, zaś warsztaty dla nauczycieli przygotowali przedstawiciele Powiatowej Poradnii Psychologiczno – Pedagogicznej w Piekoszowie „Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami uczniów”. Te poradnie były także współorganizatorem wydarzenia.

 Uczestnicy, którzy na co dzień nie mają doświadczenia z tą chorobą podkreślali, że dzięki konferencji dowiedzieli się, jak nie będąc specjalistami, mogą pomóc oraz okazać wsparcie osobie cierpiącej na depresję.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów