W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Wierna Rzeka opoką folkloru

Tańczący i śpiewający Zespół Wierna Rzeka od czternastu lat prezentuje swe umiejętności przed tysiącami widzów w naszym regionie. Każdy koncert jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym powiatu kieleckiego.

Zespół powstał w czerwcu 2005 roku. Niewielka grupa osób z czasem powiększyła się o kolejnych ludzi kochających muzykę ludową, folklor i tradycję. Obecnie zespół tworzy 20 osób, w tym sześcioosobowa kapela.  ̶  Piosenki i melodie czerpiemy ze swoich środowisk. Słowa zasłyszane od babć, dziadków, rodziców i znajomych, z naszego lokalnego środowiska, w którym wychowywaliśmy się i dorastaliśmy – opowiada Stanisław Śliwa, menedżer zespołu.  ̶  Mamy w repertuarze piosenki ludowe, kujawiaki, oberki i przyśpiewki, a także oprawę obrzędów. Od samego początku do chwili obecnej bardzo dużym wsparciem dla Wiernej Rzeki jest współpraca z WDK Kielce w ustalaniu programu, choreografii, strojów i zgodności z tradycją naszego regionu.

Poprzez udział w licznych imprezach kulturalnych na terenie gminy, powiatu, a także całego kraju i poza jego granicami zespół stara się krzewić najpiękniejszą muzykę regionu.  ̶   Przyznaję, że jednak najważniejszym osiągnięciem w naszej artystycznej pracy jest nieustannie powiększające się grono osób zakochanych w polskim folklorze – dodaje pan Stanisław.

Ogromy wkład i wysoki poziom realizowanych przez Wierną Rzekę zadań potwierdzają liczne nagrody, jakimi uhonorowano zespół na przestrzeni lat. W 2005 roku ich kapela zdobyła II miejsce w przeglądzie kapel w Końskich. Rok później, na XXX Buskich Spotkaniach z Folklorem, zespół otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury. W tym samym roku zajął I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych, a na II Ogólnopolskim Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim  ̶  III miejsce. W 2006 roku otrzymali nagrodę od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego za całokształt pracy.

̶  Dostaliśmy wyróżnienie na III Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim. W marcu 2008 roku wzięliśmy udział w XIII Targach Rolnych w Plauen, w Niemczech, których gospodarzem było Starostwo Powiatowe w Kielcach – mówi Stanisław Śliwa. – Zdobyliśmy I miejsce podczas XXXII Buskich Spotkań z Folklorem i II miejsce na Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych w Chmielniku.

Kolejne lata i kolejne nagrody były potwierdzeniem znakomitych umiejętności muzyków. – Co roku występujemy w Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych w Chmielniku, zawsze stajemy na podium. Solista zespołu, Jan Szwed, zajął I miejsce i w nagrodę wyjechał do Brukseli. W 2012 roku koncertowaliśmy podczas Europejskich Dni Kultury Europejskiego Stadionu Kultury na Ukrainie, a w Winnicy na Dniach Europy. Staramy się co roku występować podczas targów turystyki w Kielcach, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni Kielc czy uroczystości patriotycznych, regionalnych i innych. Funkcjonujemy dzięki mocnemu, wielowątkowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Kielcach i Gminnego Ośrodka Kultury Piekoszów – dodaje Stanisław Śliwa.  Jak dodaje, zespół koncertuje podczas wielu imprez.

W 2015 roku Wierna Rzeka występowała podczas jubileuszowych, XX Targów Rolnych w Plauen, w Niemczech.  ̶  W 2015 roku obchodziliśmy dziesięciolecie działalności. Występowaliśmy podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, pojechaliśmy również na dożynki rok później – dodaje.

Zespół Wierna Rzeka jest jednym z filarów kultury ludowej w naszym powiecie. Od wielu lat nieprzerwanie kultywuje najwspanialsze tradycje śpiewacze. A grają zawsze z werwą i przytupem. Od kilku dni szefową zespołu jest Agnieszka Sendybeł.