HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Uczniowie z Bodzentyna w projekcie „Kultura pod chmurką”

W Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie już od 2 września dzieje się bardzo dużo! Szkoła we współpracy z Fundacją Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT oraz Powiatem Kieleckim realizuje projekt „Kultura pod chmurką” dofinansowywany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz ze środków Województwa Świętokrzyskiego. W ramach projektu szkoła otrzymała 10 tys. zł dofinansowania na stworzenie niezwykłej przestrzeni „pod chmurką”, udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz organizację wydarzeń kulturalno- rozrywkowych.

Uczniowie od razu zaangażowali się do pracy. Grupa chłopców i dziewcząt z klas pierwszych i drugiej odbyła już kilka spotkań roboczych, podczas których budowali i malowali wcześniej zaprojektowane „kanapy” z pozyskanych palet budowlanych. Chociaż nie są one jeszcze całkowicie gotowe – są niesamowite, okupione wspólnym wysiłkiem i staraniami młodych ludzi pod okiem nauczyciela – Roberta Telki.

Grupa projektowa uczestniczyła w warsztatach „Jaki jestem”  prowadzonych przez psychologa, mających na celu uświadomienie młodzieży ich talentów, mocnych stron, podbudowanie ich poczucia własnej wartości i zmotywowanie do dalszych prac. Wydarzeniem motywującym był także koncert zespołu Sound’n’Grace oraz Piaska, na który uczniowie wybrali się wspólnie 7 września. - Udział w wydarzeniu stanowił również swoistą lekcję – obserwowaliśmy, jak organizowane są duże wydarzenia plenerowe – liczymy, że ta wiedza przyda nam się w przyszłości. Uczestniczyliśmy także w Nocnym Biegu w Wąchocku w ramach II Nocnego Maratonu Wokół Świętokrzyskich Zalewów Wodnych, gdzie również mogliśmy zintegrować się jako grupa, a przede wszystkim zażyć nieco sportu i wspaniale się bawić – mówi Magdalena Tusień - Kuzka, dyrektor szkoły.

W ostatnich dniach (16-17 września) pod okiem Magdaleny Krawczyk uczniowie odbyli warsztaty z decoupage. Mieli okazję poznać kilka metod dekorowania szkła, które wykorzystano do stworzenia różnorodnych lampionów. Posłużą nam one do dekoracji naszej przestrzeni „pod chmurką”.

- Wiele działań jeszcze przed nami, jednak to, co udało nam się zrealizować do tej pory napawa ogromnym optymizmem. Dzięki projektom tego typu możemy obserwować, jak dobrze radzą sobie młodzi ludzie w nietypowych działaniach i sytuacjach. Jest to również kolejna okazja dla nauczycieli, aby wspomagać młodzież w rozwijaniu ich pasji, zainteresowań, nabywaniu nowych umiejętności – dodaje dyrektor.