Złoty jubileusz uczelni

3 Czerwca 2015

Jubileusz 50-lecia obchodziła Politechnika Świętokrzyska.

Z tej okazji odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Świętokrzyskiej w Głównej Auli Wykładowej. Wśród zaproszonych gości znalazł się starosta kielecki Michał Godowski.

Posiedzenie senatu zostało poprzedzone odsłonięciem pomnika Stanisława Staszica przed budynkiem rektoratu i Biblioteki Głównej.  

- To uczelnia, która kontynuuje tradycje pierwszej wyższej uczelni technicznej powstałej na ziemiach polskich, Szkoły Akademiczno-Górniczej założonej w 1816 roku przez Stanisława Staszica – mówił Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Stanisław Staszic, jak podkreślał rektor – to ojciec wyższego szkolnictwa technicznego w Polsce i zasłużył na trwałą pamięć uczelni. Dlatego też posiedzenie senatu zostało poprzedzone odsłonięciem pomnika.

Politechnika Świętokrzyska jest jedyną w naszym województwie wyższą szkołą techniczną, która kształci studentów już od pięciu dekad. 3 czerwca 2015 r. przypada 50. rocznica powstania uczelni.

W trakcie uroczystości wręczono absolwentom uczelni dyplomy z numerami 39 999, 40 000 oraz 40 001. Ponadto, przekazany został przez władze Kielc nowy sztandar dla Politechniki Świętokrzyskiej.

W imieniu samorządu powiatu kieleckiego życzenia złożył starosta.
- Z okazji wspaniałego jubileuszu proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności dla Waszej Magnificencji, Senatu oraz całej Społeczności Uczelni. Jubileusz ten stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania osiągnięć uczelni, która może poszczycić się niemałym dorobkiem. Na uwagę zasługuje oferta edukacyjna, która dostosowana jest do potrzeb rynku pracy – mówił  Michał Godowski.

Uczestnicy jubileuszowego posiedzenia senatu wysłuchali również wykładu  doktora Cezarego Jastrzębskiego na temat  „Tradycje przemysłowe regionu świętokrzyskiego – korzenie Politechniki Świętokrzyskiej”.

Trochę historii ...

3 czerwca 1965 roku Rozporządzeniem Rady Ministrów powołano Kielecko-Radomską Wieczorową Szkołę Inżynierską w Kielcach, utworzoną na bazie Ośrodka Studiów dla Pracujących w Kielcach i Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Uczelnia posiadała 4 wydziały: Ogólnotechniczny, Mechaniczny, Elektryczny w Kielcach, Garbarstwa w Radomiu, ponadto w Skarżysku i Radomiu funkcjonowały oddziały Wydziałów Ogólnotechnicznego i Mechanicznego. Rozwój uczelni zaowocował przekształceniem jej w Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską 5 maja 1967 roku uprawnioną do prowadzenia studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych.
Rozwój badań naukowych, zwłaszcza na Wydziale Mechanicznym, spowodował przyznanie decyzją Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z 30 sierpnia 1972 roku prawa do nadawania przez ten wydział stopnia doktora nauk technicznych.
Badania naukowe własne, rozszerzenie kontaktów międzyuczelnianych, współpraca z przemysłem stały się podstawą do nadania uczelni praw akademickich. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 września 1974 r. uczelnia została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską.
Obecnie Politechnika Świętokrzyska mieści się na terenie 22-hektarowego kampusu w centrum Kielc.  Kształci około 10 tys. studentów w ramach 18 kierunków i w zakresie 50 specjalności.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów