do góry
 • Czas pracy: pn. 7.00-17.15, wt.-pt. 7.15-15.15
  Wydział Komunikacji Transportu - godziny obsługi klientów:
  pn. 7.15-16.00, wt.-pt. 7.15-14.00
 • ul. Wrzosowa 44
  25-211 Kielce

 • tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08
  fax 41 200 12 10

W sprawach rejestracji pojazdów i praw jazdy zapraszamy do Wydziału Komunikacji i Transportu w poniedziałki 7.15-16.00, wtorek - piątek w godzinach 7.15 - 14.00. Czas pracy Starostwa Powiatowego w Kielcach - w każdy poniedziałek urząd będzie czynny w godzinach od 7 do 17.15. Od wtorku do piątku od 7.15 do 15.15. HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz
28 maja
2018

Na Jarmarku uczciliśmy niepodległość

 

To był piękny, wypełniony muzyką dzień. Dopisała publiczność i dopisała pogoda. XIII Jarmark Świętokrzyski, który odbył się w niedzielę, 27 maja u stóp klasztoru Ojców Oblatów przeszedł do historii powiatu kieleckiego jako niezwykle udany.

Wspaniała pogoda i duch niepodległości towarzyszył tegorocznemu Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który już po raz trzynasty odbył się u stóp klasztoru Ojców Oblatów. Na gości, którzy tłumnie przybyli na Święty Krzyż, czekały nie tylko występy artystyczne, ale i stoiska ze specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem artystycznym.

Jarmark tradycyjnie rozpoczął się od przemarszu procesji z relikwiami Krzyża Świętego spod Bazyliki, prowadzonej przez Orkiestrę Dętą z Ustki na błonia, gdzie równo w południe odbyła się msza święta. Przewodził jej superior sanktuarium ojciec Zygfryd Wiecha, który polecił modlitwie wszystkich, którzy ucierpieli podczas sobotniej nawałnicy. W homilii ojciec Zygfryd Wiecha nawiązał także do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która jak mówił była długotrwałym procesem. - To nie przyszło nagle. Niepodległość była najpierw w sercach ludzi, którzy żyli jej ideą. Musimy zrozumieć, że dziś naszą postawą, budowaniem jedności, także budujemy naszą niepodległość i naszą przyszłość – powiedział ojciec.

W uroczystej mszy, a potem we wspólnej zabawie uczestniczyli starosta kielecki Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, członkowie Zarządu Powiatu: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk, sekretarz powiatu - Barbara Piwnik. Imprezę swoją obecnością uświetnili: poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, członek Zarządu Województwa - Piotr Żołądek. Na jarmarku obecni byli goście powiatu – delegacja powiatu słupskiego: starosta Słupski – Zdzisław Kołodziejski, wicestarosta – Rafał Konon oraz ambasador Węgier w Polsce - Orsolya Zsuzsanna Kovacs. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu kieleckiego, a przede wszystkim współgospodarz jarmarku – Andrzej Gąsior.

Do hasła tegorocznej imprezy nawiązał starosta Michał Godowski, otwierając XIII Jarmark Świętokrzyski. – Dzisiaj spotykamy się na największym wydarzeniu plenerowym powiatu kieleckiego. Rok 2018 obfituje w wiele ważnych wydarzeń, a wśród nich przede wszystkim obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także inny ważny jubileusz – 20 lecia istnienia powiatu kieleckiego. Dzisiaj pokazujemy wszystkim, iż stanowimy jedną wielką i wspaniała wspólnotę – powiedział starosta, który podziękował wszystkim gościom za przybycie. Szczególne podziękowania złożył na ręce gospodarza terenu – ojcu superiorowi Zygfrydowi Wiecha oraz współorganizatorom jarmarku wójtowi gminy Nowa Słupia – Andrzejowi Gąsiorowi oraz nieobecnemu na uroczystościach wójtowi gminy Bieliny – Sławomirowi Kopaczowi.

Starosta odniósł się także do ostatnich wydarzeń w powiecie. - Przychodzi nam świętować ten jarmark w trudnych dla nas okolicznościach. Nawałnica przeszła w sobotnie popołudnie przez gminy powiatu kieleckiego Bieliny, Nową Słupię, Daleszyce, Bodzentyn i Górno, zalewając domy i niszcząc uprawy – powiedział starosta.

Gości jarmarku ze sceny powitali także: Andrzej Gąsior, który gorąco podziękował wszystkim twórcom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie niepodległościowego widowiska. Poseł Krzysztof Lipiec, dziękował staroście kieleckiemu oraz samorządowi powiatu za to, że tak pięknie podtrzymują tradycje jarmarku, a dzięki temu folklor i tradycja wciąż są żywe w naszym regionie. Słowo do gości powiatu przekazała wojewoda także świętokrzyski Agata Wojtyszek.

- Dwa lata współpracy między naszymi powiatami, to niezwykła wymiana doświadczeń, poznawanie kultury i tradycji naszych regionów. Cieszę się, że nasza morska orkiestra z Ustki może wystąpić przed świętokrzyską publicznością – podkreślił starosta słupski – Zdzisław Kołodziejski. 

O wspólnocie samorządowej mówili także: Jan Cedro oraz Piotr Żołądek. – Rok 1990 zapisał się trwale w historii Polski, zmienił bowiem całkowicie rozumienie istoty samorządności. Gminy zaczęły być gospodarzami na swoim terenie. Obecnie, poprzez swoją działalność codzienną tworzymy wspaniałą wspólnotę samorządową – podkreślił Jan Cedro. Piotr Żołądek, członek Zarządu złożył podziękowania organizatorom za wspaniałą inicjatywę Jarmarku, który pokazuje potencjał kultury i gospodarki powiatu jak i całego województwa.Podkreślił doniosłość reformy samorządowej i efekty jej po dwudziestu latach. Podkreślił, iż wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. - Samorządność stwarza możliwości właściwego i ekonomicznego gospodarowania. Pragnę wyrazić życzenie, aby wszystkie nasze decyzje i projekty wychodziły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – powiedział.  

Część artystyczna XIII Jarmarku Świętokrzyskiego rozpoczęła się od występu mieszkanki gminy Bieliny - Emilii Chlewickiej, uczennicy 3 klasy gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach, która  od pierwszego utworu zaskarbiła sobie sympatię widowni. A potem przyszedł czas na prezentację artystów z gminy Nowa Słupia, którzy wystąpili przed publicznością z niezwykłym widowiskiem historycznym pn. „W drodze do wolności”, którego fabułę tworzyły ważne daty w polskiej historii oraz wydarzenia jakie rozegrały się od roku 1772 - I rozbiór Polski, poprzez Powstanie Listopadowe, działania Ks. Piotra Ściegiennego, Powstanie Styczniowe, twórczość Stefana Żeromskiego, pieśni niepodległościowe, wkroczenie Legionów Piłsudskiego do Kielc, okres I wojny światowej do dnia odzyskania niepodległości.

Warto podkreślić, iż uczestnikami widowiska były panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki”, Wesołe Kumoszki oraz „Modrzewianki”, członkowie Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”, instruktorzy instytucji kultury oraz młodzież szkolna uczęszczająca na zajęcia kółka teatralnego w Domu Kultury w Rudkach, którzy współpracują z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Tuż po występach reprezentntów z Nowej Słupi, najpiękniejsze melodie patriotyczne i niezwykły charakter orkiestr zaprezentowała Orkiestra Dęta z Ustki. Potem kolejno na scenie występowali młodzi artyści z gminy Bieliny – Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” z Huty Nowej, Zuzanna Bera z Lechowa, Zespół Śpiewaczy „Małe Bielinianki”.

Potem na scenie zobaczyliśmy kielecki chór „Fermata”. Jarmark zakończyliśmy koncertem Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Nasi goście mogli usłyszeć utwory marszowe i piękne pieśni patriotyczne. Warto podkreślić, iż każdy występ spotkał się z olbrzymim entuzjazmem tłumnie przybyłych na przyklasztorne błonia mieszkańców regionu.

Wiele sie działo poza sceną. Na turystów i pielgrzymów czekały kramy z regionalnym rękodziełem, swojskie jadło na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Wszyscy bawili się wspaniale. 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

28 maj
2018

XIII Jarmark Świętokrzyski

następna poprzednia powrót do listy aktualności

banery

poprzedni baner
 • 8nVSCtil4pM6HMklMjC-bTmgxsRzV6f0F5bCv2AF2V0

 • K5ZQ3VAdEFCGVKYFQL6OZTUYrnDrl7vik3oIYfqfePs

 • o3--1demdUwNiOppJv3rX7QcPsSVdEzIpMB1Ho_zVVc

 • yI1z8PyeQCh5nlL-LOWQxuWcFzDEzSbYkS_XNgF3ytk

 • LwYKnX-H73CTVtDrz7OltrLSz14sEplkgxNxVr7QCxY

 • 1JhkADsh7zKKxS3VaR0-BkGwe3xbFmjNqJI7P---w9g

 • qNofshjKytUj_NQSIdVAj7qgQ4e4B8gTtnxa8PsePoY

 • 1JGMrD2uLFOskOylpcG6RKPxJsuXEgy_n26Zo1YtJQQ

 • YTNRd29rQolLX3aqU9NSwlfRbTqEdy07wrdEyTrMDs4

 • gMpxILS2BeOT-MBM2oijEmMyKEfv7r7rnW1bTOiLmXk

 • XhWwPl6Y_FqrHeFQ3GOAScGh3HgqvKxaGY9UbyHi5mg

 • pZJKT-psS6dmlmIe9ytSsi2_z7jQjaJeTocdGCy3S2M

 • OZJdarc8WY0xXnHt2W10eWAhC5fYMuIHn3IfAqeYXAg

 • da8VUSqsfutzgZoZF7Z-rjQaUFXM_si1RnplhSaoVoo

 • er6G1Pe8I5Vt3Wxj36RS-wJK_cLHtZ-K164ELhlL8As

następny baner