Pokaz filmu pt. „Ostatni Marszałek”

12 Czerwca 2024

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie zapraszają na pokaz filmu pt. „Ostatni Marszałek”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00 w nowej sali konferencyjnej Delegatury przy al. Na Stadion 1. Wstęp wolny!

 

Film Anny Koltay „Ostatni marszałek” przedstawia drogę życiową Béli Vargi (1903-1995), katolickiego księdza, który odegrał ważną rolę w dziejach Węgrów w XX wieku, ale miał także bardzo silne więzi z Polakami. Był ostatnim przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego okresu koalicyjnego (1946-1947). Przez dziewięć dekad swojego życia doświadczył poczucia ratowania prześladowanych, a także bycia prześladowanym.

Dokument kładzie duży nacisk na ofiarną pracę księdza na rzecz pomocy polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej, jego funkcję jako przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego i Partii Drobnych Rolników, lata emigracji do Stanów Zjednoczonych i jego powrót na niepodległe Węgry po 1990 roku.

Film powstał dzięki wsparciu Fundacji Wacława Felczaka z Budapesztu.

 

Źródło: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

 

do góry
Ważna droga w Daleszycach do remontu Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd rozpoczęte Rada Seniorów na pierwszym posiedzeniu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów