Za nami sesja Rady Powiatu

26 Kwietnia 2019
 

Jednym z punktów czwartkowej sesji było przyjęcie przez radnych informacji Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na terenie Powiatu Kieleckiego za 2018 r. oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie Powiatu Kieleckiego w roku 2018.

Radni przyjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2019-2028, zaakceptowali także zmiany w tegorocznym budżecie powiatu. Udzielono także pomocy finansowej dla Gminy Mniów, na zakup drzew i krzewów miododajnych oraz ich nasadzenie na terenie gminy.

Podczas sesji przyjęto sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach z działalności Centrum w roku 2018 wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej i pieczy zastępczej. Ocena zasobów pomocy społecznej na podstawie analizy społecznej i demograficznej mieszkańców Powiatu Kieleckiego, a także sprawozdanie z wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za 2018 r. oraz sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy Powiatu Kieleckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018 r.”

W bloku uchwał przegłosowano również zmiany w sprawie przystąpienia Powiatu Kieleckiego do Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, przyjęcia Raportu za lata 2017-2018 z wykonania „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Kieleckiego na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2025”.

Radni wyrazili zgodę na przystąpienie i realizację przez Powiat Kielecki projektu pod nazwą „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego” w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach,

Jacek Kuzia, Przewodniczący Rady Powiatu poinformował o składanych przez radnych interpelacjach. – Od ostatniej sesji Rady, która miała miejsce 19 marca, radni złożyli jedenaście interpelacji, 9 dotyczyło dróg powiatowych, 2 dotyczyły likwidacji magazynu odpadów w Nowinach. Treść interpelacji i odpowiedzi dostępne są na stronie BIP starostwa – mówi przewodniczący.

W sprawach różnych, radna Irena Gmyr złożyła dwie interpelacje, pierwsza dotyczyła budowy chodników przy drodze powiatowej w miejscowości Życiny w gminie Raków. - Przy drodze nie ma chodników, a poruszają się nią dzieci udające się na przystanek i do szkół. Również pobocza i rowy przy tej drodze są w fatalnym  stanie i wymagają naprawy – argumentowała radna. Druga interpelacja dotyczyła remontu drogi nr 0024 T przy ulicy Plac Targowy oraz budowę chodników.

Z kolei radny Andrzej Michalski zwrócił uwagę na kilka spraw. – Próbuje wyjaśnić kwestie budowy wieży telekomunikacyjnej w Krajnie. Sto osób z tej miejscowości nie wyrażało zgody na jej powstanie. Czy starostwo definitywnie wydało decyzje w tej sprawie, czy jest możliwość odwołania od tej decyzji? – dopytał radny. Andrzej Michalski pytał także o remont zjazdów przy drodze powiatowej w Skorzeszycach oraz czy umowa na remonty cząstkowe przewiduje usunięcie piachu z dróg powiatowych.

Odpowiedz w sprawie masztu udzielił członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Mariusz Ściana. - Procedura jest taka, że jeżeli plan zagospodarowania nie zabrania lokalizacji masztu lub wójt czy burmistrz wydał warunki techniczne dla inwestycji, jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, starostwo musi wydać pozwolenie na budowę. Wiem, że sprawa masztu w Krajnie jest w tej chwili u wojewody w odwołaniu.

Na pytania w sprawie dróg odpowiadał Zbigniew Wróbel, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.  

 

 

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów