• Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15

Umów wizytę - Wydział Komunikacji i TransportuTelefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?
28 stycznia

Zmiany w etapie odpowiedzialności

Grafika informująca o otwarciu galerii sztuki i muzeów

Od 1 lutego zmianie ulegną trzy obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Nadal obowiązywać będą jednak zasady bezpieczeństwa wprowadzone w tzw. etapie odpowiedzialności.

- Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że - przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione.

Zasady handlu

Także od 1 lutego otwarte zostaną instytucje kultury – galerie sztuki i muzea. Obowiązywać będzie tu zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Na razie nie będzie zmian w nauczaniu. Stacjonarnie w szkołach uczyć się będą nadal tylko uczniowie z klas I-III szkół podstawowych.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące od 1 lutego:

Galerie handlowe, muzea oraz galerie sztuki ponownie otwarte od 1 lutego

Sklepy w galeriach i centrach handlowych

Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Limity klientów w sklepach

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

• 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

Ważne! Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ważne! Od 1 lutego nie będą obowiązywać godziny dla seniora.

Muzea i galerie sztuki

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także muzea i galerie sztuki.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

• Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
  • Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Źródło: KPRM