Zachować polską oświatę

20 Grudnia 2018
 

Minęło już 90 lat, odkąd polska szkoła w Dziewieniszkach krzewi oświatę w rejonie solecznickim na Litwie. Wraz z uczniami, absolwentami, emerytowanymi i aktualnymi nauczycielami starosta kielecki Mirosław Gębski oraz członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher obchodzili piękny jubileusz.

20 grudnia 2018 r. mija równo 90 lat od kiedy w Dziewieniszkach zaczęła działać szkoła im. Adama Mickiewicza. Natomiast Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach rozpoczęło swoją działalność w 1928 roku jako Szkoła Publiczna III stopnia im. A. Mickiewicza. Po kilku latach straciła nazwę i dopiero w 2008 roku podczas uroczystości obchodów 80-lecia placówki imię wielkiego patrona zostało jej przywrócone.

Tę szczególną rocznicę uświetniono we środę, 19 grudnia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatu – starosta Mirosław Gębski oraz członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher.

- Należy pamiętać, że dawna Litwa to też Polska. Mieszkańcy z niej nie wyszli, to Polska ich na chwilę opuściła. Tutaj żyją Polacy, tu mieszkają, pracują, zakładają rodziny. Dlatego samorząd powiatu kieleckiego jest tutaj dzisiaj z wami – podkreślił starosta. - Oświata polska ma tu prawie stuletnią historię, te okolice zamieszkują w większości Polacy. Jestem dumny, że nasz język ojczysty jest tutaj tak bardzo pielęgnowany. Szkoła nie tylko naucza, ale również wychowuje dzieci w duchu polskości. Mickiewicz uważał się za Litwina, co dowiódł w inwokacji do „Pana Tadeusza”.

Po wniesieniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego oraz hymnu szkoły głos zabrała dyrektor Danuta Anichowska, która serdecznie powitała wszystkich znakomitych gości i przedstawiła historię placówki.

- Ostatnie 10 lat w naszej działalności były szczególnie bogate w wydarzenia – w 2012 roku szkoła uzyskała swój emblemat, w 2015 – status gimnazjum, w 2017 o został wyświecony sztandar szkoły. Jestem niezmiernie wdzięczna swoim współpracownikom za oddaną pracę, rodzicom za współpracę, a uczniom za starania w nauce. Stanowimy zgraną społeczność, która ceni pracę poprzednich pokoleń pedagogów i uczniów, jak też stara się zostawić w historii placówki tak samo dobry ślad – powiedziała Danuta Anichowska.

Wśród dostojnych gości uroczystości jubileuszowych znaleźli się mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, kierownik wydziału oświaty i sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego Regina Markiewicz wraz ze współpracownikami, starosta gminy dziewieniskiej Czesława Marcinkiewicz, ksiądz proboszcz parafii dziewieniskiej Domas Valančiauskas, dyrektorzy placówek oświatowych rejonu, absolwenci, dawni pracownicy szkoły i wiele, wiele innych osób współpracujących z gimnazjum.

Z okazji dostojnego jubileuszu uczniowie gimnazjum pod kierownictwem swoich nauczycieli przygotowali akademię, podczas której słowem, tańcem i śpiewem oddali pokłon chlubnej przeszłości swojej szkoły. Na program artystyczny złożyły się urywki z biografii i utworów Adama Mickiewicza, przeplotły się wspomnienia poety i jego towarzyszy, zabrzmiały ulubione kolędy wieszcza.

- Każdy jubileusz odsyła nas do lat minionych, do refleksji. Jeśli ocenić 90 lat istnienia szkoły, to mamy moralne prawe powiedzieć, że nie splamiliśmy dobrego imienia dziewieniskiej placówki i wieloletniego dorobku ludzi, którzy wkładali serce w jej działalność. Z tego możemy się cieszyć i dzisiaj wam wszystkim serdecznie za to dziękuję i gratuluję. Chciałbym wam życzyć bardzo krótko - dożyć do kolejnego jubileuszu. Niełatwa to sprawa, znając realia demograficzne, oświatowe, polityczne, ale 100-lecie szkoły was do tego zobowiązuje. Żeby tak się stało, musicie nie tracić nadziei, mieć odwagę i pracować, pracować, pracować – powiedział mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

Na zakończenie, przedstawiciele samorządu powiatu kieleckiego podzielili się opłatkiem z mieszkańcami, nauczycielami i rodzinami uczniów. Starosta wręczył polskiej szkole upominki oraz świąteczny stroik, wykonany w Polsce przez Urszulę Łutczyk.

- Przedstawiciele władz, jak i szkoły chcą nawiązać z naszym samorządem kontakt. Mam nadzieję na podjęcie dwustronnej współpracy miedzy naszymi samorządami i uczniami. Liczę na współpracę pomiędzy naszymi regionami, ponieważ tak, jak napisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” krajobrazy Litwy to piękne pagórki, lasy, łąki i jeziora orz czyste powietrze, które sprawiają, że człowiek wypoczywa i czuje się wspaniale. Chcemy pokazać i przybliżyć naszej społeczności to miejsce.

Rejon solecznicki jest położony w południowo - wschodniej części Litwy w powiecie wileńskim. Powierzchnia rejonu wynosi 1491,4 km kw., co stanowi 15,3 proc. terytorium powiatu. Ośrodkiem administracyjnym jest odległe od Wilna o 44 km miasto Soleczniki. Od północy i zachodu rejon graniczy z rejonem orańskim i rejonami wileńskim i trockim. Od wschodu i południa z Białorusią (obwód grodzieński). Charakterystyczną cechą rejonu solecznickiego jest jego zalesienie. Lasy zajmują 43,77 proc. terytorium rejonu, co 1,5 razy przewyższa średnie zalesienie na Litwie. Różnorodność lasów jest niewielka: przeważają sosny (ok. 41 proc. drzewostanu) i świerki (ok. 20 proc.), ponadto brzozy (18 proc.) i olchy (6 proc.). Największym masywem leśnym jest Puszcza Rudnicka, składająca się z 23 lasów i zajmująca 26 tys. ha rejonu solecznickiego, czyli prawie 1/6 jego terytorium (ogólna powierzchnia Puszczy 37 tys. ha). W XV - XVII w. Puszcza była rezerwatem polowań królewskich, gdzie Kazimierz Jagiellończyk wybudował pałac myśliwski. Właśnie tu podczas wielodniowych polowań odbywały się spotkania Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

Rejon solecznicki to region rolniczy. Tereny rolne zajmują 44,7 proc. powierzchni, miasta i osiedla - 2,21 proc., tereny przemysłowe - 2,41 proc., zbiorniki wodne - 1,74 proc., obszary o innym przeznaczeniu - 5,16 proc.

Rejon solecznicki zamieszkuje 32 716 osób. Gęstość zaludnienia - 26,5 osób na km kw., co stanowi dwukrotnie mniej niż średnio na Litwie. 79 proc. mieszkańców rejonu jest narodowości polskiej, 9,4 proc. mieszkańców stanowią Litwini, 5,8 proc. - Rosjanie, 3,8 proc. - Białorusini, 1,4 proc. - inne narodowości.

W rejonie znajduje się 13 starostw (gmin): Soleczniki, Ejszyszki, Biała Waka, Jaszuny, Dziewieniszki, Koleśniki, Podborze, Turgiele, Butrymańce, Gierwiszki, Kamionka, Poszki, Dajnowa.

Na terytorium rejonu funkcjonuje 36 placówek oświatowych, będących w gestii samorządu. Szkolnictwo w rejonie funkcjonuje w trzech językach. Działają cztery gimnazja (im. Jana Śniadeckiego z polskim językiem nauczania będące w gestii samorządu i Tysiąclecia Litwy z litewskim językiem nauczania, administrowane przez Ministerstwo Oświaty i Nauki w Solecznikach oraz dwa gimnazja (polskie i litewskie) w Ejszyszkach), 10 szkół średnich (3 litewskie, 6 polskich i 1 rosyjska); 8 podstawowych, 11 przedszkoli. Są też trzy szkoły muzyczne: w Solecznikach, Ejszyszkach i Jaszunach, szkoła sportowa w Ejszyszkach i jej filia w Solecznikach, specjalna szkoła - internat i Dom Dziecka w Solecznikach, zawodówka rolnicza w Dziewieniszkach.

Ponadto w rejonie istnieje 14 ośrodków kultury, 13 kościołów katolickich, trzy cerkwie, 28 bibliotek, dwa muzea.

W rejonie istnieją dawne i piękne tradycje kulturalne: organizowane są Zapusty, Noce Świętojańskie, Dożynki, święto folkloru „Pieśń znad Solczy", Dni Gmin itd. Największą imprezą reprezentacyjną w rejonie są Dożynki.

Do tradycji sportowych należą co roku rozgrywane mistrzostwa piłki nożnej, tenisa stołowego, ringo, turnieje piłki ręcznej, zawody lekkoatletyczne.

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów