do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
01 czerwca
2017

Z pałacu na Kasztanową. W Łopusznie powstanie szkoła na miarę XXI wieku

 

Pamiętny dzień w historii powiatu kieleckiego. 1 czerwca, w Dzień Dziecka podpisaliśmy wstępną umowę na budowę nowej siedziby szkoły dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie.

Na tę chwilę uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 czekali od dłuższego czasu. W czwartek, 1 czerwca w miejscu nowej szkoły, w obecności starosty kieleckiego Michała Godowskiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz dyrektor ZSP nr 5 Teresa Pasowska uroczyście podpisali umowę wstępną na budowę nowej siedziby szkoły.

Udział w podpisaniu umowy mieli także: wicestarosta kielecki - Zenon Janus, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Piotr Żołądek. Obecny był także radny powiatowy – Krzysztof Smolarczyk oraz wójt Łopuszna - Irena Marcisz.

Podpisanie umowy otworzyło nowy rozdział w historii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie. Marszałek Adam Jarubas chwalił władze powiatu, szczególnie starostę kieleckiego za determinację, z jaką starał się pozyskać pieniądze na budowę szkoły. Unijne dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniesie 11 milionów 504 tysiące złotych, a wkład własny kieleckiego starostwa – 3 miliony 834 tysiące złotych.

- To największy projekt edukacyjny w naszym województwie z udziałem środków unijnych – powiedział Adam Jarubas. - W sumie wartość tej inwestycji ponad 15,5 mln złotych. Gratuluję już tym, którzy niebawem przejda do nowych obiektów.

 - Szkoła w Łopusznie to wyjątkowa i bardzo potrzebna placówka, z najlepszymi wynikami i najlepszym naborem wśród szkół powiatu kieleckiego. Uczą się w niej nie tylko uczniowie z samej gminy, ale także ościennych miejscowości. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych jest liceum, technikum i szkoła zawodowa. Obecnie kształci się w niej ponad 620 uczniów – mówi starosta. - Choć dzisiaj stoimy na działce, gdzie rośnie zboże, to mamy nadzieję, że do końca 2019 w tym miejscu, przy ulicy Kasztanowej stanie nowoczesny obiekt z profesjonalną halą sportową, która będzie służyła młodzieży. Myślę, że ten nowy obiekt stworzy doskonałe warunki do rozwoju sportowych pasji młodzieży, która do tej pory nie miała gdzie rozwijać swoich sportoych talentów. Mam również nadzieję, że nowy obiekt będzie służył nie tylko uczniom, ale także całej społeczności lokalnej gminy – powiedział starosta kielecki, Michał Godowski.

Starosta nie ukrywa, że decyzje o podjęciu budowy nowej siedziby przyspieszyły ostatnie wydarzenia, związane z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że pałac nie podpadał pod działanie przepisów dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej. Obecnie o zespół pałacowo – parkowy w Łopusznie starają się jego spadkobiercy.

                                                                                                  Obiekt jak marzenie

Szkoła będzie składać się z trzech kondygnacji. Ma być przewidziana na 450-500 uczniów. Jej powierzchnia użytkowa to 7 tys. metrów.  kw. Będzie się w niej mieściła pełnowymiarowa hala sportowa z trybunami.

 - To obiekt przyszłości, na miarę XXI wieku – mówi szczęśliwa dyrektor Teresa Pasowska. – Cieszymy się, że samorządy powiatu i województwa świętokrzyskiego zrozumiały nasze potrzeby, oraz to, że młodzież chce rozwijać swoje sportowe pasje. Zmienią nam się warunki nauki, przejdziemy do dużych sal, z nowoczesnym wyposażeniem.

- Podpisanie umowy oznacza, iż teraz możemy rozpoczynać procedury związane z przetargiem, który wyłoni wykonawcę – powiedział Zenon Janus. - W styczniu przyszłego roku chcemy symbolicznie wbić łopatę i rozpocząć budowę – mówi starosta. - Ci uczniowie, którzy od września rozpoczną naukę, zakończą ją w nowym budynku szkolnym.

 

A co sądzą nowej szkole uczniowie?  Uczennica klasy I a z Liceum Ogólnokształcącego Klaudia Kałuża mówi, iż bardzo cieszy się z nowej szkoły. Ma nadzieję, że świadectwo odbierze już w nowej szkole. – Brakowało nam nowej sali gimnastycznej, będziemy mieć większe sale. Czy można chcieć więcej? 

Natomiast dziewczyny z drugiej klasy liceum twierdzą, że one zawsze będą uczennicami „pałacu”. – Cieszymy się, że kolejni uczniowie będą kształcić się w nowych warunkach. Z sentymentem będziemy wspominać szkołę – mówią Kinga Ciszek i Klaudia Gutter. 

- Mnie cieszy, że w naszej szkole będą rozgrywane mecze, będą się odbywać turnieje czy zawody. Bardzo nam tego brakowało – dodaje Iza Raczyńska, uczennica 2 klasy technikum.

 

Pałac w Łopusznie został wzniesiony w latach 1897-1905. Zaprojektował go znany w naszym województwie Władysław Marconi. Rodzina Dobieckich mieszkała w pałacu do II wojny światowej. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku w obiekcie mieściła się poczta i sklepy. Podczas II wojny światowej ten zabytkowy budynek stał się siedzibą żandarmerii, a po wojnie zajęła się nim oświata, przeznaczając pałac na internat dla uczniów liceum. W 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej, w efekcie której nacjonalizowano rolne majątki ziemskie o powierzchni powyżej 50 ha. Wywłaszczeniu uległ zespół pałacowo-parkowy w Łopusznie. W latach 1947-1948 przeprowadzono remont i zaadaptowano budynek na szkołę. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 5, który podlega Starostwu Powiatowemu w Kielcach.

01 cze
2017

Podpisanie umowy na budowę nowego budynku ZSP nr 5 w Łopusznie

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner