W pełnym rynsztunku

28 Lipca 2016
 

Wydarzeniom historycznym z sierpnia 1944 r. zostanie poświęcona uroczystość w Kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego na Górze Janowej w Kostomłotach, w niedzielę, 31 lipca. Początek o godzinie 15.

Od godziny 15 wokół Kaplicy Przemienienia Pańskiego będzie można oglądać pokazy grup rekonstrukcyjnych prezentujących oddziały z czasu II wojny światowej. Natomiast o godz. 18.15 w kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego odprawiona zostanie msza św., podczas której asystę liturgiczną sprawować będą członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”, którzy wystawią także „oddział partyzancki”.

- Uroczystość ta ma przypomnieć mszę odprawioną w sierpniu 1944 r. – mówi Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”. - Po nabożeństwie oddana zostanie salwa honorowa, ku pamięci wszystkich żołnierzy II batalionu 4 ppLeg. AK którzy po tej historycznej mszy wyruszyli do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Warto przypomnieć wydarzenia, które rozegrały się na terenie gminy Miedziana Góra - w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. w Kostomłotach mobilizował się II batalion 4 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej. Na plebanii u księdza Janusza Przyłęckiego „Pesa” kwaterowali m.in.: major Józef Włodarczyk „Wyrwa”, Komendant Obwodu Kielce AK, który przewidziany był na dowódcę mobilizującego się 4 ppLeg. AK, por. Mieczysław Drewicz „Urban” – zastępca dowódcy pełniący jednocześnie funkcję szefa sztabu pułku, ppor. Marian Gawlik „Lew” – adiutant dowódcy pułku i kpt. Józef Kundera „Orlik” – oficer łączności. Tu zebrali się także żołnierze z Placówki Niewachlów, którzy pod dowództwem ppor. Antoniego Toporka „Niwski” utworzyli 3. pluton 5. Kompanii.

Zmobilizowany batalion został postawiony na nogi 7 sierpnia 1944 r. Pododdziały w pełnym rynsztunku udały się na Górę Janową do Kaplicy Przemienienia Pańskiego, gdzie ks. „Pesa” odprawił nabożeństwo, podczas którego odbyła się spowiedź ogólna. Na koniec odśpiewano „Rotę”, po czym oddziały odeszły na kolejny postój. Zatrzymały się w Gruchawce, gdzie w ramach akcji „Burza” przygotowywały się do ataku na Kielce. 15 sierpnia otrzymały jednak rozkaz wymarszu na pomoc walczącej Warszawie. Do stolicy partyzanci nie dotarli – zatrzymały na linii Pilicy skoncentrowane oddziały niemieckie.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów