Termin składania prac na konkurs „Oszczędzam wodę - walczę z suszą” przedłużony

12 Kwietnia 2021

Do końca kwietnia można składać prace plastyczne w konkursie ekologiczny pn. „Oszczędzam wodę - walczę z suszą”. Zbiornik wodny.

W konkursie mogą wziąć udział szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz powiatowe młodzieżowe ośrodki wychowawcze, które uczestniczą w tegorocznej edycji  Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego „Dla Ziemi, dla Siebie” .  

 Cel projektu

  1. zwrócenie uwagi na rolę wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt;
  2. ugruntowanie wiedzy na temat oszczędzania wody;
  3. poznanie przyczyn degradacji środowiska wodnego;
  4. zachęcenie do kreatywnego oszczędzania wody i dbania o jej czystość;
  5. propagowanie dobrych praktyk związanych z oszczędzaniem wody w życiu codziennym.

  Adresaci projektu

Uczniowie szkół: podstawowych kl. IV-VIII, ponadpodstawowych oraz powiatowych młodzieżowych ośrodków wychowawczych z terenu powiatu kieleckiego (z wyłączeniem uczniów z klas maturalnych). Prace oceniane będą w dwóch grupach wiekowych:

  • szkoły podstawowe klasy IV-VII
  • szkoły podstawowe klasa VIII i szkoły ponadpodstawowe (z wyłączeniem uczniów z klas maturalnych)

 Formy pracy

indywidualna - 1 praca

   Woda jest źródłem wszelkiego życia na Ziemi, jednym z najważniejszych surowców naturalnych zapewniających nam istnienie. Wiemy, że jej zasoby są niewystarczające,  a w wielu rejonach świata brakuje wody pitnej. Polska również ma niskie zasoby wody  w porównaniu z innymi państwami Europy (są one ok. 3 razy mniejsze niż średnia  w UE). Zmiana klimatu, niszczenie rzek i mokradeł - to wszystko prowadzi nas przed oblicze kryzysu, który poniekąd sami na siebie sprowadzamy a ostatnie prawie bezśnieżne zimy nie pozwalają na regenerację zasobów wody po suchym lecie i jesieni.

W codziennym życiu rzadko zastanawiamy się nad problemem dostępności, ilości i jakości wody - ona po prostu jest, a nasze  działania  często odbiegają od wskazań proekologicznych. Troska o stan środowiska, w którym żyjemy, a szczególnie o wodę jako źródło życia, powinna być przedmiotem zainteresowania nas wszystkich. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat pozyskać odpowiednią wiedzę na ten temat i wyrobić w sobie nawyki ochrony, oszczędzania i szanowania wody.

       W ramach zajęć lekcyjnych, uczniowie powinni poznać ekosystemy wodne, zasady krążenia wody w przyrodzie, podstawowe źródła zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych oraz kilka prostych i skutecznych metod oszczędzania wody takich jak: używaj prysznica zamiast kąpieli w wannie, nie zmywaj naczyń oraz nie myj rąk i zębów pod ciągłym strumieniem wody, zakręcaj dokładnie kran, łap i wykorzystuj deszczówkę, wyłączaj światło jeśli do nie potrzebujesz (elektrownie wykorzystują olbrzymie ilości wody do chłodzenia).

Każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę, wykonaną dowolnie wybraną techniką plastyczną i artystyczną.

Nadesłana/dostarczona na konkurs praca powinna być:

  1. oryginalna i w przejrzysty sposób przedstawiać temat konkursu;
  2. wykonana wyłącznie w formacie A3 (29,7 cm x 42,0 cm);
  3. pracą własną, nigdzie wcześniej nie wykorzystywaną;
  4. czytelnie podpisana: tytuł konkursu, nazwa szkoły, klasa, imię i nazwisko autora pracy, imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna, telefon kontaktowy

Uwaga:

Do pracy, każdy uczeń dołączy zgodę na przetwarzanie danych osobowych (RODO), w związku z udziałem w konkursie na przygotowanym przez organizatora konkursu formularzu (www.powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/Konkursy ekologiczne/XVII edycja).

 Komisja konkursowa

Wyboru najciekawszych prac dokona komisja konkursowa powołana przez Starostę Kieleckiego.

 Wybór nagrodzonych prac

Przy wyborze laureatów najciekawszych prac, komisja konkursowa będzie kierowała się następującymi kryteriami:

  • zgodność z tematem konkursu,
  • jasność przekazu,
  • walory edukacyjne,
  • walory artystyczne,
  • kreatywność, pomysłowość i staranność wykonania,
  • wrażenie estetyczne i oryginalność pracy.

 Terminy i czas realizacji projektu

  • termin składania prac - kwiecień 2021 r. do siedziby Starostwa Powiatowego w Kielcach (pokoje numer 353, 356 lub 354),
  • wyłonienie laureatów i wręczenie nagród - do dnia 15 czerwca 2021 r.

 Nagrody indywidualne

- drobny sprzęt elektroniczny i sportowym, pomoce dydaktyczne, książki

Uwagi ogólne

  1. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania projektu, gdy liczba uczestników będzie mniejsza niż 40 osób (po 20 w każdej grupie wiekowej).
  2. Istnieje możliwość odbioru prac po wręczeniu nagród laureatom, najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Po tym okresie prace stają się własnością organizatora konkursu i mogą zostać przekazane innym zainteresowanym lub zniszczone.
  3. Organizator informuje, że będzie dysponował przekazanymi na konkurs pracami, w celu promowania własnego wizerunku, poprzez ich publiczne udostępnianie (wystawa w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach), publikowanie na portalu internetowym powiat.kielce.pl, w mediach informujących o konkursie, folderach oraz innych materiałach. W każdym ww. przypadku, określony zostanie autor pracy.  
  4. Organizator zastrzega sobie prawo dokonania zmian w zakresie ilości, wartości i jakości przyznawanych nagród.
  5. Opiekunowie konkursu w okresie trwania Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”, w roku szkolnym 2020/2021, dostaną pisemne podziękowania za opiekę merytoryczną nad uczestnikami konkursu.

Szkoły zobowiązane są do wypełnienia „Potwierdzenia liczby uczestników Programu” na formularzu udostępnionym na stronie organizatora (www.powiat.kielce.pl - zakładka Dla Klienta/Ekologia/Konkursy ekologiczne/XVII edycja), i przedłożenia go w dniu dostarczania prac, wręczenia nagród laureatom lub najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.

do góry
W czwartek (2.05.2024 r.) filia Wydziału Komunikacji i Transportu w Mniowie będzie nieczynna. Pozostałe wydziały starostwa pracują normalnie. Do 19 maja można wysyłać zgłoszenia do II Powiatowego Przeglądu "Chwalcie łąki umajone" Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów