Ucierpiałeś na skutek nawałnic? Uzyskaj pomoc z PFRON

2 Lipca 2020
 

W związku z potrzebą wsparcia osób, które ucierpiały wskutek ostatnich nawałnic, PFRON przygotował program pomocy finansowej osobom niepełnosprawnym. Pomoc ma trafić do osób niepełnosprawnych z tych powiatów, które najbardziej ucierpiały. Realizatorem programu są samorządy powiatowe. Na pomoc osobom poszkodowanym PFRON przeznaczył milion złotych.

Do kogo adresowana jest pomoc?
Do poszkodowanych na skutek żywiołu:
• osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
• dzieci i młodzieży niepełnosprawnej posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia.
Z pomocy mogą skorzystać osoby, którym w 2020 roku został przyznany zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych.

Jaką pomoc można uzyskać?
Jednorazowe świadczenie w wysokości 2 tys. złotych (moduł I programu). Jest to pomoc doraźna, która nie podlega rozliczeniu. Może być wydatkowana zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej.
• Wysokość świadczenia nie może być większa niż dwukrotność łącznej kwoty zasiłku celowego udzielonego przez organy administracji rządowej lub samo-rządowej wszystkim osobom niepełnosprawnym z danego gospodarstwa, które poniosło straty w wyniku żywiołu. • Wysokość wnioskowanej pomocy Wnioskodawca powinien określić łącznie dla wszystkich osób niepełnosprawnych, których dotyczy przedmiotowy wniosek. Podopieczni, których dotyczy wniosek, muszą zamieszkiwać razem z Wniosko-
dawcą w obrębie tego samego gospodarstwa domowego.
Rekompensata w wysokości 100 proc. kosztów zakupu lub naprawy uszkodzonego lub utraconego sprzętu (moduł II programu). Rekompensata dotyczy:
• zakupionych ze środków PFRON urządzeń rehabilitacyjnych, środków pomocni-czych i przedmiotów ortopedycznych; • usunięcia powstałych na skutek działania żywiołu szkód, w obrębie zlikwidowa-nych uprzednio barier technicznych i barier w komunikowaniu się – bez barier architektonicznych. Koszt naprawy nie może stanowić więcej niż 50% kosztów zakupu naprawianego sprzętu. Realizator programu będzie dokonywać weryfikacji, czy zasadne jest prze-prowadzenie naprawy. W przypadku braku możliwości naprawy lub zakupu takiego samego sprzętu Fundusz pokrywa koszt zakupu sprzętu o takich samych lub zbliżonych parametrach.
Wsparcie indywidualnych potrzeb w szczególnie trudnej sytuacji:
• Podstawą decyzji jest złożenie przez jednostkę samorządu powiatowego do oddziału PFRON pisemnego wniosku o udzielenie pomocy adresatowi programu. Warunki i zakres udzielenia indywidualnego wsparcia każdorazowo określone zostaną decyzją Zarządu PFRON.

Gdzie składać wnioski?
Wnioski należy składać do jednostki organizacyjnej wyznaczonej w tym celu przez samorząd powiatowy (PCPR lub MOPS / MOPR).
W imieniu niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych osób niepełnosprawnych wnioskują rodzice lub opiekunowie prawni tych osób. Wnioski można składać do 2 grudnia 2020 roku.

Dowiedz się więcej w najbliższym PCPR lub MOPS / MOPR oraz na stronie pfron.org.pl.

Wsparcie realizowane jest w ramach modułu I i II programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

do góry
Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów