Z tradycją i przytupem dziękowaliśmy za plony

28 Sierpnia 2017
 

Piękne, wyjątkowo barwne i rozśpiewane były tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się 27 sierpnia w gościnnej gminie Łagów. - Tak jak każe tradycja, podziękowaliśmy rolnikom za ich trud i poświęciliśmy chleb wypieczony z nowego ziarna – mówi starosta kielecki Michał Godowski.

Mimo chwilowego deszczu, dopisała pogoda, dopisali także goście Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów. Niedzielne podziękowanie za plony i ciężką pracę rolników rozpoczęło się zbiórką kół gospodyń wiejskich i delegacji z wieńcami na placu przy kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Łagowie oraz dziękczynną mszą świętą.

                                                                        Chlebie życia i dostatku…

Podczas uroczystej mszy dziękowaliśmy za plony i chleb wypieczony z nowego ziarna. Modlono się w intencji rolników, władzy samorządowej i by nigdy nie zabrakło nam chleba. Księża mówili o tym jak ważna jest praca na roli.

- Dzisiaj, w święto żniw i chleba dziękujemy rolnikom za ich ciężką i trudną pracę. Bogu dziękujemy za zboże, które symbolizuje dar życia, obfitość i płodność. Zboże to ważny symbol Eucharystii, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Ze zboża powstaje chleb, oby nigdy go nie zabrakło na naszych stołach – powiedział w homilii ks. kan. dr Jacek Beksiński.

Tuż po homilii odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych. Następnie, przy dźwiękach muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Bodzentyna, wspieranej przez Kapelę Jana Kowalskiego z Witosławic, ulicą na plac targowy w Woli Łagowskiej przeszły delegacje z 19 gmin powiatu kieleckiego z pięknymi wieńcami.

Na czele korowodu stanęli starostowie tegorocznych dożynek - Grażyna Gadowska z Woli Łagowskiej oraz Kazimierz Karwat z Mędrowa w gminie Raków. W orszaku maszerowali wójtowie, burmistrzowie, samorządowcy, przedstawiciele społeczności lokalnych i kół gospodyń wiejskich.

Na placu targowym w Woli Łagowskiej gości przywitali gospodarze uroczystości - starosta kielecki Michał Godowski oraz wójt Łagowa – Paweł Marwicki. Starosta kielecki podziękował rolnikom za codzienny trud i umiłowanie ziemi.  - Przed chwilą, jako gospodarz powiatu, otrzymałem z rąk starostów dożynkowych pachnący bochen chleba z ziarna, które wzrastało na pięknej ziemi naszego powiatu. Ten bochen symbolizuje zbiory i dostatek. Jest to owoc pracy rąk ludzkich. Czując ogromną wdzięczność chcę w imieniu własnym, Zarządu Powiatu oraz wszystkich mieszkańców naszego powiatu powiedzieć rolnikom – dziękuję. Dzisiaj szczególnie nasze myśli kierujemy właśnie w stronę rolników, których los nie jest nam obojętny. To oni ponoszą największe ryzyko uprawiając ziemię. Dziękuję za wierność naszej wspaniałej tradycji – mówił Michał Godowski.

Starosta dodał, iż obecnie na terenie powiatu kieleckiego znajduje się ponad 30 tysięcy gospodarstw, z czego połowa prowadzona jest przez rolników w wieku 20 – 40 lat. – To napawa optymizmem i nadzieją na przyszłość. Zainteresowanie młodych ludzi rolnictwem wynika z wprowadzonych kilka lat temu mądrych i trafnych decyzji, jak np. skierowany do rolników program „Młody Rolnik” – przyznał. – Wiem też, że praca na ziemi nie należy do najłatwiejszych, większość gruntów w powiecie kieleckim należy do IV i V klasy. I tylko dwie gminy z naszego powiatu uzyskują rekompensaty na ziemie. Pomimo tych trudności, życzę Wam, aby nastał dobry czas dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Tutaj chciałbym podkreślić rolę samorządu wojewódzkiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Jarubasa i członka Zarządu – Piotra Żołądka, którzy mądrze i po gospodarsku dzielą środki finansowe, zwłaszcza unijne.

Na zakończenie starosta dodał: - Dziękuję mieszkańcom, gościom, delegacjom za udział w tym ważnym święcie. Niech będzie ono naszą  wspólną radością.
Wójt Łagowa – Paweł Marwicki nie krył radości, że to właśnie jego gmina gości w tym roku dożynki powiatowe. - To jest wyróżnienie dla gminy i jej mieszkańców - podkreślił. - Życzę Państwu miłego spędzenia czasu na pięknej ziemi łagowskiej, niezapomnianych przyjemnych wrażeń i udanej zabawy po trudnym okresie wytężonej pracy. Dzisiaj dziękujemy rolnikom za ich ciężką, czasami mozolną pracę.

Zgodnie z tradycją starosta i wójt gminy podzielili się chlebem z wszystkimi gośćmi imprezy. - Niech to dzielenie chlebem będzie wyrazem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową – dodał starosta. W czasie częstowania chlebem Zespół Śpiewaczy „Chełmowianki” dokonał ośpiewania wieńców. 

Do tych podziękowań dołączył się także Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, który pozdrowił wszystkich rolników w imieniu radnych powiatowych. W swoim wystąpieniu przewodniczący odniósł się do wszystkich tych, którzy na rzecz rolnictwa pracują. - Dożynki to czas dziękczynienia za płody ziemi. To także czas dziękczynienia za owoce rąk i umysłów ludzkich, które pracują na rzecz powiatu kieleckiego. To radni gminni, powiatowi, to Koła Gospodyń Wiejskich, to wójtowie, burmistrzowie i oczywiście samorząd powiatu ze starostą kieleckim Michałem Godowskim na czele – podkreślił przewodniczący.

Później nadszedł czas na przemówienia. Głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli udanej zabawy, podkreślali jak ważni są rolnicy i ich praca. W imieniu wójtów, głos zabrał Stanisław Strąk, wójt Pierzchnicy. -  Wszyscy wspólnie wyrażamy szacunek dla ciężkiej pracy rolnika – powiedział wójt.

Na dożynkach gościliśmy samorządowców z powiatu słupskiego, z którymi powiat kielecki od roku współpracuje w ramach umowy partnerskiej. Zdzisław Kołodziejski, starosta powiatu słupskiego chwalił nasz samorząd. - Powiat kielecki jest dla nas wzorem najlepszego samorządu pracującego na rzecz swoich mieszańców. W rankingu Związku Powiatów Polskich od dziesięciu lat zajmuje pierwsze miejsce. Warto podpatrywać najlepszych - przyznał.

Wśród gości tegorocznego powiatowego święta plonów znaleźli się członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - wicestarosta kielecki - Zenon Janus, członkowie Zarządu Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, radni powiatowi oraz gminni. Życzenia do rolników skierowała poseł Anna Krupka, odczytano też list od wojewdy świętokrzyskiego. Obecny był europoesł Bogdan Wenta, radny sejmiku - Grzegorz Gałuszka, senator Krzysztof Słoń. Warto dodać, iż Marek Kwiecień był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Dożynek Powiatu Kieleckiego 2017.

                                                              Wieńce dożynkowe – symbol trudu rolników

Niezwykle emocjonującym punktem niedzielnych dożynek był wybór najpiękniejszego wieńca. Jak tradycja nakazuje wieńce, które wygrały dożynki gminne, zostały zaprezentowane i ośpiewane. - Każdy wieniec na swój sposób był cudowny. Wybór tego najlepszego był bardzo trudny – przyznała Janina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach. - Ocenialiśmy formę, wykonanie, proporcje. Ważne były rośliny, zboża, kwiaty, owoce z których wieniec był uwity. Liczył się kunszt wykonania.

Ostatecznie jury ex aequo pierwsze miejsce przyznało dwóm wieńcom – z gminy Miedziana Góra i z Bielin. Drugiego miejsca jury nie przyznało, zaś trzecie zajęły także dwie gminy – z Chmielnika i Masłowa. Decyzją jury, wieniec z Bielin zabierze delegacja powiatu na Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 3 września w Masłowie.

Gminę Bieliny w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy reprezentował wieniec z sołectwa Bieliny Kapitulne. Elżbieta Bernat, sołtys i wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Bielinach mówiła, iż dzieło powstawało przez kilkanaście dni. – Tworzyła go rada sołecka, znajomi. Dbaliśmy, by ziarno miało odpowiedni kolor. Do tego użyłyśmy wyobraźni. I udało się – mówiła szczęśliwa.

                                                                           Zabawa do późnych godzin

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Podczas całodziennej imprezy na scenie zaprezentowały się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Łagowskiej, Zespół Śpiewaczy „Źródło Sanicy” z kapelą, zespół dziecięcy Zbelutczanie, Zespół Ludowego „Świętokrzyskie Jodły” z kapelą, Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowie, Zespół Pieśni i Tańca „Łopuszno”, Zespoł Śpiewaczy „Chełmowianki”, Gminne Koła Gospodarzy w Górnie. Święto plonów zwieńczyła gwiazda wieczoru – zespół MEJK. Impreza zakończyła się wspólnymi tańcami do późnych godzin nocnych.

Podczas dożynek pięknie prezentowały się stoiska lokalnych przedsiębiorców, Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, na których prezentowane były lokalne produkty, ciasta i wyroby tradycyjne. Dożynki powiatu odwiedziły setki mieszkańców z całego regionu a nawet sąsiednich powiatów. Dziękujemy za wspólną zabawę!

POD TYMI LINKAMI ZNAJDUJĄ SIĘ DWIE CZĘŚCI BOGATEJ FOTORELACJI Z DOŻYNEK POWIATU KIELECKIEGO I GMINY ŁAGÓW:

https://drive.google.com/open?id=0B-UDuf2prbHBZG1ILTZhdFEzQXc

https://drive.google.com/open?id=0B-UDuf2prbHBOEM1elYzUVZuTEk

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów