Upamiętnili mieszkańców Orłowin

13 Września 2021

W minioną niedzielę Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wziął udział w uroczystościach upamiętniających dawnych mieszkańców Orłowin. Obchody odbyły się przed Krzyżem zbudowanym w rocznicę odzyskania niepodległości, gdzie widnieją również tablice upamiętniające zmarłych mieszkańców tej miejscowości. złożneienie wiązanki przed krzyżem

Rocznicowe spotkanie rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez Ks. Mieczysława Katę Wikariusza Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Łagowie. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe kombatantów, strażaków, leśników i szkół z Łagowa.

Oprócz członka Zarządu Powiatu obecni byli również: burmistrz Miasta i Gminy Łagów Paweł Marwicki, wójt gminy Wojciechowice Szymon Sidor, delegacja mieszkańców Orłowin wraz z Anetą Świstak sołtysem wsi Orłowin.

Uczestnicy uroczystości po nabożeństwie złożyli wiązanki przed krzyżem w Orłowinach. Głos zabrał tu m.in. Stefan Bąk, który mówił, czym są dla niego Orłowiny.

- To przede wszystkim krzyż, który upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę, co świadczy o tym, że mieszkający tu ludzie byli wierzącymi patriotami. Przed drugą wojną światową znajdowała się tu również szkoła. To świadczy o tym, że mieszkańcy byli ludźmi zgranymi, dbającymi o edukację i kulturę swoich dzieci. 1 września 1939 roku nauczyciel Antoni Małek, zamordowany później w Katyniu, zaprowadził wszystkie dzieci do odległego o ok. 9 km Łagowa na Mszę Świętą inaugurującą rok szkolny. Świadczy to o tym, że rodzice dzieci dbali o duchowe wzrastanie swoich pociech. Znajdowała się tam też leśniczówka. W 1943 roku wioska została spacyfikowana za pomoc partyzantom Barabasza - obozowisko znajdowało się około 2 km od Orłowin. Po zakończeniu działań wojennych ocalała garstka mieszkańców musiała opuścić rodzinną ziemię i przeprowadzić się do Kaliszan w gminie Wojciechowice, gdzie wybudowali własne domy w szczerym polu. Nie poddali się i w latach 70. przywrócili nazwę Orłowiny w nowej lokalizacji. Przez całe życie świadczyli o Bogu i służyli Ojczyźnie. Zaszczepili te wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” w swoich dzieciach, wnukach i prawnukach i tam, gdzie mieszkają, tam jest dobra Polska - mówił członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

O oprawę artystyczną spotkania zadbała Szkoła Podstawowa w Łagowie. Uczennice placówki zaprezentowały pieśni patriotyczne. Na zakończenie zaproszono gości na poczęstunek.   

Fot. UMiG Łagów

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Zasady obsługi interesantów