Wieniec powiatu najlepszy. Jedziemy do Spały!

5 Września 2016

Wieniec powiatu kieleckiego zwyciężył podczas konkursu na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich. Będzie reprezentował region świętokrzyski na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Podczas niedzielnych Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się w Końskich, wieniec powiatu kieleckiego uwity przez niezwykłą artystkę Józefę Bucką z gminy Miedziana Góra okazał się najpiękniejszy. A to oznacza, że właśnie on będzie reprezentował region świętokrzyski podczas Dożynek Prezydenckich, które odbędą się w tradycyjnie w Spale 10 i 11 września. 

Warto dodać, że zrobiony przez nią w ubiegłym roku wieniec także tryumfował podczas dożynek powiatu. A w 2014 roku zwyciężył podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Dzieło naszej rodzimej artystki powstało w sześć tygodni. Jednakże przygotowania czyniła od pół roku. - W wieńcu dominują pszenica i żyto. Jęczmienia i owsa użyłam tylko do dekoracji, a ozdobą są pięknie kwiaty: zatrwian, róże i słoneczniki – zdradza sekrety wieńca artystka z Miedzianej Góry. Wieniec pani Buckiej nie tylko pięknie wyglądał, ale także roztaczał cudowną woń.  A to za sprawą macierzanki, mięty i kilku ziół, które dawały przyjemny zapach.

Artystka przyznała, że w misternej pracy tradycyjnie pomagał jej mąż, który jest niecenionym wsparciem i podporą. - Razem zbieramy zboża. Pomaga mi tworzyć koronę wieńca - dodała.

 - Liczymy, że w tym roku ten misterny wieniec uwity ze zbóż, ziół i przyozdobiony owocami oraz kwiatami, również zostanie zauważony – podkreśla z dumą starosta kielecki Michał Godowski. - Warto podkreślić, że o muzyczną oprawę prezentacji powiatu kieleckiego zadbał Zespół Pieśni i Tańca Morawica.

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 10-11 września 2016 roku. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 89 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP. Główna część imprezy rozpoczyna się w niedzielę w południe uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Po mszy jest najbarwniejsza część Dożynek czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie na scenie dożynkowej odbywa się część oficjalna imprezy. 

 

do góry
Zapraszamy na 17. Jarmark Świętokrzyski. 26 maja na Św. Krzyżu. Transport bezpłatny Nowy podział kompetencji w Zarządzie Powiatu Z uwagi na zmianę operatora telefonicznego mogą wystąpić problemy z uzyskaniem połączenia z filiami Wydziału Komunikacji i Transportu. Za utrudnienia przepraszamy. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów