Wieloaspektowe wsparcie rodziny

22 Lutego 2018
 

Konsultacja małżeńska, grupa wsparcia, warsztaty manualne i integracyjne, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, mieszkania chronione -  to niektóre z działań realizowanych w ramach projektu „Myśląc o Rodzinie” w 2017 roku.  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach od 01.05.2016 roku realizuje projekt „Myśląc o Rodzinie" w partnerstwie z Fundacją „Przystanek Dziecko" oraz przy współpracy ośrodków pomocy społecznej z gmin: Łopuszno, Masłów i Górno w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

- Wieloaspektowe wsparcie rodziny, poprawa, jakości funkcjonowania systemu rodzinnego, zapobieganie trwałej dezintegracji rodziny, umożliwienie rekonstrukcji oraz wzmacniania więzi rodzinnych poprzez zapewnienie kompleksowej pomocy to główne założenia projektu. Działania koncentrowały się głównie na poprawie, jakości funkcjonowania systemu rodzinnego poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych oraz wsparcia rodziny i pieczy zastępczej - mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Wsparciem w 2017 roku objęto 414 osób, w tym:  68 rodzin przejawiających bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego z terenu współpracujących gmin, 312  osób funkcjonujących w ramach rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, 6 pełnoletnich wychowanków opuszczających pieczę zastępczą, objętych procesem usamodzielniania przebywających w mieszkaniach chronionych, 14 rodziców biologicznych, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej oraz 4 rodziny w sytuacji kryzysowej, zmuszone do opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania swojego i dzieci, którym zorganizowano pobyt w mieszkaniach chronionych.

W 2017 roku zrealizowano: 310 godzin poradnictwa pedagogicznego; 220 godzin konsultacji logopedycznych; 130 godziny poradnictwa prawnego; 80 godzin doradztwa zawodowego; 240 godzin poradnictwa psychologicznego,160 godzin konsultacji z terapeutą ds. uzależnień; 530 godzin zajęć dydaktyczno-wyrównawczych.

Uczestnicy projektu mogli liczyć na wsparcie, które było udzielane w Centrum dla Rodzin, mieszczącym się na ul. Okrzei piętro III, pok. 7 w Kielcach. 

- Jest to miejsce organizacji działań profilaktycznych i udzielania pomocy doraźnej dla wszystkich rodzin i osób uczestniczących w projekcie oraz ich otoczenia.  Świadczy specjalistyczne poradnictwo: pedagogiczne, logopedyczne, prawne, zawodowe, organizuje spotkania Zespołu Interdyscyplinarnej Współpracy, warsztaty, grupy wsparcia, konsultacje z terapeutą ds. uzależnień oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla dzieci i młodzieży – dodaje dyrektor Bielna.

Wszystkie uczestniczące w projekcie rodziny zostały również zaproszone do udziału w pikniku z okazji dnia dziecka, który odbył się 26 maja 2017 roku. W rodzinnej integracji uczestniczyło ponad 300 osób w tym: przedstawiciele instytucji współpracujących z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, grupa dzieci oraz rodzice sprawujący pieczę zastępczą, młodzież usamodzielniana oraz rodziny z gmin współpracujących biorące udział w przedsięwzięciu.

- Działania już zakończone utwierdzają w przekonaniu, że obszar pomocy rodzinie jest niezwykle rozległy i wymaga współpracy wielu specjalistów. Dlatego też wieloetapowa praca z rodziną jest krokiem do osiągnięcia trwałych zmian w postawach, które sprzyjają wykorzystywaniu potencjału rodzinnego. Projekt „Myśląc o Rodzinie” jest kontynuowany w tym roku. Zaplanowano m.in. organizację pikniku, wyjazdu integracyjnego dla 10 rodzin zastępczych, półkolonie i warsztaty z robotyki w ferie zimowe, pogadanki i warsztaty ze specjalistami w tematyce dotyczącej wychowania i prawidłowego rozwoju dziecka – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów