W dniach 10-23.09.2019 r. rzecznik konsumentów nie przyjmuje z powodu urlopu.HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Uczcili pamięć bohaterów

Stefan Bak, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wziął udział w pięknych uroczystościach patriotycznych związanych z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, zamiast szkolnych dzwonków słychać było strzały i huki  bomb.  Polacy nie zważając na przewagę liczebną i militarną wojsk niemieckich odważnie stanęli do boju. Nie bali się oddać życia w nierównej walce za wolność.

Uroczyste obchody związane z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej przygotował Zespół Szkół w Rudkach oraz Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia. W uroczystości udział wzięli: Stefan Bąk – członek Zarządu Powiatu w Kielcach, radne powiatowe: Danuta Żebrowska i Agata Sałata. Obecni byli: posłowie Maria Zuba i Andrzej Kryj, senator Krzysztof Słoń,  sołtysi, dyrektorzy szkół, przedstawiciele OSP z terenu gminy, harcerze, poczty sztandarowe, delegacje szkół, stowarzyszeń, mieszkańcy Gminy Nowa Słupia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach, której przewodniczył ks. Stanisław Zioło. W  koncelebrze uczestniczyli ks. Andrzej Górnik – proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi, Ojciec Dariusz Malajka OMI - Rektor Bazyliki Trójcy Świętej oraz wikariusz Parafii pw. św. Małgorzaty w Chybicach ks. Włodzimierz Tamborek. Podniosłą oprawę mszy przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach pod kierunkiem katechety Barbary Jadwidzic.

Dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach - Alina Cieśla we wzruszających słowach przypomniała o 1 września 1939 roku , a burmistrz Miasta i  Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior witając gości, prosił kapłanów o modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej.

Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz z asystą pocztów sztandarowych do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości przygotowana przez Amatorski Teatr „Święty Spokój” oraz Zespół Szkół w Rudkach.

Teatr cieni „Pamiętamy 1939-2019” przywołał znaną nam wszystkim tragiczną historię naszej Ojczyzny. Publiczność mogła wysłuchać wiele znanych utworów patriotycznych, które były przeplatane pięknymi strofami polskiej poezji poświęconej miłości do Ojczyzny. Obok bogatej oprawy  teatralno-muzycznej, na uwagę zasługują także wspaniałe stroje, przygotowane przez artystów.

W spektaklu udział wzięli udział członkowie teatru: Bożena Jop, Alina Cieśla, Agata Sałata, Barbara Kowalska, Alicja Sala, Magdalena Gąsior, Patrycja Mazur, Agnieszka Lewandowska, ,Wojciech Janus, Łukasz Karcz, Paweł Cieśla, Tomasz Andzela, Artur Gąsior, nauczyciele Zespołu Szkół w Rudkach – Anita Cieślik, Jakub Kusiński oraz uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach: Lena Karcz, Oliwia Niewadzi, Gabrysia Klusek. Gościnie wystąpiła absolwentka Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi Marta Żelazowska.