Wolontariusze w Starostwie Powiatowym

4 Grudnia 2015
Szlachetną Paczkę wsparł starosta kielecki MIchał Godowski

Urzędnicy kieleckiego starostwa po raz szósty włączają się do akcji świątecznej „Szlachetna paczka", której głównym założeniem jest udzielenie bezpośredniej pomocy dla potrzebującej rodziny z terenu powiatu kieleckiego.

    - Ta społeczna akcja spotyka się z dużym odzewem wśród pracowników kieleckiego starostwa, którzy i w tym roku postanowili włączyć się w koleżeńską zbiórkę pieniędzy. Za zebrane pieniądze chcemy wesprzeć małżeństwo z trójką dzieci. Rodzina ta już od kilku lat zmaga się z trudną sytuacją. Niedługo po narodzeniu drugiego dziecka, pan Sławomir stracił stałą pracę, obecnie pracuje dorywczo. Rodzina utrzymuje się z tego, co zarobi mężczyzna, oraz zasiłków rodzinnych przyznanych na dzieci. Po odliczeniu kosztów utrzymania domu, na jednego członka rodziny pozostaje 221 zł miesięcznie. Wśród najważniejszych potrzeb rodzina wymienia żywność, chemię oraz odzież. Każda z nich znacząco obciąża domowy budżet, niejednokrotnie konieczny jest wybór pomiędzy jedzeniem a innymi potrzebami rodziny – wylicza Jolanta Oleszek, naczelnik Wydziału Organizacji, Kadr i Spraw Obywatelskich kieleckiego starostwa.

  Warto wspomnieć, że w zeszłym roku za zebrane pieniądze zakupiliśmy produkty spożywcze, środki czystości, odzież i obuwie, pościel, ręczniki, przybory szkolne, zabawki i gry dla dzieci dla czteroosobowej rodziny z gminy Morawica.

   W tym roku Szlachetna Paczka obchodzi 15 urodziny. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka, dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA i obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt Szlachetnej Paczki ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób.

   W ciągu 14 lat trwania projektu, SZLACHETNA PACZKA dotarła łącznie do blisko 90 tysięcy rodzin. Tylko w 2014 roku pomoc otrzymało aż 19 580 rodzin, to aż 76 746 osób. W XV, jubileuszowej edycji Paczka chce dotrzeć z pomocą do około 20 tysięcy rodzin w potrzebie.

 

 O co chodzi w SZLACHETNEJ PACZCE?

SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli sobie radzić w życiu. Od 15 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy.

do góry
Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów