do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji i Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W dniu 29 grudnia 2018 r. (sobota) Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie czynne w godz. 7.00-15.15.Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach będzie nieczynne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów 10 grudnia nie będzie przyjmował interesantów. W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
13 marca
2018

Wspiera pary w walce o dziecko

 

Rośnie liczba par, które korzystają z pomocy Poradni Leczenia Niepłodności w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach. – Średnio około dwa tys. porad udzielamy rocznie. W ubiegłym roku mieliśmy 170 nowych par, które rozpoczęły leczenie – mówi dr Marek Wojner, specjalista endokrynologii i ginekologii, kierujący poradnią.

Przyszpitalna poradnia powstała 1984 roku. Pierwsza para została przyjęta do diagnostyki i leczenia w listopadzie. Przez długie lata była to jedyna publiczna placówka w województwie świętokrzyskim, gdzie leczono niepłodność.

O niepłodności mówi się, gdy ciąża nie pojawia się w okresie roku starań, mimo regularnego współżycia bez wykorzystania metod antykoncepcyjnych. Po tym czasie para powinna zgłosić się na konsultacje do lekarza. Szacuje się, że zjawisko to dotyka w Polsce nawet ponad milion par.

Poradnia działa na bazie najlepszych i najnowocześniejszych standardów postępowania medycznego w wykrywaniu i leczeniu niepłodności. Lekarze specjaliści przeprowadzają niezbędne badania - internistyczne i ginekologiczne, które pozwolą rozpoznać przebyte lub przewlekłe choroby ograniczające płodność pacjentów.

- W tej chwili poszerzyliśmy znacznie zakres diagnostyki i leczenia poprzez wdrożenie metod diagnostyczno-operacyjnych, jak laparoskopia diagnostyczna i lecznicza, histeroskopia, HSG, czyli badanie drożności jajowodów, badania obrazowe cyklu i hormonalne. Nasza poradnia nie odbiega od standardów leczenia, jak w dużych ośrodkach, np. w Warszawie, Łodzi czy Lublinie. Robimy to samo, co robią wszystkie przodujące kliniki w kraju i na świecie – dodaje ginekolog.     

Pierwszy etap leczenia niepłodności przebiega w poradni, w przypadkach wymagających hospitalizacji, dalsza diagnostyka prowadzona jest na oddziale ginekologiczno-endokrynologicznym w szpitalu. Poradnia współpracuje również z Europejskim Centrum Macierzyństwa - Kliniką InviMed w Warszawie specjalizującą się w zapłodnieniu pozaustrojowym.

  - Przedstawiamy pacjentce wszystkie możliwości, jakie ma by zajść w ciąże, metody naturalne przy pomocy naprotechnologii, czy zapłodnienie in vitro. Błędne jest przekonanie, że jeśli ktoś leczy poprzez naprotechnologię to nie stosuje zapłodnienia pozaustrojowego. Wykorzystujemy każdą możliwość, jaką daje współczesna medycyna, by pomóc parom osiągnąć ich cel -  tłumaczy dr Wojner.

Naprotechnologia to jedna z metod leczenia niepłodności, która w pierwszej kolejności pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niepłodności, a leczy tylko niektóre z nich. Polega ona na bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu. Lekarz znający wyniki obserwacji dopiero wówczas może postawić diagnozę, określić, jaka jest przyczyna niepłodności i opracować indywidualną formę leczenia. - Może to być leczenie hormonalne, ginekologiczne lub chirurgiczne, jak histeroskopia, laparotomia, laparoskopia. Nie gwarantuje to jednak wyleczenia niepłodności, a co za tym idzie - ciąży. Należy pamiętać, że naprotechnologia umożliwia wyleczenie niepłodności tylko za pomocą niewielkich zabiegów chirurgicznych, środków hormonalnych lub terapii. W związku z tym szansę na wyleczenie mają np. kobiety z zaburzeniami owulacji, endometriozą, torbielami jajników czy zaburzeniami hormonalnymi. W innych przypadkach jest nieskuteczna – informuje lekarz.

Metoda ta nie pomoże parom, u których przyczyny niepłodności są niemożliwe do wyleczenia i wykluczają możliwość naturalnego zapłodnienia. W tym przypadku ratunkiem jest metoda in vitro. Poradnia przy ul. Prostej w Kielcach prowadzi diagnostykę i przygotowuje pary do zapłodnienia pozaustrojową. - Nie posiadamy zaplecza biologiczno – genetycznego. Tego, czego my nie możemy wykonać u nas, robi Klinika InviMed, z która mamy podpisana umowę – tłumaczy lekarz.  W ubiegłym roku wykonano 190 inseminacji.

- Z wieloma rodzicami, którym udało nam się pomóc mamy kontakt do dzisiaj. Cieszymy się, kiedy nasze starania kończą się sukcesem, czyli upragnioną ciążą i dzieckiem – mówi kierownik poradni.

- Pacjentki poradni od samego początku leczenia, aż do porodu znajdują się pod specjalistyczną, kompleksową opieką lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach – podsumowuje Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

 

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner