Zainteresowani funduszami

15 Marca 2016
 

Przedsiębiorcy z Chmielnika, Pierzchnicy i Rakowa licznie odpowiedzieli na zaproszenie starosty kieleckiego Michała Godowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Jana Cedro w sprawie funduszy unijnych.

W Chmielnickim Centrum Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Powiat kielecki – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa - Partnerstwo na rzecz rozwoju”. W spotkaniu uczestniczyli: starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień, radny powiatowy Stanisław Rękas oraz włodarze Miasta i Gminy Chmielnik: burmistrz Paweł Wójcik i jego zastępca Mariusz Ściana.

- Jesteśmy samorządem przyjaznym, otwartym na przedsiębiorców, którzy nie tylko napędzają Polską gospodarkę, ale też dają zatrudnienie. Dotacje unijne dla firm skierowane są przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzednie lata pokazały, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Stąd chcemy pokazać, na co mogą liczyć przedsiębiorstwa, jak mogą pozyskiwać fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Na spotkaniach z przedsiębiorcami z terenu powiatu kieleckiego przedstawiamy także możliwości i formy wsparcia proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach – powiedział witając gości Michał Godowski, starosta kielecki.

W imieniu samorządu gminy Chmielnik gości przywitał także Paweł Wójcik. – Przedsiębiorcy to ważne ogniwo w rozwoju naszej gminy, jak i całego powiatu. Dziękuję Zarządowi Powiatu, że chce nas wspierać, że troszczy się o naszych przedsiębiorców. Wiemy, że tylko razem, poprzez wspólne działania możemy rozwijać nasz potencjał gospodarczy. Musimy wykorzystać tą szansę najlepiej jak potrafimy powiedział burmistrz.

W trakcie spotkania przedstawione zostały główne zapisy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, harmonogram przyjmowania wniosków oraz  wyzwania jakie stoją przed beneficjentami na progu wdrażania Programu. - Fundusze Europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie własnej firmy, ale także na rozwój już istniejącej. Warto starać się o środki unijne, jak również warto zadawać pytania naszym prelegentom – zachęcał do debaty prowadzący spotkanie, Karol Kaczmarski, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

O możliwościach, jakie otwierają się dla przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnego dofinansowania i o wsparciu w ramach RPOWŚ mówił Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

- Środki unijne w kolejnej perspektywie mają głównie charakter inwestycyjny i nakierowane są na tworzenie innowacji, doskonalenie rozwiązań technologicznych, wprowadzanie nowych produktów na rynek - powiedział Tomasz Janusz.

Ogłoszenie o konkursie wraz z regulaminem już jest zamieszczone na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Wnioski, które można także skłądać internetowo, należy składać od 29 marca do 29 kwietnia. - W ramach działania 2.5 z programu mogą skorzystać firmy już istniejące, a finansowane będą inwestycje poprawiające potencjał konkurencyjny firmy i zapewniające jej rozwój. Maksymalny poziom dofinansowania to 80 procent. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 100 tys. Co ważne, jeśli planujecie państwo zakupić aktywa trwałe, to w momencie zakupu nie mogą one być starsze niż trzy lata. Unia niechętnie daje pieniądze na projekty dotyczące budowy nowych siedzib czy hal. Raczej wspierane są działania prowadzące do rozbudowy przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów czy usług - powiedział Tomasz Janusz.

Codziennie można skorzystać z pomocy pracowników punktów informacji o funduszach europejskich, które działają w Kielcach, (ul.Leonarda 1,) Sandomierzu i Busku-Zdroju. Jest to całkowicie bezpłatna usługa informacyjna, kierunkowa i doradcza. - Chcemy być jak najbliżej beneficjentów w ich codziennej pracy, a w gąszczu rozwiązań naprawdę łatwo się zgubić, dlatego zapraszamy do kontaktu – zachęcał dyrektor.

PUP bliżej przedsiębiorcy

Możliwości i usługi urzędu pracy, które są kierowane bezpośrednio do pracodawców i przedsiębiorców przybliżyła Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. - Nasz urząd przede wszystkim koncentruje się na aktywizacji osób bezrobotnych, ale jednocześnie naszym ważnym klientem są przedsiębiorcy i pracodawcy. Naszą misją jest pomaganie w poszukiwaniu pracownika, który będzie miał odpowiednie kwalifikacje.

Dyrektor wyjaśniła, że w 2016 roku PUP główny nacisk kładzie na aktywizację zawodową osób do 30 roku życia i osób powyżej 50 roku życia. - Są to dwie grupy osób, które mają najtrudniej na rynku pracy. Młode osoby, na starcie przegrywają, bo nie mają doświadczenia. Osoby po 50 roku życia mają zazwyczaj nieaktualne kwalifikacje i przy okazji chcą zarabiać więcej. Chcemy przekonać pracodawców, że te dwie grupy osób jesteśmy w stanie przygotować do zatrudnienia – wyjaśniła Małgorzata Stanioch.

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach pozyskał w tym roku prawie 28 milionów złotych, które zostaną przeznaczone także na wsparcie dla przedsiębiorców. Urząd dysponuje całą gamą usług rynku pracy. Są to bony szkoleniowe i bony stażowe dla bezrobotnych do 30 roku życia, staże dla bezrobotnych, prace interwencyjne, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia, refundacja składek na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych, świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, PUP zatrudnia także psychologa przedsiębiorczości, który służy pomocą i poradnictwem. - Możemy zrefundować składki na ubezpieczenia społeczne młodych bezrobotnych. Warto podkreślić, że PUP daje możliwości przeszkolenia nie tylko jednej osoby – dodała Anna Tańska – Zbróg, doradca zawodowy PUP.

Spotkanie podsumował członek Zarządu Marek Kwiecień. – Otrzymaliście państwo sporą dawkę niezbędnej wiedzy o funduszach unijnych. Jestem przekonany, że ta wiedza pozwoli państwu wykorzystać ją przy ubieganiu się o pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej czy rozwoju swoich firm. Z swojej strony, deklaruję także pełną pomoc w sprawach urzędowych, przede wszystkim z zakresu spraw budowlanych- powiedział Marek Kwiecień.

Podczas konsultacji, przedsiębiorcy zadawali sporo pytań. Maria Wójcik, właścicielka "Hurtowni Materiałów Budowlanych Dombud” z Chmielnika była zaskoczona tym, jakim wachlarzem usług dysponuje PUP. – Bardzo ciekawe spotkanie – oceniła na koniec i zaproponowała, by powiat tego typu spotkania organizował cyklicznie. Natomiast Mirosław Wojsa, przedsiębiorca z Rakowa przyznał, że spotkanie było niezwykle przydatne.

Zapraszamy na kolejne spotkania:

- 15 marca – spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Łopuszno, Strawczyn, Mniów - Hotel "Dudek", ul. Leśna 2, Mniów, godz. 15.

- 16 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Miedziana Góra, Zagnańsk, Masłów - Hotel „Grafit”, Kostomłoty Pierwsze, godz. 15.

- 17 marca - spotkanie dla przedsiębiorców z gmin Morawica, Daleszyce - „Stary Młyn”,Spacerowa 1A, Morawica, godz. 15.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów