Pamiętali o zwierzętach

17 Lutego 2011

Maluchy z zerówki w Bęczkowie rozwiesiły w swojej miejscowości osiemnaście karmników, dzieciaki z Rakowa zbierały pokarm dla leśnej zwierzyny...  To efekty naszego konkursu ?Dbajmy o zwierzęta zimą?, który rozstrzygnęliśmy 17 lutego.

Konkurs został zorganizowany w ramach Programu Edukacji Ekologicznej ?Dla Ziemi, dla siebie?, a w uroczystym wręczeniu nagród laureatom wzięli udział: starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, członek Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada oraz naczelnik Wydziału Rolnictwa - Stefan Pacak.

Na konkurs  wpłynęło 71 prac z 47 placówek oświatowych, w tym: 25 prac z oddziałów przedszkolnych i klas ?O?, oraz 46 prac ze szkół podstawowych klas I-III.

Marysia Królicka z Bęczkowa ze znawstwem opowiadała podczas wręczenia nagród o tym, że buda psa powinna być solidnie zabezpieczona przed zimnem, że nasz czworonożny przyjaciel musi mieć długi łańcuch i miskę z wodą.

O tym właśnie rozmawiano z dziećmi podczas lekcji poprzedzających ich udział w konkursie ?Dbajmy o zwierzęta zimą?.  Nauczyciele dyskutowali z dziećmi o problemach zwierząt zimą i o tym jak trudno znaleźć im pokarm pod grubą warstwą śniegu. Uczniowie na zdjęciach udokumentowali w postaci plakatów swoje zaangażowanie w pomoc dla nich: zbieranie pokarmu, budowę karmników, wykładanie smakołyków.  Spotykali się z leśnikami, którzy opowiadali im o swojej pracy, uczyli ich rozpoznawać tropy, pokazywali miejsca żerowania zwierząt.

- Wyprawy do lasu i spotkania z leśnikami były dla dzieci wielkim przeżyciem. Uczniowie prowadzili obserwacje ptaków przylatujących do karmników ? mówi Katarzyna Pulut, nauczyciel z Zespołu Szkół w Mąchocicach Kapitulnych.

Dzieciaki z zerówki w Bęczkowie rozwiesiły w swojej miejscowości osiemnaście karmników i każdego dnia zapełniały je ziarnami i okruchami.

Daria Karyś z przedszkola z Mąchocicach Kapitulnych chwali się, że do ich karmnika po przysmaki ze słoniny przylatywała sikorka. Julia Śmieszek z II klasy opowiada, że przed jej szkołą w Rakowie dzieci wraz z nauczycielami zawiesiły karmnik, do którego zlatywały się ptaki z całej okolicy.

Przedszkolaki i uczniowie biorący udział w konkursie sprawdzały także  w jakich warunkach żyją na wsiach zwierzęta domowe.

- Jeżeli nauczymy dzieci, że pies musi być godziwie traktowany, to mamy szansę zmienić także mentalność dorosłych ? mówi Wiesława Sokół, nauczyciel z SP w Bęczkowie, która wraz z maluchami z zerówki przygotowała spektakl ?Kłopoty Burka z podwórka?.

Bożena Suchojad i Bożena Wójcik z SP w Rakowie podkreślają, że takie konkursy aktywizują zarówno dorosłych jak i dzieci.

- Do dziś zbieramy  karmę ? nasiona, buraki oraz inne produkty i przekazujemy je do Nadleśnictwa Łagów - dodają nauczycielki.

Starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka nie ma wątpliwości, że empatii do zwierząt trzeba uczyć od najmłodszych lat.

- Jestem ogromnie zadowolony, że zainteresowanie naszym konkursem było tak duże. To budujące, że rośnie nam młode pokolenie wrażliwe na los zwierząt ? mówi Zdzisław Wrzałka.

Bogdan Gierada ? członek Zarządu Powiatu w Kielcach podkreśla, że liczba nadesłanych na konkurs prac- 71 ? świadczy o tym, że dzieci chętnie włączają się w akcje ekologiczne.

 

Laureaci konkursu:

Grupa wiekowa ? przedszkolaki  i uczniowie klas ?0?:

I miejsce - Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół w Mąchocicach Kapitulnych  (gmina Masłów),

II miejsce-      Szkoła Podstawowa w Bęczkowie (gmina Górno),

III miejsce        -   Szkoła Podstawowa w Jaworzni Oddział Przedszkolny, (gmina Piekoszów),

Wyróżnienie   -      Przedszkole Gminne w Rakowie.

Grupa wiekowa ? uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III ):

I miejsce     -     Szkoła Podstawowa w Bardzie (gmina Raków),

II miejsce -     Szkoła Podstawowa w Cierchach ( gmina Mniów),

III miejsce  -     Szkoła Podstawowa w Jaworzni (gmina Piekoszów),

Wyróżnienie   -     Szkoła Podstawowa w Rakowie.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów