Wspominali generała

10 Listopada 2015
Uroczystości w Szkole Podstawowej w Mójczy.

Szkoła Podstawowa w Mójczy obchodziła 5 rocznicę nadania imienia generała Tadeusza Buka. W obchodach święta szkoły uczestniczyli: starosta kielecki Michał Godowski i Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro.

Szkoła Podstawówka w Mójczy ma ponad sto lat. Pięć lat temu otrzymała sztandar oraz nadano jej imię dowódcy Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Generał pochodził z Mójczy i był uczniem szkoły. Pomysł nadania szkole nadania imienia tragicznie zmarłego generała był spontaniczną inicjatywą mieszkańców Mójczy, w tym nauczycieli, uczniów i rodziców. Każdego roku, szkoła uroczyście obchodzi to wydarzenie, zapraszając na nie przedstawicieli władz, wojskowych oraz mieszkającego w Mójczy ojca generała, Józefa Buka.

- Mówiono o nim "diament wśród generałów". Jesteśmy dumni, że jest patronem naszej szkoły, do której kiedyś sam uczęszczał - mówiła dyrektor placówki, Teresa Stępień. - Pięć lat temu rodzina generała Tadeusza Buka wystąpiła z inicjatywą przyznawania stypendium jego imienia dla wyróżniających się uczniów naszej szkoły. Jest ono motywacją dla naszych uczniów.

- Dla wszystkich generał Buk może być wzorem do naśladowania, przykładem, jak służyć ojczyźnie – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki. Jan Cedro dodał: - Tadeusz Buk swoim życiem i działalnością zasłużył na miano wielkiego patrioty. Był ceniony w rodzinnej miejscowości - powiedział przewodniczący.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała przybyłym gościom oraz całej społeczności szkolnej i zaprosiła ich na część artystyczną. Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami przygotowali ciekawe przedstawienie, nawiązujące do 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Gen. Tadeusz Buk urodził się w grudniu 1960 i wychowywał w Mójczy. Służbę w wojsku rozpoczął w 1984 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, studiował też na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, ukończył również podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA. Służył m.in. w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym oraz 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej.
W 1999 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W latach 2002-2005 dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2005 roku wyznaczony został do pełnienia obowiązków zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
W styczniu 2007 skierowany był do wykonywania zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie na stanowisku zastępcy dowódcy Dowództwa Koalicyjnego. Był dowódcą dziewiątej - przedostatniej - zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2007-2008). Na stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych został powołany przez prezydenta we wrześniu 2009 roku. Zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Tadeusz Buk został pochowany 17 kwietnia w Spale, gdzie mieszkał z żoną i trójką dzieci.

Szkoła Podstawowa w Mójczy obchodziła 5 rocznicę nadania imienia gen. Tadeusza Buka. Szkoła Podstawowa w Mójczy obchodziła 5 rocznicę nadania imienia gen. Tadeusza Buka.
13

Szkoła Podstawowa w Mójczy obchodziła 5 rocznicę nadania imienia gen. Tadeusza Buka.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów