10. ŚBOT dziś świętuje

11 Czerwca 2024

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła dziś swoje święto. Uroczystość przypada na 11 czerwca, dla upamiętnienia złożenia na polanie ,,Wykus” prochów mjr. cichociemnego Eugeniusza Kaszyńskiego ps. ,,Nurt”, który jest patronem brygady. 10. ŚBOT dziś świętuje

Żołnierze uczcili swoje święto apelem na kieleckiej Bukówce, podczas którego dowódca jednostki, płk Sławomir Machniewicz wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, wyróżnił również żołnierzy oraz pracowników brygady.

W uroczystości wziął udział starosta kielecki Tomasz Pleban. Starosta podkreśla, że WOT jest niezwykle istotną formacją, szczególnie w obecnym okresie, wojny hybrydowej na wschodniej granicy Polski i rosyjskiej agresji na Ukrainę. - To właśnie żołnierze Obrony Terytorialnej stoją w pierwszym szeregu wsparcia dla ludności cywilnej, w wypadku zagrożenia. Niejednokrotnie pokazywali już swoją przydatność, m.in. podczas kryzysów wywoływanych przez klęski żywiołowe, czy pandemię - wymienia starosta.

Dowódca 10. ŚBOT, płk Sławomir Machniewicz podziękował żołnierzom za gotowość do niesienia pomocy innym i obrony Ojczyzny. Zapewniał, że świętokrzyska brygada jest w pełni gotowa do działania w wypadku zagrożenia dla kraju, a do tej pory wielokrotnie zdawali egzamin  z przygotowania do pomocy ludności - Całkiem niedawno nasz świat wydawał się bezpieczny, ale konflikt na Ukrainie pokazał, że tak nie jest. Właśnie dlatego musimy być w gotowości - mówił dowódca.

W połowie czerwca odbędzie się ocena zdolności do działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą musieli w trybie natychmiastowym stawić się w swoich jednostkach po ogłoszeniu alarmu. W przypadku 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzian potrwa dwa dni - mówił w Radio Kielce płk Sławomir Machniewicz. Brygada istnieje od 2018 roku. Obecnie liczy ponad 2 tys. żołnierzy.

do góry
Specjalne programy zmniejszają bezrobocie Święto 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Muzyka ludowa zabrzmi w niedzielę w Jaworzni Kadra dowódcza 1. Dywizji Piechoty Legionów w starostwie Na zalewie w Cedzynie ma być bezpieczniej Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Szpital przy Prostej wykonuje badania prenatalne Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów