Debata o finansach oświaty

26 Kwietnia 2016
 

O finansowaniu oświaty debatowali z minister edukacji narodowej – Anną Zalewską przedstawiciele środowisk oświatowych.

W debacie, która dobyła się 25 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury, uczestniczyli – wicestarosta kielecki – Zenon Janus, kierownik Zespołu ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach – Teresa Dzik, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro oraz dyrektorzy i nauczyciele z powiatowych szkól ponadgimnazjalnych.

Kielecka debata, z udziałem minister edukacji narodowej – Anny Zalewskiej, poświęcona była finansowaniu oświaty. Rozmawiano także o wynagrodzeniach nauczycieli i zmianach, które czekają edukację w najbliższych latach.

- Warto zastanowić się, jak dostosować finanse do wymogów współczesnej szkoły – podkreśliła minister Zalewska. Jest to temat niezwykle istotny w kontekście prognoz demograficznych – szacuje się, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat w polskich szkołach będzie uczyć się o 2 mln dzieci mniej.

Kielecka debata podzielona była na trzy panele: finansowanie oświaty samorządowej, finansowanie oświaty niesamorządowej oraz wynagrodzenia nauczycieli.

Z danych MEN wynika, że wydatki na oświatę to blisko 63 mld zł, z czego większość tej kwoty pochłaniają wynagrodzenia nauczycieli. Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że polski model finansowania oświaty oparty na subwencji jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście marzeniem wszystkich samorządów jest, by subwencja ta była wyższa.

Ale rozwiązanie, w którym subwencja idzie za dzieckiem z pominięciem liczby oddziałów w szkole, nie jest do końca sprawiedliwe.

Sporo uwagi podczas poniedziałkowej debaty poświęcono kwestii sześciolatków, samorządowcy zgłaszali postulaty związane z kształceniem specjalnym, dopytywali również o ustrój szkolny (m.in. zapowiadaną likwidację gimnazjów, utworzenie 4-stopniowego liceum) czy kwestie związane z awansem zawodowym nauczycieli.

Debatowali o finansach oświaty Debatowali o finansach oświaty
4

Debatowali o finansach oświaty

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów