HERB I FLAGA POWIATU KIELECKIEGO - pobierz

Świętujemy Niepodległość

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Jest 10 listopada 1918 r., godzina 7.30. Na dworcu w Poznaniu z pociągu z Berlina wysiada Józef Piłsudski. Długa droga do Polski, jaką pokonał przez ostatnie lata, wiodła przez Warszawę, Kielce, Ulinę Małą, Kraków i Magdeburg. Teraz już tylko przejazd do Warszawy. 11 listopada, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne, Polska odzyskuje niepodległość.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 5 listopada, odbył się pierwszy lot bojowy polskiego samolotu. Tego samego dnia utworzono Dowództwo Wojsk Lotniczych - pierwszą organizację lotnictwa wojskowego. – Chcemy, by pamięć o tamtych wydarzeniach nie uległa zatarciu, a przy okazji pragniemy przybliżyć innym naszą pasję, jaką jest lotnictwo i zaprezentować jego ogromne znaczenie w historii Polski XX wieku – mówi Piotr Gołacki, prezes Klubu Modelarstwa Sportowego, jeden z organizatorów wydarzenia Świętujemy Niepodległość, jakie odbędzie się 11 listopada na lotnisku w Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny.

Marsz nordic walking

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Sitkówka-Nowiny upłyną pod znakiem aktywnie spędzonego czasu. - Rozpoczniemy międzypokoleniowym marszem nordic walking na lotnisko w Kowali. Trasa na dystansie 3300 metrów z Kowali na lotnisko będzie bezpośrednim nawiązaniem do roku 1933, w którym kapitan Stanisław Skarzyński przeleciał Atlantyk polskim samolotem turystyczno-sportowym RWD5 bis. W ten sposób rozpoczniemy naszą opowieść o polskim lotnictwie, jego historii i drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Tych, którzy chcieliby pokonać dłuższy dystans, zapraszamy nieco wcześniej – o godzinie 9.15 wyruszymy jednocześnie z Nowin i Woli Murowanej, by wspólnie dotrzeć o godz. 10.15 do szkoły w Kowali. Stamtąd wyruszymy dalej, w stronę lotniska – mówi Anita Dziwoń z Koła Gospodyń Nowoczesnych.

Flaga na maszt

Główne obchody rozpoczną się punktualnie w samo południe. Dołączając do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” uroczyście, w asyście druhów z gminnych OSP, zostanie wciągnięta na maszt flagę Polski i odśpiewany hymn. W tym czasie nad lotniskiem przeleci holownik szybowców z polską flagą. „Jeszcze Polska nie zginęła…” zabrzmi przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Nowin. Orkiestra wraz z uczestnikami wydarzenia wykona również kilka utworów patriotycznych. - Na tę okazję przygotowaliśmy śpiewniki patriotyczne. Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy włączą się do wspólnego śpiewania - mówi kapelmistrz Wojciech Materek.

Pokazy lotnicze i opowieści o polskim lotnictwie

Niewątpliwie ciekawostką będą pokazy lotnicze modeli samolotów oraz, towarzysząca im, prelekcja o polskich bohaterach lotnictwa. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć między innymi polski podstawowy myśliwiec z lat trzydziestych PZL 11c, Hawker Hurricane – myśliwiec RAF z czasów bitwy o Anglię, na którym latali piloci Dywizjonu 303 czy też szybowiec Komar, na którym latała Wanda Modlibowska, rekordzistka Polski i świata w szybownictwie, pionierka i protagonistka szybownictwa, polska pilotka z czasów kampanii wrześniowej i pierwsza emisariuszka Rządu RP – wylicza Piotr Gołacki.

Atrakcje dla najmłodszych

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych podchodach. Ich wytrwałość oraz historyczna wiedza zostaną nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. – Przygotowaliśmy trzynaście zagadek związanych z historią Polski oraz polskiego lotnictwa. Jestem przekonana, że ta niecodzienna lekcja historii przypadnie do gustu najmłodszym – mówi Kamila Piotrowicz, prezeska stowarzyszenia Siła Woli.

Szkoła survivalu

Wskrzesanie ognia bez pomocy zapałek czy zapewnienie schronu w lesie – nic prostszego, jeśli obok jest Piotr Marczewski z SurvivalTech Kielce: - Dzieci są wyjątkowo wdzięcznymi słuchaczami, z wielką radością i entuzjazmem budują szałasy, uczą się, jak zdobywać pożywienie w trudnych warunkach. I, choć to zabawa, to warto zapoznać się z podstawami survivalu. Serdecznie zapraszam na spotkanie ze mną w dni Święta Niepodległości na lotnisko w Kowali – mówi Piotr Marczewski, który poprowadzi zajęcia dla najmłodszych.

Wspólne biesiadowanie

Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł liczyć na ogrzanie się przy ognisku. Do tego gorące kiełbaski i pieczone ziemniaki przyprawione specjalnym masłem – czego chcieć więcej? – Serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny, ale także inne osoby, które ten dzień chciałyby spędzić w radosnej atmosferze – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz. - Wspieramy przede wszystkim nasze stowarzyszenia. To one są głównym motorem działań i to z ich inicjatywy organizujemy to wydarzenie. Jestem przekonany, że wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, spełniamy również oczekiwania naszych mieszkańców – dodaje na zakończenie.