Zaktywizować niepełnosprawnych

13 Maja 2015

Do końca września trwać będą w Sędku zajęcia aktywizacyjne dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Równi lecz różni”.

Pracownie rękodzieła, gospodarstwa domowego i  rehabilitacyjna – to oferta dla 28 niepełnosprawnych mieszkańców gmin Łagów, Bieliny, Nowa Słupia i Raków, które uczestniczą w tegorocznej edycji projektu „Równi lecz różni”.

Po korytarzu rozchodzi się smakowity zapach duszonych grzybów. To pracownia  gospodarstwa domowego przygotowuje pyszny posiłek. Kółeczka wycięte równiutko z ciasta rozłożone na stolnicy zwiastują, że dziś serwowane będą pierogi. Obok, w pracowni rękodzielniczej, w skupieniu powstają małe gobeliny, które już wkrótce zostaną połączone w barwny kolaż. Na podopiecznych czekają także zajęcia rehabilitacyjne prowadzone pod czujnym okiem Barbary Dulnik. Tak wygląda dzień zajęć  aktywizacyjnych w Ośrodku Twórczości Ludowej w Sędku, które prowadzone są w ramach projektu „Równi lecz różni”.

- To odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska lokalnego, bowiem na terenie tych gmin nie funkcjonuje żadna placówka typu dziennego dla osób niepełnosprawnych – Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. – Tymczasem zainteresowanie różnymi formami rehabilitacji jest ogromne, uczestnicy naszych zajęć i ich rodziny chwalą sobie możliwość integracji i rozwijania umiejętności, które bardzo przydają się w codziennym życiu. Dla nich już sama możliwość wyjścia z domu i twórczego spędzenia czasu jest ogromną wartością.

Na potrzeby zajęć, które odbywają się od poniedziałku do czwartku, zakupiono sprzęt rehabilitacyjny, a także materiały plastyczne. Przy krosach uczestnicy zajęć w pracowni  rękodzielniczej odpoczywają i ładują swoje akumulatory.

- Planujemy, że z naszych małych gobelinów powstanie jeden duży, który zaprezentujemy podczas majowego festynu – mówi z uśmiechem instruktorka Ilona Banakiewicz.

Pracownia rękodzielnicza może pochwalić się także innymi wspaniałymi dziełami – barwnymi bibułkowymi kwitami, które powstały podczas pierwszych, kwietniowych zajęć, doniczkami wysadzanymi kamykami, sznurkiem i drewienkami. Pięknie prezentują się również kompozycje wykonane na desce w technice decoupage.

Dyrektor Anna Bielna nie ma wątpliwości, że pracownia rękodzielnicza to znakomite miejsce na doskonalenie sprawności manualnych, uczenia się różnych technik plastycznych oraz rozwijania umiejętności działania w grupie.

- Gotujemy dla około 10-12 osób, każdego dnia coś nowego – mówi instruktorka Agnieszka Bęben. Co ciekawe, zarówno panie, jak panowie równie chętni są do pracy w kuchni.

Uczestnicy zajęć uczą się nie tylko przyrządzania posiłków, ale i sztuki nakrywania  i przystrajania stołu, dekorowania potraw oraz obsługi sprzętu kuchennego. Te wszystkie praktyczne umiejętności przydadzą im się w codziennym życiu.

Ważnym elementem zajęć aktywizacyjnych w Ośrodku Twórczości Ludowej w Sędku jest pracownia rehabilitacyjna, gdzie do dyspozycji uczestników jest m.in.  UGUL (uniwersalny gabinet usprawnienia leczniczego), rowerek stacjonarny czy stół do masażu.

- Obserwuję naszych podopiecznych i widzę, że z przyjemnością przyjeżdżają na zajęcia, bardzo angażują się we wszelkie działania, uczą się konkretnych umiejętności, rozwijają plastyczne pasje – mówi konsultant Wioletta Kozłowska. – Wśród uczestników zajęć są osoby w wieku od 21 do 60 lat i każda z nich znajduje dla siebie coś ciekawego i inspirującego.

W ramach projektu „Równi lecz różni” uczestnicy zajęć aktywizacyjnych będą mogli również skorzystać z konsultacji neurologicznych i psychiatrycznych.

- Pomysł na  zorganizowanie zajęć w Sędku okazał się strzałem w dziesiątkę. Zapotrzebowanie na  aktywizację osób niepełnosprawnych jest bardzo duże, a na tym terenie nie działa żaden ośrodek, w którym mogłyby aktywnie i twórczo spędzać czas. Zajęcia w ramach projektu „Równi lecz równi” potrwają do końca sierpnia. Dlatego zastanawiamy się nad utworzeniem w Sędku Warsztatów Terapii Zajęciowej. Baza jest, dysponujemy także odpowiednim wyposażeniem – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów