Wspieramy kształcenie zawodowe

9 Września 2021

O tym, że praktyka czyni mistrza, wiadomo nie od dziś. Powiat Kielecki, mając na uwadze rozwój umiejętności zawodowych młodzieży z powiatowych zespołów szkół w Chęcinach, Chmielniku i Łopusznie, umożliwił im udział w dodatkowych stażach. Z tej okazji skorzystało ponad 80 uczniów, którzy nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale i otrzymali finansowe stypendium.    Joanna Nowicka z PZS w Łopusznie w trakcie stażu

Organizacja miesięcznych staży u pracodawców odbyła się w ramach projektu pod nazwą „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego”, realizowanego przez  Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z partnerem - Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Powiat na to zadanie pozyskał ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania.

Joanna Nowicka z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie jest jedną z osób, które wzięły udział w organizowanych stażach. - Nie zastanawiałam się nad zgłoszeniem. Wiem, że każda forma wsparcia zawodowego rozwoju jest dobra. Praktyka pozwala nam popracować nad naszymi słabymi stronami - opowiada Joasia, która w lipcu odbyła 150-godzinny staż w zakładzie fryzjerskim: - Cieszę się, że moja szkoła dała mi taką szansę. Już wcześniej brałam udział w szkoleniu zorganizowanym w Grecji - dodaje. - W szkole poznałam dobrze teorię, ale brakowało mi praktyki. Tutaj mogłam to zmienić. Praca na włosach koleżanek, kolegów czy bliskich nie jest taka sama, jak na obcych osobach. W salonie mam kontakt z klientem. Poznaję kulturę pracy i uczę się budować relacje z klientami - zauważa Joanna.

Ze staży w ramach projektu mogli skorzystać uczniowie kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista i technik budownictwa.  Staże odbywali m.in. w Banku Spółdzielczym we Włoszczowie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Komornikach, Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, Zakładzie Ogólnobudowlanym „Petrus”, Przedszkolu Samorządowym w Chmielniku, barze „Rondo” w Chmielniku, przedsiębiorstwie Webzileo Agencja Interaktywna czy w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.

- Podczas stażu uczniowie oprócz typowych prac informatycznych poznawali funkcjonowanie UMiG. Zdobyli nowe umiejętności zawodowe, np. poznali elektroniczny obiekt dokumentów, systemy informatyczne działające w Urzędzie - mówi Tomasz Biernacki, naczelnik Wydziału Administracji Urzędu Miasta i Gminy Chmielnik.

Pracodawcy, którzy przyjęli pod swoje skrzydła stażystów otrzymali środki finansowe na przygotowanie stanowiska pracy dla młodzieży. - Kupiłam statyw pod główki treningowe.  Bardzo przydatny i wygodny do nauki. To na nim stażystki mogą poćwiczyć strzyżenie i czesanie - mówi Barbara Zając. - Na potrzeby stażystów zakupiliśmy m.in. naprawcze zestawy narzędzi dla informatyków - dodaje Tomasz Biernacki.

Projekt przewidział także wsparcie finansowe dla stażystów. Każdy z nich otrzymał  stypendium  w wysokości 2100 zł.

- Poprzez nasze działania chcemy dać możliwość jak najlepszego startu zawodowego uczniom. Projekt pozwolił nie tylko na realizację dodatkowych godzin zajęć praktycznych, ale przede wszystkim na naukę zawodu u pracodawcy. Dzięki projektowi zapewniliśmy również nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego poprzez specjalistyczne kursy - podsumowuje wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

Wspieramy kształcenie zawodowe (1) Wspieramy kształcenie zawodowe (1)
5

Wspieramy kształcenie zawodowe

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów