Zasłużeni dla regionu otrzymali odznakę honorową województwa świętokrzyskiego

10 Grudnia 2019
 

Podczas uroczystej części XV sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wyróżniono Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego osoby i instytucje, które zasłużyły się dla naszego regionu. W uroczystości uczestniczyła delegacja powiatu kieleckiego na czele ze starostą kieleckim Mirosławem Gębskim oraz członkiem Zarządu Powiatu – Cezarym Majcherem, którzy w szczególny sposób podziękowali posłowi Krzysztofowi Lipcowi.

Obrady sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbywające się we wtorek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach miały wyjątkowy charakter i oprawę. Wszystko za sprawą towarzyszącej im uroczystości wręczenia Odznak Honorowych Województwa Świętokrzyskiego. Odznaka ta została ustanowiona przez Sejmik Województwa w 2013 roku. Jest nadawana osobom fizycznym i prawnym, organizacjom społecznym, związkom zawodowym, pracodawcom, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, miejscowościom oraz innym podmiotom, które swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną i polityczną bądź inną zasłużyły się dla województwa świętokrzyskiego.

W tegorocznej, szóstej edycji uhonorowane zostały cztery osoby fizyczne oraz cztery podmioty. 6 listopada bieżącego roku Komisja Odznaki  podjęła uchwałę, w której rekomendowała przyznanie odznak, a marszałek województwa Andrzej Bętkowski formalnie potwierdził ich nadanie. Podczas XV sesji Sejmiku otrzymali je:

– Józef Dzikowski – Prezes Honorowy Związku Sybiraków Oddziału Wojewódzkiego w Kielcach. Inicjator powstania organizacji zrzeszających zesłańców na Sybir, przez 10 lat pełnił funkcję prezesa Oddziału. Był m.in. inicjatorem upamiętnienia pamięci Sybiraków pochodzących z Kielc oraz ziemi kieleckiej oraz budowy Pomnika Sybiraków na Cmentarzu Starym, współorganizatorem licznych uroczystości, wystaw i przedsięwzięć mających na celu zachowanie pamięci o zesłańcach na Sybir. Ma wielki wkład w krzewienie wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych.

– Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach. Liczy 52 osoby; od 35 lat odgrywa niezwykle wartościową rolę kulturotwórczą, inspirującą młodych twórców, docenianą na arenie ogólnopolskiej i poza granicami kraju. Może się pochwalić znaczącym dorobkiem książkowym swoich członków (ok. 2tys. pozycji), którzy są laureatami licznych ogólnokrajowych nagród i konkursów, wielokrotnie byli odznaczani, m.in. Medalami Gloria Artis czy Honorowymi Odznakami za Zasługi dla Kultury Polskiej. Związek Literatów Polskich jest organizatorem licznych wydarzeń: sesji i plenerów literackich, sympozjów, spotkań z pisarzami i miłośnikami literatury.

– Robert Jaworski – społecznik i samorządowiec, od 13 lat burmistrz Gminy i Miasta Chęciny. Przez ten czas z powodzeniem wykorzystany został potencjał gospodarczo-kulturowo-historyczny gminy, m.in. zagospodarowany został Zamek Królewski, przeprowadzona rewitalizacja centrum miasta, odrestaurowane obiekty zabytkowe i sakralne, a turyści chętnie spacerują szlakiem „Śladami Króla Łokietka” i „Ścieżką Mnicha”. Przeprowadzane są remonty i termomodernizacje gminnych szkół, modernizowane świetlice wiejskie i remizy. Gmina została zwodociągowana w każdej miejscowości, w 90 procentach zmodernizowane zostały gminne drogi. Powodem do dumy jest nowoczesna hala widowiskowo-sportowa „Pod basztami”.

– Krzysztof Lipiec – polityk: senator IV kadencji, poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 80-tych związany był z opozycją demokratyczną, działał m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w okresie stanu wojennego był internowany. Jego wieloletnie zaangażowanie w działalność społeczną, jest doceniane przez mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej w każdych kolejnych wyborach. Dzięki jego zaangażowaniu w ciągu ostatnich 4 lat, na Listę Pomników Historii trafiło osiem obiektów z województwa świętokrzyskiego, m.in. Bazylika w Wiślicy oraz jej skarby archeologiczne, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy Pałac Biskupów Krakowskich. Poseł Krzysztof Lipiec odegrał również dużą rolę w odzyskaniu praw miejskich przez Wiślicę, Łagów, Szydłów, Oleśnicę czy Pacanów. Dzięki jego staraniom do województwa świętokrzyskiego wróciły zawody European Rover Challenge.

– Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie. To czołowy producent wyrobów mleczarskich w Polsce dysponujący nowoczesnym parkiem maszynowym, m.in. najnowszą w kraju serownią z warzelnią i solownią o mocach produkcyjnych 20.000 ton sera rocznie, tj. około 55 ton sera dziennie. Jest liderem sektora przemysłu spożywczego w województwie świętokrzyskim oraz wiodącym partnerem handlowym dla producentów mleka z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego.

– Mariusz Olszewski  – poseł III kadencji Sejmu RP wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność w okręgu obejmującym województwo kieleckie. Był przeciwnikiem reformy administracyjnej zakładającej powstanie 12 województw, bez Kielecczyzny. Powołał Komitet Obrony Województwa Kieleckiego „Moje Kielce-Nasza Kielecczyzna”, którego celem była organizacja mieszkańców naszego regionu dla jego obrony na mapie administracyjnej Polski. Organizował manifestacje, zbiórki podpisów  w obronie zagrożonego likwidacją województwa kieleckiego. Zgromadził wokół siebie tysiące ludzi z różnych środowisk, zyskując szacunek i uznanie mieszkańców Kielecczyzny, pokazując że na czas walki o województwo, kwestie regionalne są ważniejsze niż ogólnokrajowe podziały polityczne.

– Caritas Diecezji Kieleckiej. To największa organizacja charytatywna w regionie. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. W tym czasie powstało ponad 70 różnego rodzaju placówek niosących pomoc osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, utworzone zostały dwa hospicja, świetlice środowiskowe, przychodnie, stołówki charytatywne, przedszkola, a także schroniska dla bezdomnych, samotnych matek i ofiar przemocy. Z różnych form wsparcia Caritas Kieleckiej rocznie korzysta ponad 30 tysięcy potrzebujących. Jest to możliwe dzięki zatrudnieniu prawie 1000 pracowników i niemal 3 tysięcy wolontariuszy. Instytucja organizuje zbiorki żywności, np. „Kromka chleba dla sąsiada” oraz szereg cyklicznych akcji, takich jak: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna Wielkopostna”, „Pola Nadziei”.

– Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice. Ważne miejsce na gospodarczej mapie regionu świętokrzyskiego, gdzie rodzi i rozwija się biznes. W ciągu 22 lat jej funkcjonowania, przedsiębiorcy zainwestowali na terenie strefy ponad 2,8 mld złotych, z czego ponad miliard w ciągu ostatnich trzech lat. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych wynosi ponad 700 hektarów. Największy obszar przemysłowy strefy, o powierzchni 170 hektarów, znajduje się w Starachowicach. Strefa jest głównym ośrodkiem obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej. SSE Starachowice wspiera działalność kulturalną, ekologiczną, sportową oraz naukową. Jest inicjatorem i współorganizatorem European Rover Challenge – międzynarodowych zawodów robotycznych – największych zawodów w tej branży na świecie.

– Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność kapitule i władzom województwa za to, że dostrzeżono moją osobę na tle tylu zacnych mieszkańców naszego regionu. Po raz pierwszy na mojej piersi zawisł medal ze wstęgą w barwach województwa świętokrzyskiego. To odznaczenie jest dla mnie zobowiązaniem, dlatego deklaruję, że dla Świętokrzyskiego będę starał się czynić jak najwięcej. Mam przekonanie, że w tym działaniu porwę Państwa do współdziałania – powiedział po otrzymaniu Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego poseł Krzysztof Lipiec.

 

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów