do góry

 • Czas pracy: pn. - pt. 7.00 - 15.15
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

Jak się dostać do Starostwa Powiatowego w Kielcach?HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
14 maja
2019

Z dziennikarzami o Jarmarku

 

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca największą tegoroczną imprezę plenerową powiatu kieleckiego – XIV Jarmark Świętokrzyski pod hasłem „Na góralską nutę”.

Licznie zebranych przedstawicieli lokalnych mediów powitali starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wicestarosta Tomasz Pleban. W konferencji uczestniczyli również partnerzy Jarmarku –Miasto i Gminę Nowa Słupia reprezentował burmistrz Andrzej Gąsior, gminę Bieliny – sekretarz Jadwiga Wojcik, zaś klasztor na Świętym Krzyżu superior ojciec Marian Puchała OMI.

- 19 maja już po czternasty raz spotkamy się na Świętym Krzyżu, aby cieszyć się klimatem dawnych jarmarków. – powiedział starosta. - Nasza impreza każdego roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z województwa, ale i z całego kraju. Zaprosiliśmy wszystkie 19 gmin. Zapewniamy wiele ciekawych atrakcji na czele z wyjątkowym programem, którego kluczem będzie artystyczny pojedynek pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespołem Harnasie z miejscowości Suche w gminie Pronin.

Nawiązując do pięknego miesiąca maja i atmosfery Jarmarku, który odbędzie się na zielonych przyklasztornych błoniach, starosta wręczył uczestnikom spotkania bukiety polskich wiosennych kwiatów, ktore poprzedniego dnia własoręcznie zebrał. W bukietach znalazły się między innymi kaczeńce, jasnota biała, jaskier, czy szałwia łąkowa.

Burmistrz Andrzej Gąsior powiedział, iż wielką wartością Jarmarku jest to, że odbywa się już po raz czternasty. – To wydarzenie kulturalne odbywa się pod Świętym Krzyżem na błoniach. Jest to doskonałe miejsce, doskonała prezentacja i wspaniała promocja wszystkich dziewiętnastu gmin naszego powiatu. Każda z gmin ma swoje charakterystyczne kulturalne dziedzictwo, własny folklor, rożne stroje. To wszystko powoduje, że ten Jarmark jest niezwykle piękny i charakterystyczny – mówił burmistrz.

Dodał, iż Nowa Słupia jako współorganizator chce podzielić się z gośćmi Jarmarku swoim dziedzictwem kulturowym, po raz pierwszy w nowej roli, po otrzymaniu praw miejskich .

- Jedyna droga kołowa dla tych, którzy nie mogą dostać się pieszo na Święty Krzyż , leży w gminie Bieliny, od strony Huty Szklanej. Dlatego w dniu Jarmarku będzie zapewniony bezpłatny dojazd z Huty Szklanej na Święty Krzyż. Ale najważniejsza na Jarmarku jest prezentacja dorobku kulturowego naszej gminy. Zaprezentują go Makoszanki, Koło Gospodyń Wiejskich z Kakonina „Śwarne Kakonianki”, a także Kapela z Kakonina. Prezentować się będzie także Osada Świętokrzyska z dorobkiem, z pokazaniem historii, dawnych zawodów, ale także zabaw, które w dawnych wiekach były prezentowane – mówiła sekretarz gminy Bieliny.

Serdecznie zaprosił na XIV edycję Jarmarku do najstarszego sanktuarium w Polsce i duchowej stolicy naszego regionu superior klasztoru Ojców Oblatów o. Marian Puchała.

- Ten czternasty Jarmark będzie miał też wymiar patriotyczny, w związku z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Modlitwa i wiara odgrywały bardzo istotną rolę w odzyskaniu niepodległości, zarówno po I jak i II wojnie światowej. Odzyskanie niepodległości odbywało się nie tylko na polach bitew, ale też w rodzinach, gdzie dużą rolę odgrywała tradycja i szeroko rozumiana kultura. Bardzo się cieszę, że podczas Jarmarku zaprezentują się artyści, szeroko rozumiana kultura. Jest to ważne dla naszej tożsamości. O godzinie 11.30 odbędzie się procesja, a następnie msza święta na błoniach - mówił superior.

O szczegółach tegorocznego programu artystycznego opowiedziała kierownik referatu Kultury, Sportu i Turystyki kieleckiego starostwa Beata Piotrowska-Wróbel – Zespół Pieśni i Tańca Harnasie zaśpiewa specjalnie przygotowaną dla mieszkańców świętokrzyskiego pieśń. Zespól Pieśni i Tańca Morawica także przygotuje specjalny utwór dla górali – zachęcała kierownik.

Serdecznie zapraszamy na Jarmark Świętokrzyski 19 maja na Świętym Krzyżu!

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner