Wielkie święto folkloru w Chmielniku

6 Sierpnia 2018

Muzyka ludowa zawładnęła w niedzielę chmielnickim rynkiem. Podczas XIX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów blisko 500 artystów zaczarowało gości swoim śpiewem, żywiołowością, temperamentem i nastrojem pięknej folklorystycznej muzyki.

To był wyjątkowy dzień i prawdziwe święto folkloru powiatu kieleckiego. Na chmielnickim rynku królowała tradycyjna muzyka ludowa oraz pieśni folklorystyczne naszych wspaniałych powiatowych artystów. Choć pogoda nie rozpieszczała, to wszyscy pięknie prezentowali się w ludowych strojach, po raz kolejny przyciągając tłumy publiczności do wspólnej zabawy.  

Jako pierwsi na scenę weszli ubiegłoroczni laureaci powiatowego przeglądu - Zespół Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespół Śpiewaczy Wolanecki. Tuż po ich występach rozpoczął się przegląd, który trwał do późnego wieczoru. Muzyczne prezentacje i temperament artystyczny, w trzech kategoriach: soliści, zespoły śpiewacze i zespoły pieśni i tańca, oceniało jury w składzie Wioletta Krzyżanowska, Grzegorz Michta i Dariusz Figlarski. Członkowie jury już na początku stwierdzili, że będzie to wyjątkowa konfrontacja tradycyjnej muzyki ludowej i jej nieco nowocześniejszego wydania w wykonaniu młodych zespołów śpiewaczych, które na powiatowej scenie pojawiły się po raz pierwszy.  W ramach kilkugodzinnego koncertu w programie ujęto pieśni i piosenki z regionu kieleckiego, pieśni obrzędowe, ludowe przyśpiewki – a wszystko okraszone wyjątkowym i żywiołowym tańcem.

Do wspólnej zabawy ze sceny serdecznie zapraszali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk oraz Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. Gośćmi przeglądu byli: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa – Piotr Żołądek, Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego i prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gościliśmy także Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, europosła Czesława Siekierskiego, radnego sejmiku Henryka Milcarza. Na przeglądzie obecni byli radni powiatowi: Bogumiła Kowalczyk, Katarzyna Stańko i Zdzisław Zapała. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów - wśród nich Pawła Marwickiego z Miasta i gminy Łagów, Dariusza Meresińskiego z Miasta i Gminy Daleszyce, Sebastiana Nowaczkiewicza z gminy Sitkówka – Nowiny, Tomasza Lato z gminy Masłów, wójta Nowej Słupi Andrzeja Gąsiora, który występował także ze swoim zespołem.

- Dzisiaj jesteśmy na pięknym wydarzeniu, na XIX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który tu na chmielnickim rynku ma swoją bogatą tradycję. Tym samym możemy sobie uświadomić, jak ważne jest w powiecie kieleckim pielęgnowanie lokalnej kultury, bogatej tradycji i przywiązania do niej. Jesteśmy największym powiatem w Polsce, stąd tak duża liczba artystów na scenie z roku na rok. Wielu z tych wykonawców przyciąga za sobą wiernych miłośników, którzy liczą na wyjątkowość artystyczną i brzmieniową – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki. - Cisze się także, że chmielnicki przegląd co roku udowadnia, że kultura ludowa i folklor cieszą się ogromnym powodzeniem, a mieszkańcy powiatu tak licznie przybyli na tę imprezę, bo to jedyna taka okazja, by zapoznać się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego. To także niepowtarzalna okazja do obejrzenia i wysłuchania utworów, które zaprezentują artyści z Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz soliści. Cieszę się ogromnie, iż samorząd powiatu kieleckiego od lat kultywuje i dba o rozpowszechnianie naszego regionalnego folkloru i gwary.

Dobrej zabawy ze sceny życzył także Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. - Jest mi niezmiernie miło ze po raz kolejny Chmielnik gości tak wielu artystów z terenu powiatu kieleckiego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał, że jego korzenie sięgają Chmielnika. Ze sceny wspominał swoje miasto rodzinne. - Czuję się tu jak u siebie, moi rodzice się tutaj urodzili, mama w Borzykowej, a tata w Suskrajowicach. Folklor, muzyka ludowa i korzenie są rdzeniem kultury polskiej. Warto ją wspierać – powiedział. Marszałek pogratulował artystom, którzy oddają się z takim sercem twórczości. – Aby śpiewać, trzeba to kochać.  

Marszałek Adam Jarubas pogratulował wszystkim artystom i podziękował im za ciężką pracę na rzecz krzewienia kultury ludowej. – Kulturę ludową należy doceniać, bo dzięki niej przetrwał język polski, przetrwała narodowość w czasie zaborów. Pielęgnujmy tradycje – powiedział marszałek. Na zakończenie dodał, iż cieszy się, że mamy wspaniałych ludzi, którym się chce i potrafią tak wspaniale dbać o kulturę. - Tutaj w Chmielniku, powiat stworzył doskonałe miejsce dla miłośników muzyki ludowej, którzy podczas przeglądu odnajdują zwyczajne piękno i dźwięki znakomitego polskiego folkloru.

Europoseł Czesław Siekierski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest docenienie artystów ludowych. Podziękował także organizatorom przeglądu, że wyjątkową dbałość o muzyków. Z kolei Jan Cedro wspomniał, że w Chmielniku można posłuchać i zobaczyć niezwykłych przedstawicieli „kodu kulturowego”. - Mam nadzieję, że te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwolą mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas, bowiem ogromny potencjał kulturowy tkwi w powiecie kieleckim. Poprzez przegląd pokazujemy to, co w kulturze ludowej powiatu jest najpiękniejsze – dodał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

- Jest to chyba największy przegląd zespołów folklorystycznych w województwie świętokrzyskim. Życzę miłej zabawy w duchu rywalizacji, śpiewu, tańca i zabawydodał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień.

Po wysłuchaniu wszystkich artystów jury udało się na narady, ale muzycy nie przerwali występów – wciąż z energią grali i śpiewali na powiatowej scenie, porywając do tańca tłumnie zgromadzoną publiczność. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, bowiem artyści dali z siebie wszystko, pokazując ogromny talent i zapał. Do tańca i wspólnego śpiewu zachęcała kierownik referatu promocji kieleckiego starostwa Beata Piotrowska-Wróbel. - Nasz przegląd jest doskonałą okazją do podtrzymania ważnych więzi i nawiązywania nowych przyjaźni – dodała. Każdy występ artystów był gromko oklaskiwany.

Jak podkreślił członek jury, Grzegorz Michta, powiatowy przegląd stał się wyjątkowo uroczym koncertem, poruszającym i wnoszącym niezwykle cenne jakości muzyczne, aranżacyjne i prezentacyjne. - Jury, oceniając wykonawców,  brało pod uwagę gwarę, wyraz artystyczny, czystość śpiewu i ogólny wizerunek sceniczny. Ceniliśmy sobie bogactwo dźwiękowe, które poprzez taniec oddziaływało na człowieka.

Natomiast Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa podkreśliła, że oprócz zespołów z bogatym dorobkiem, na powiatowej scenie zobaczyliśmy nowych artystów. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mieszkamy w pięknym powiecie kieleckim, gdzie kultywuje się tradycje. Ogromne brawa należą się dla nowych zespołów, ale jednocześnie dziękuję tym, którzy są na niwie kultury od wielu lat - powiedziała.

Miłym zwieńczeniem przeglądu była niespodzianka dla mieszkańców Chmielnika – od członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka, który przywiózł umowę wartą 1 mln 500 tys. zł na dofinansowanie oświetlenia w gminie Chmielnik. – W imieniu swoim i marszałka pragnę podziękować za wyjątkową gościnę i wielkie serce mieszkańców Chmielnika. W zamian przywiozłem umowę wartą 1, 5 mln na zmodernizowanie oświetlenia ulicznego w gminie Chmielnik powiedział Piotr Żołądek. Za wsparcie samorządu województwa świętokrzyskiego podziękowali gospodarze: burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik – Paweł Wójcik oraz jego zastępca Mariusz Ściana. – Łącznie pozyskaliśmy ponad 40 mln zł o marszałka. To ogromne wsparcie naszego budżetu - przyznał burmistrz.

                                                                                    Najbardziej zasłużeni dla lokalnej kultury

Podczas powiatowego przeglądu starosta kielecki Michał Godowski wręczył Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach: za całokształt działalności, twórca dzieła lub wydarzenia, zespół artystyczny. – Nagradzamy osoby, które w ubiegłym roku szczególnie zasłużyły się dla powiatu kieleckiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej. Każdy ze zwycięzców otrzyma statuetkę „Gloria”, stworzoną przez artystę – rzeźbiarza Sławomira Micka – powiedział starosta Michał godowski. - Warto dodać, że nagrody te przyznawane są od 16 lat.

Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kultury otrzymał w tej edycji człowiek o niezwykłym sercu i oddaniu dla muzyki, solista i multiinstrumentalista. Człowiek wielkiego głosu o pięknej charakterystycznej barwie - Adam Młodawski. W kategorii nagród indywidualnych Twórca Dzieła nagrodę otrzymał muzyk, akordeonista i instruktor - Grzegorz Michta, a wyróżnienie Jadwiga Brzoza. W kategorii nagroda dla zespołów artystycznych uhonorowano zespół Echo Łysicy, a wyróżnienie otrzymał zespół Nidzianecki. Nagrodzeni gorąco podziękowali za nagrody. – To dla mnie miły sposób docenienia mojej pracy – przyznał Adam Młodawski.

- To nagroda za trud i ciężką prace, jaką wykonuję z zespołami ludowymi na terenie województwa i powiatu. Jest też dla mnie motywacją do dalszej pracy, od wielu lat prowadzę zespoły folklorystyczne w wielu gminach powiatu kieleckiego  i województwa – powiedział Grzegorz Michta. – Tutaj w Chmielniku obserwuję coraz to nowe nurty kulturalne inspirowane kulturą ludową. Piosenki są niepowtarzalne.

 - Nagroda była miłym zaskoczeniem, z muzyką ludową związani jesteśmy już dziesięć lat. Śpiewamy, bo to kochamy. Wydajemy płyty, panie biorą udział w wielu przeglądach i konkursach – przyznała Halina Kot z zepołu Echo Łysicy.

Podczas przeglądu jubileusz obchodził Zespół Źródło Sanicy. Członek Zarządu Powiatu - Marek Kwiecień podziękował zespołowi za krzewienie kultury ludowej na terenie zarówno Chmielnika, jak i powiatu kieleckiego.

Laureaci XIX Powiatowego Przeglądu Zesołów Folklorystycznych i Solistów:

Kategoria Soliści:

  1. Irena Gąsior – Nowa Słupia
  2. Marianna Jamrożek – Górno
  3. Ryszard Kumor – Morawica
  4. (wyróżnienie) Anna Kruk – Morawica i Elżbieta Młynarczyk – Morawica

Zespoły Śpiewacze"

  1. Zespół Śpiewaczy Bolechowiczanie – Nowiny
  2. KGW Leszczyny – Górno/ Zespół Śpiewaczy Sukowianki znad Lubrzanki - Daleszyce
  3. Zespół Śpiewaczy Łabecanki – Morawica
  4. (wyróżnienia) Zespół Ludowy Jaworzanki – Zagnańsk, Zespół Śpiewaczy Wesołe Kumoszki – Nowa Słupia, Zespół Śpiewaczy Wesołe Gosposie – Daleszyce,  Zespół Ludowy Zaborzanki, Zespół Śpiewaczy Źródło Sanicy – Chmielnik

Zespoły Pieśni i Tańca:

  1. Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka
  2. Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie – Bodzentyn
  3. Zespół Pieśni Tańca Furmani – Bodzentyn
  4. (wyróżnienie) Zespół Pieśni i Tańca Bęczkowianie – Górno

Doroczna Nagroda Starosty Kieleckiego w dziedzinie kultury

Adam Młodawski – Nagroda specjalna za całokształt działań na rzecz kultury. muzyk, solista i multiinstrumentalista. Gra na gitarze, akordeonie i pianinie. Najbardziej znany jest z gry na kontrabasie. Człowiek wielkiego głosu o pięknej charakterystycznej barwie. Niepowtarzalne interpretacje pieśni nie tylko ludowych pozostają na długo w pamięci słuchaczy. Niezwykle dowcipny z każdym znajdzie wspólny język. Oddany muzyce i ludziom tworzącym prezentacje artystyczne. Otwarty na drugiego człowieka, lubiący kontakt z młodzieżą, z która pracuje zawodowo z niepełnosprawnymi. Jest mieszkańcem powiatu skarżyskiego, ale emocjonalnie związany z powiatem kieleckim. Współtworzy Kapelę Łysogórską, która w 2017 r. zdobyła II miejsce w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem. Nagrali wspólnie również płytę z utworami instrumentalnymi i wokalno-instrumentalnymi sięgających do korzeni naszego regionu. Sukces jest tym większy, że zespół łączy oryginalną stylistykę ludową z twórczą interpretacją i aranżacja najmłodszych muzyków kapeli. Pan Adam jest wielkim pasjonatem i propagatorem muzyki ludowej. Z dużą starannością dba o jej autentyczność. Dla wielu muzyków stał się profesorem rzemiosła ludowego. Prezentując muzykę ludową, dokłada wszelkich starań aby wypływała z serca a połączona z profesjonalizmem i pasją dla odbiorcy stanowiła źródło zadowolenia. Współpracuje z Kapelą Ciekoty i będąc jej członkiem prezentuje piękny folklor świętokrzyski na scenach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.  Jest tez instruktorem muzycznym w Zespole Ludowym „Jaworzanki”, z którymi przygotował obrzęd „Wesele Świętokrzyskie” Wielokrotnie prezentowane utrwaliło zwyczaje ludowe na wiejskim weselu. Ma swój udział również w odtwarzaniu „Marzyskiego wesela” przygotowanego przez mieszkańców Marzysza w gminie Daleszyce. Zaznaczył tam swoją obecność przez śpiew i muzykę ludową. Związany blisko przez wiele lat z gminą Daleszyce prezentując się z kapelą „Bliżej serca” z Bliżyna. Wrażliwy na chorobę dzieci chętnie występował na finałach WOŚP w gminach powiatu kieleckiego jak również w 2018 r prezentował się z Kapela Łysogórską na scenie powiatowej w Kielcach. Zimą 2017 r. przygotował wspólnie z Grzegorzem Michtą koncert kolęd. Jest autorem tekstów, autorem nowych aranżacji ludowych. Ma na swoim koncie współpracę z parodystą Stanem Tutajem, Bronkiem Opałko i Włodzimierzem Kiniorskim.

 Grzegorz Michta w kategorii nagród indywidualnych Twórca Dzieła. Absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Pedagogiczny i Artystyczny oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Muzyk akordeonista. Prowadzi szeroko pojętą działalność pedagogiczną, muzyczną i artystyczną. Autor opracowania muzycznego przedstawienia „Wesele Świętokrzyskie”, kierownik Kapeli Ciekoty, z którą związany jest od dziecka. Pomysłodawcą i założycielem Kapeli był ojciec Grzegorza – Ludwik Michta. Dodatkowo współorganizator znanej już w całym świętokrzyskim imprezy karnawałowej Kusoki Świętokrzyskie odbywającej się na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Michtów w Ciekotach. Pan Grzegorz prowadzi opiekę instruktorską nad Kapelą oraz Zespołem Pieśni i Tańca Ciekoty – zespołem, który jest wizytówką gminy Masłów. Zespół zdobywa wiele nagród i wyróżnień nie tylko na naszym terenie, ale także poza granicami województwa świętokrzyskiego. Kapela zaś nie ma sobie równych na świętokrzyskiej scenie muzycznej. Świadczą o tym liczne wyróżnienia i nagrody, których nie można zliczyć podczas Buskich Spotkań z Folklorem, Przeglądzie Kolęd i Pastorałek czy Przeglądach Kapel Ludowych. Dodatkowo na co dzień współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Masłowie, służąc radą i wszelką pomocą. W ubiegłym roku wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Ciekoty brał udział w nagraniu płyty „Impresje Świętokrzyskie”. Projekt polegał na opracowaniu i nagraniu wspólnego materiału muzycznego inspirowanego źródłową muzyką z regionu świętokrzyskiego w jazzowej aranżacji. Połączenie jazzu oraz folkloru w sposób nowatorski przybliżyło współczesnemu odbiorcy rodzimą muzykę. Druga grupa to Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty wraz z kapelą Ciekoty. Połączenie tych grup pozwoliło stworzyć innowacyjny produkt promujący nasz region poprzez muzykę.

Pan Grzegorz nie tylko uczestniczy w życiu kulturalnym swojej gminy, ale także gmin ościennych. Na co dzień prowadzi Zespół Górnianecki z gminy Górno, z którym zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia oraz dziecięcy zespół ludowy Górne Nutki. Niebywała pasja i zaangażowanie Pan Grzegorza Michty, do ludowego folkloru przyczyniła się właśnie do powstania tego zespołu, który kontynuuje dorobek muzyczny Górnianecek. Dzięki otwartości, umiejętności przekazywania swojej wiedzy i bardzo dobremu kontaktowi z dziećmi, Pan Grzegorz rozbudza wśród młodego pokolenia zainteresowania ludową kulturą muzyczno – taneczną. Wszystkie zespoły, których instruktorem i akompaniatorem jest Pan Grzegorz odnoszą liczne sukcesy w przeglądach, konkursach, festiwalach zarówno regionalnych jak i krajowych, tak też jest z zespołami z gminy Górno m.in. zaszczytne miejsca w Dziecięcej Estradzie Folkloru w Kielce, specjalnie Wyróżnienie w Powiatowym Festiwalu Piosenki Turystycznej w Rudkach, czy miejsca na podium w Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach czy Będzinie. Od tego roku został instruktorem Koła Gospodarzy Wiejskich z Górna, którzy debiutowali w roku ubiegłym na Dożynkach Powiatowych w gminie Masłów. Kolejnym zespołem którym opiekuje się p. Grzegorz to zespół Echa Łysicy z Bielin. Tylko w ostatnim czasie zespół zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach - pozłacaną 24 karatowym złotem "Pietę". Zespół dwukrotnie był nominowany do Świętokrzyskich Nagród Muzycznych „Scyzoryki”. Pod opieką p. Grzegorza Zespół zrealizował dwie amatorskie sztuki teatralne - spektakl promujący wieś świętokrzyską pn. „Ożenek" oraz musical „Broadway pod lasem – NI MOM KOCHANECKA! Zespół wziął udział w widowiskach: „Śpiewaj nam świętokrzyska duszo...”, "Wołały się echa po leśnych górach” wystawionym podczas Jarmarku Świętokrzyskiego, których głównym reżyserem był Piotr Kuba Kubowicz artysta Piwnicy pod Baranami.  W czerwcu 2014r. w Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu Zespół wziął udział w nagraniu płyty z Chórem OKTOICH. Dodatkowo w gminie Bieliny pracuje z praktycznie nowym Zespołem bo powstałym w 2014 roku – Śwarne Kakonianki. Zespół debiutował podczas XV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych  i Solistów w Chmielniku. Kolejną gminą w której rozpowszechnia folklor i muzykę ludową jest gmina Zagnańsk. Pracuje tam z Zespołem Śpiewaczym Jaworzanki. Zespół wielokrotne występował w Krakowie: w Przytulisku dla Kobiet Bezdomnych Św. Brata Alberta, koncertował dla członków grupy wychodzenia z bezdomności „GWAB” w Domu Św. Brata Alberta oraz w Domach Pomocy Społecznej w Kielcach i Piekoszowie. Zespół wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych przeglądach i imprezach folklorystycznych, takich jak Przegląd w Raciborzu, Buskie Spotkania z Folklorem, Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz brał udział jako reprezentant Polski w Przeglądzie Chrześcijańskich Chórów i Zespołów w Ratingen i Kolonii w Niemczech. Zespół prezentował też gościom z innych krajów obrzęd weselny „Wesele Świętokrzyskie” oparty na starych zwyczajach i pieśniach Regionu Świętokrzyskiego autorstwa muzycznego p. Grzegorza. Współpracuje także z gminą Nowa Słupia, a tam z Zespołem Chełmowianki, który działa przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach od ponad czterech lat. Dzięki dużemu kunsztowi nie tylko muzycznemu ale również wspaniałej umiejętności przekazywania swojej wiedzy jako instruktor Zespołu przyczynił się do osiągnięcie wielu sukcesów. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pana Grzegorza Zespół coraz lepiej prezentuje tradycyjną, ludową gwarę zawartą w tekstach piosenek, które są w jego aranżacji, a co najważniejsze w tradycyjnym przekazie gwarowym. Teksty utworów są przez Pana Michtę dostosowywane i utrwalane graficzne w postaci nut, które tworzą zbiory Zespołu. Co roku awansuje do Buskich Spotkań z Folklorem, a w tym roku także do Wojewódzkiego Finału Kolęd i Pastorałek Włoszczowa 2017. Natomiast w roku ubiegły na tymże konkursie zdobyły wyróżnienie. Grzegorz Michta przygotowywał również Zespół do Regionalnego Przeglądu Pieśni Pokutnych na Świętym Krzyżu gdzie od dwóch edycji otrzymuje wyróżnienia. Dla zespołu największa korzyścią ze współpracy z panem Grzegorzem jest wydanie w tym roku w miesiącu marcu płyty na której akompaniuje Zespołowi. Pan Grzegorz Michta od dziecka dokłada wszelkich starań, wynikających z Jego profesjonalizmu i pasji, aby ocalić od zapomnienia dorobek kulturowy naszych dziadków. Pasjonat kultury i muzyki ludowej, perfekcjonista w swej dziedzinie, kreatywny, serdeczny, pomocny i cierpliwy – to przymioty, którymi bez wątpienia można określić Pana Grzegorza. Duża wiedza, umiejętność przekazywania jej oraz cechy które charakteryzują dobrego animatora kultury to cierpliwość, pogodne usposobienie, a co najważniejsze miłość do Kultury Ludowej pozwala na określenia Pana Grzegorza jako instruktora wyjątkowego i w pełni zasługującego na prestiżowe wyróżnienie .

 Wyróżnienie - Jadwiga Brzoza – jest od 50 lat członkinią zespołu obrzędowego „Kowalanki” a od 29 lat jest jego przewodniczącą. Zespół „Kowalanki” jest tradycyjnym zespołem ludowym, którego głównym celem jest pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom dawnych zwyczajów i obyczajów ziemi kieleckiej. Zespół zachował tradycyjne stroje ludowe oraz posługuje się podczas występów rekwizytami z dawnych lat, które pomagają zrozumieć obrzędy wystawiane przez członkinie Zespołu. Pani Jadwiga jest współautorką wielu pieśni, przyśpiewek, gawęd, wierszy i anegdotek ludowych i twórczynią wszystkich wieńcy dożynkowych. Na potrzeby zespołu tworzy i opracowuje scenariusze obrzędów, czyli występów artystycznych przedstawiających dawne i zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe. Od początku istnienia zespołu, Panie przywiązują dużą wagę do prezentowanego repertuaru oraz pielęgnowania charakterystycznych cech kultury ludowej odróżniającej ją od innych. Wielkie zaangażowanie w kultywowanie tradycji, gwary i kuchni regionalnej czyni zespół autentycznym w propagowaniu treści folklorystycznych za co otrzymał wielokrotnie cenne nagrody i wyróżnienia. Zespół występował m.in. w Warszawie, Tarnogrodzie, Zebrzydowicach, Krasiczynie, Kielcach, Busku- Zdroju (Sanatorium Nida-Zdrój oraz Sanatorium „Włókniarz”), Skarżysku- Kamiennej, Stąporkowie, Tokarni, Korczynie, Szklanej Hucie, Chmielniku, na Świętym Krzyżu, w Brzezinach i innych. Od 2007 r. utworzyła w Kowali, Regionalną Izbę Pamięci, w której można zapoznać się nie tylko z historią naszego regionu, ale również poznać receptury na tradycyjne kieleckie potrawy oraz nauczyć się wykonywania ludowych ozdób z naturalnych materiałów, takich jak słoma, kwiaty, papier czy bibuła oraz zobaczyć wieńce dożynkowe, które zostały własnoręcznie wykonane przez członkinie Zespołu. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pani Jadwigi, w SP w Kowali organizowane są warsztaty rękodzieła ludowego, na których wykonuje się ozdoby choinkowe czy palmy wielkanocne. Przekazywanie tych umiejętności to przypominanie tradycji i życia codziennego wsi świętokrzyskiej. Pani Brzoza jako doskonała gospodyni promuje kuchnię regionalną. „Kowalańskie grycoki” zdobyły III miejsce w konkursie Świętokrzyska Potrawa Świąteczna. W 2008 r. w WDK w Kielcach podczas Wesela Świętokrzyskiego Kowalanki przygotowały tradycyjne potrawy świętokrzyskie. Wielokrotnie brała udział w pieczeniu tradycyjnego chleba w Tokarni. Przy współpracy z Piotrem Piestrzyńskim powstała monografia zespołu, w której zostało podsumowane 50 lat historii i twórczości zespołu.

 Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” - w kategorii nagroda dla zespołów artystycznych. Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” rozpoczął działalność w sierpniu 2008 roku przy powstałym w tym samym czasie Kole Gospodyń Wiejskich z Bielin. Obecnie w zespole śpiewa 20 pań, którym od 2012r. akompaniuje Grzegorz Michta. W 2018r. Zespół będzie obchodził 10-lecie działalności. Godnie reprezentuje region Świętokrzyski podczas licznych wydarzeń o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Panie biorą udział w przeglądach i konkursach między innymi Zespół wystąpił w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem, w Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie, w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach zdobywając główna nagrodę GRAND PRIX. Panie zrealizowały dwie amatorskie sztuki teatralne - spektakl promujący wieś świętokrzyską pt. „Ożenek” czyli rzecz o tym jak Marysia do ożenku lgnęła oraz musical „Broadway pod lasem – NI MOM KOCHANECKA!.” Zespół wziął udział w widowiskach: „Śpiewaj nam świętokrzyska duszo...”, "Wołały się echa po leśnych górach” wystawionym podczas Jarmarku Świętokrzyskiego, których reżyserem był Piotr Kuba Kubowicz artysta Piwnicy pod Baranami. Zespół Śpiewaczy bardzo chętnie bierze udział w wydarzeniach o zasięgu gminnym i powiatowym m.in.: wieczór kolęd i czuwania wielkopostnego w bielińskim kościele, dokonują oprawy uroczystych mszy świętych, również o charakterze patriotycznym, występują podczas Dni Świętokrzyskiej Truskawki, Dożynek Gminnych, Dni Kultury i Tradycji Gminy Bieliny, Powiatowego Przeglądu Chórów i Zespołów Śpiewaczych na Świętym Krzyżu, Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku, i wiele innych. W 2012 roku Zespół uczestniczył w ponad 20 wizytach studyjnych odwiedzających gminę Bieliny z różnych zakątków naszego kraju i z zagranicy. Zespół dwukrotnie był nominowany do Świętokrzyskich Nagród Muzycznych „Scyzoryki”. Panie z zespołu nie tylko pięknie śpiewają. Na uwagę zasługują także ich znakomite regionalne wyroby kulinarne i udział w konkursach kulinarnych, wielu znany jest – „Smalec Zofii” ze słonecznikiem, „Biesiadna zagrycha po bielińsku”, „Pulpety wołowe w sosie własnym” pani Fryderyki Pawłowskiej oraz ”Zupa na wołowinie” pani Haliny Kot. Potrawy te zdobyły uznanie w Powiatowym Konkursie na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Osiągnięcia w 2015: - II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie,- nagranie dla Radia Kielce kolęd i pastorałek,- otwarcie finału Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Bazylice na Świętym Krzyżu (jako laureaci nagrody Grand Prix z 2014 roku),- gościnny występ w finale Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Daleszycach (jako laureaci z 2014 roku),- II miejsce w II Festiwalu Piosenki Inspirującej „Wiecznie Młodzi” Kielce. Osiągnięcia w 2016: - w styczniu zespół uczestniczył w koncercie charytatywnym na Św. Krzyżu przy udziale m.in. takich wykonawców jak: Andrzej Piaseczny czy Marek Piekarczyk, - I miejsce w kategorii: zespoły ludowe podczas XII Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, który odbył się w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach, - I miejsce podczas III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu, - I miejsce w kategorii: zespoły śpiewacze podczas XL (czterdziestych) Buskich Spotkaniach z Folklorem, - laureat nagrody "JAWOR - u źródeł kultury" w kategorii: zespoły śpiewacze (nagroda dla najlepszych wykonawców artystycznych kultywującym folklor w regionie świętokrzyskim), Osiągnięcia w 2017: - II miejsce w kategorii: zespoły śpiewacze w XXIV ŚWIĘTOKRZYSKIM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK we Włoszczowie, - Grand Prix podczas XII GÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU CHÓRÓW KOŚCIELNYCH PIEŚNI POKUTNEJ I PASYJNEJ w Żorach zespół wykonał trzy pieśni: „Idę do Ciebie“, „Oto Jezus umiera“, „Modlitwa Jezusa“, -I miejsce w kategorii: zespoły śpiewacze w XLI Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem, - nagroda główna w konkursie Przeglądu Pieśni Ludowej im. Ks. Władysława Siarkowskiego „Ciźbą śpiwanie” w Kijach, - 23 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Samorządowych w Bielinach odbyła się promocja płyty: „Łoj dana, dana Łysico kochana” Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy. Osiągnięcia w 2018: - III miejsce w XIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, - III miejsce podczas XXV Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, - I miejsce podczas V Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu, 

Wyróżnienie: w kategorii nagroda dla zespołów artystycznych Zespół Nidzianecki. Zespół  Nidzianecki - powstał w 1983 r. przy klubie "Rolnika" z inicjatywy miejscowych kobiet, przy patronacie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Morawicy. Początkowo zespół liczył 15 kobiet, jednak uczestnictwem w nim zainteresowali się również mężczyźni. W 1984 r., zespół liczył już 32 osoby i był zespołem mieszanym. Zespół działał wówczas pod nazwą „Nida”, a jego kierowniczką była Cecylia Korban - powszechnie znana dziś poetka ludowa „Nida” od początku swojego istnienia prowadził aktywną działalność kulturalną. Czynnie uczestniczył w imprezach tj. Dzień Kobiet, 1 Maja, Dzień Dziecka, Dożynki Gminne. Oprócz wykonywania utworów ludowych, zespół zajmował się m.in. organizacją Mikołajek i zabaw choinkowych dla dzieci, wieczorów sylwestrowych i innych imprez okolicznościowych. „Nida” spróbowała swoich sił w przedstawieniach artystycznych. 1984 r. zespół wystawił sztuki: „Milion”, „Wesele Boryny”, „Balladynę”, a w 1985 spektakl „Wypiórki”. Oprócz pieśni i spektakli zespół prezentował również obrzędy, m.in. obrzęd „Ocepiny”, który wystawiono w Warszawie obok Pałacu Kultury oraz w Otwocku. Z czasem zespołu odeszli mężczyźni, co przyczyniło się do zmiany nazwy zespołu na „Nidzianecki”. Panie działające w tej formacji nadal aktywnie działają, biorą udział w licznych przeglądach i konkursach. Do najważniejszych osiągnięć „Nidzianecek” należą: II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem (1985 r.), I miejsce w I Gminnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Morawica’ 85”, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Daleszycach (1986 r.), III miejsce w XII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich Jędrzejów’ 89. „Nidzianecki” corocznie biorą udział w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem, Dymarkach Świętokrzyskich, Sabałowych Bajaniach, Świętokrzyskich Przeglądach Kolęd i Pastorałek. Wielkim sukcesem zespołu był wyjazd na Wileńszczyznę 1994 r. , gdzie „Nidzianecki” dumnie prezentowały folklor świętokrzyski. W 1999 roku zespół wystąpił w programie telewizyjnym w reżyserii Leszka Kumańskiego pn. „W Krainie Latających Scyzoryków ”. „Nidzianecki” corocznie biorą udział w festynach plenerowych organizowanych na terenie gminy Morawica („Noc Świętojańska w Morawicy”, „Dożynki Gminne”, „Chałupkowe Garcynki”) oraz występują przed zagranicznymi delegacjami. Zespół tworzą kobiety kochające folklor i muzykę ludową, to dzięki takim pasjonatkom tradycja i zwyczaje naszego regionu nie odeszły do historii, nie uległy zapomnieniu ale są ciągle żywe i przekazywane nowym pokoleniom. Nidzianecki uczestniczą w spotkaniach z przedszkolakami w Kielcach gdzie pieśnią, słowem i pięknymi strojami przybliżają zaciekawionym maluchom barwny folklor ziemi świętokrzyskiej. Taniec ,śpiew i muzyka ludowa to nie jedyne walory tego zespołu, Nidzianecki słyną również z kulinarnych specjałów które zachwycały najbardziej wybredne podniebienia. Jedną z takich potraw są tzw. „Targańce Nidziańskie”. Panie mają wiele takich kulinarnych smakołyków, z którymi chętnie i z uśmiechem częstują odwiedzających je gości. Swoimi potrawami zdobyły również serca uczestników zjazdu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w Warszawie. Od wielu lat nieprzerwanie i z ogromnym zaangażowaniem kierowniczką zespołu jest niezastąpiona – Helena Baran.

 

 

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów