Głośne czytanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach

17 Września 2025

Dwunastego  września 2025 roku w bibliotece Powiatowego  Zespołu  Szkół w Chęciach odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Głośne Czytanie dzieł Jana Kochanowskiego w ramach 14. edycji Narodowego Czytania,  zainicjowanego w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  W tym dniu dyrektor szkoły Halina Kołodziejczyk  oraz uczniowie i nauczyciele prezentowali wybrane fraszki oraz pieśni tego wybitnego polskiego autora.

Głośne Czytanie miało na celu upamiętnienie twórczości Jana z Czarnolasu, który jest jednym z najważniejszych przedstawicieli literatury renesansowej w Polsce. Poezja Jana Kochanowskiego porusza  przecież różnorodne tematy - od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe. Opisuje życie dworskie i ziemiańskie. Pojawiają się w niej wątki patriotyczne, refleksje moralne, nawiązania antyczne i biblijne. W wierszach odnajdziemy humanistyczną religijność, zachwyt życiem, ale też głęboką zadumę nad przemijaniem i ludzkim losem. Artysta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego niezrównane dzieła do dziś pozostają żywe i nadal inspirują. Podczas wspólnej lektury, wszyscy uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w pięknie słów Mistrza.

Młodzież chętnie włączyła się w przeprowadzenie tego szczytnego przedsięwzięcia, pokazując swoje umiejętności recytatorskie, a także dzieląc się  refleksjami na temat czytanych utworów. Wspólny kontakt z szesnastowieczną polszczyzną  zintegrował zgromadzonych i zachęcił do większego zainteresowania literaturą piękną.

Wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte przez społeczność szkolną, a organizatorzy - zastępca dyrektora szkoły Elżbieta Skucińska, poloniści: Żaneta Chatys, Ewa Dziedzic, Patryk Kaczmarzyk, Klaudia Kukla, Lidia Kuta i bibliotekarka  Małgorzata Mikołajczyk  -  zapowiadają kontynuację tego typu inicjatyw w przyszłości. To była niezapomniana lekcja literatury i historii, która na długo pozostanie w pamięci tych, którzy wzięli w niej udział.

 

Głośne czytanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach (7) Głośne czytanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach (7)
7

Głośne czytanie w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach

do góry
Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji